Řada radních se však netají tím, že nájem chtějí zvýšit o maximální možnou částku.

Řada radních se však netají tím, že nájem chtějí zvýšit o maximální možnou částku. | foto: Jiří Berger

Radní váhají nad zvýšením nájemného

  • 171
Zdražit hned po svém nástupu regulovaný nájem? Do toho se nově zvoleným starostům příliš nechce. I když mají možnost od ledna zvýšit nájemné, a to i v řádu desítek procent, tak zatím vyčkávají.

Ve městech, kde o zdražení nerozhodla ještě minulá rada, se tak nájemné většinou měnit od 1. ledna nebude. Buď nezdraží vůbec, nebo změní až v průběhu příštího roku. Vyplývá to z průzkumu MF DNES ve všech bývalých okresních městech.

INFOGRAFIKA: JAK SE ZMĚNÍ NÁJEMNÉ

Více než polovina velkých měst o zdražení rozhodla ještě před říjnovými volbami. A většinou využila maximální možné hranice postupné deregulace, kterou stanovilo ministerstvo pro místní rozvoj.

"To je jejich právo. Každý pronajímatel se prostě svobodně rozhoduje, zda vůbec, do jaké míry a kdy svého práva využije," říká ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič.

Největší města se drží zpátky
Jasno o zdražení například není ve většině městských částí v Praze. Jisté je jen zvýšení cen v Praze 2 a 4, ostatní obvody většinou rozmýšlejí, co dál. "Teď řešíme koalici, a ne byty," uvedl pražský starosta Vlastislav Fencl (ODS).

Podobně nejasný je i vývoj v Brně: jasné zdražení zatím odsouhlasili jen v Žabovřeskách nebo Králově Poli. Většina starostů tvrdí, že s deregulací chtějí pokračovat, nejsou si ale jisti, zda zdraží nájem o tolik, kolik nabízejí tabulky ministerstva pro místní rozvoj.

"Určitě nenavýšíme o maximální možnou částku, naším cílem totiž je, aby náklady na údržbu bytů zůstaly v rovnováze s příjmy. Nechceme na bytech vydělávat, stačí, když na nich neproděláme," tvrdí nový starosta Prahy 1 Petr Hejma.

Někde se zdražení nebojí
Řada radních se však netají tím, že nájem chtějí zvýšit o maximální možnou částku. Například plzeňský náměstek Vladimír Duchek se domnívá, že stát měl regulaci nájmů už dávno zrušit.

"Je to přežitek z komunismu. Zejména mladí lidé, kteří bydlí v bytě s tržním nájmem, tak na regulaci vlastně doplácejí," uvedl Duchek. Rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným město podle něj může zmírnit jen tím, že přistoupí k nejvyššímu možnému navýšení regulovaných nájmů.

Ve městech, kde budou teprve o nájmech jednat, je jisté, že nestihnou zdražit už od ledna. "Určitě budeme o nájmech jednat co nejdříve. I tak by ale změna začala platit nejdříve až od 1. dubna," uvedl náměstek primátora Olomouce Ladislav Šnevajs (KDU- ČSL).

Jinde o zdražení ani neuvažují
V některých městech nezdražila stará vláda a ani nová (či jen znovuzvolená) o tom neuvažuje. Například v Teplicích mohli zdražit maximálně o šedesátník na metr. "Rada to neschválila, proto zůstane aktuální cena pod devatenácti korunami," uvedl teplický primátor Jaroslav Kubera.

Na stejné úrovni zůstane od ledna i nájemné v Karlových Varech. "Bytů v majetku města je málo a navíc chystáme prodej dalších, nemáme důvod nájemné zvyšovat. Nemělo by to patřičný efekt," řekl mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek.

Nezdraží například ani v Děčíně. "Výše vybraného nájemného z obecních bytů je v rozpočtu města opravdu zanedbatelná, máme jen asi dvě stě bytů," řekl děčínský primátor Vladimír Raška.

Soukromí vlastníci se zdražením neváhají
Ve zhruba dvou třetinách bývalých okresních měst rozhodli politici o výši nájmů už před volbami. A ceny většinou zvýší o maximální možnou částku. Zvýšení je různé, určuje ho ministerská tabulka.

Podstatně pragmatičtěji přistupují ke zvýšením nájmů majitelé bytů. Prakticky všichni zdraží hned od ledna o maximálně možnou povolenou hranici. Deregulace se dotkne zhruba tři čtvrtě milionů domácností.

Tolik je podle odhadu ministerstva bytů, kde cenu nájmu neurčuje trh, ale stát. Necelá polovina z nich je v soukromých rukou. Postupná deregulace povede podle odborníků ke stěhování. "Lidé budou opouštět drahé byty v centru města a přestěhují se do paneláků na sídlištích," domnívá se realitní odborník Jiří Felix ze společnosti CPI.