Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice Prahy 5 prodá většinu svých bytových domů

  10:15aktualizováno  10:15
Radnice Prahy 5 se rozhodla rozprodat většinu svých domů a bytů. "Původně jsme měli osm set domů, z toho si necháme jen sto padesát," potvrdil starosta Milan Jančík. I přesto, že cena za metr bude oproti tržní ani ne poloviční, má radnice obavu z toho, že pro nájemníky budou byty příliš drahé.
Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost - Dům, byt - ilustrační foto | foto: MF DNES

Nedávno schválili radní Prahy 5 prodej dalších jedenatřiceti bytových domů převážně v centrální části Smíchova. Cena prodávaných domů se pohybuje kolem osmi tisíc korun za metr čtvereční, ale v domech na dobré adrese může být i vyšší.

"U nás prodávali byty za cenu něco málo přes deset tisíc korun za metr čtvereční," řekl Jiří Ambrož, který je ve vedení společenství vlastníků činžovního domu s devětadvaceti byty na Újezdě. "Byty si koupila většina lidí," dodal Ambrož.

Radní Angela Morávková se obává, že v případě prodeje bytových domů mohou nastat komplikace a lidi může odradit vysoká cena.

"Levnější být nemůžeme, to by bylo proti pravidlům EU," tvrdí Morávková. Radnice proto připravila slevu nájemníkům bytů, kteří se rozhodnou ke koupi svých domů rychle. "Jestliže si to rozmyslí do půl roku od předložení nabídky, mohou ušetřit dvacet procent ceny," potvrdila radní Morávková.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Radní Prahy 5 již připravili konkrétní nabídky pro prodej prvních čtrnácti bytových domů. Dům, který by si lidé nechtěli koupit, by měl zůstat v majetku města.

Barrandov jde na dračku
Velký zájem je naopak o byty na barrandovském sídlišti, které radnice prodává v průměru za osm tisíc korun za metr čtvereční. "Prodali jsme tady již 252 bytů. Lidé jsou netrpěliví a ptají se nás, kdy už konečně dostanou nabídku oni na ten byt v jejich domě," tvrdí Morávková.

Domy nabízené nyní na Barrandově nebylo možné zařadit do privatizace, která začala roku 2001. "Bylo to z toho důvodu, že byly mladší dvanácti let," dodala radní.

Radnice stanovila, že bude byty prodávat včetně zastavěných a souvisejících pozemků. Stejně jako v privatizaci bytových domů na tom i tady vydělají ti lidé, kteří koupí byt do půl roku od doručení nabídky. Dostanou slevu deset procent.

"I tady máme zájem o rychlý prodej, proto zvýhodňujeme ty nájemce, kteří se rychle rozhodnou a rychle zaplatí. Ti, co budou otálet, budou byt kupovat za původně nabízenou cenu," řekla Morávková.

Privatizuje se i na trojce - za tržní ceny
Radnice Prahy 3 se rozhodla prodat panelové domy s 210 byty na sídlišti Jarov v ulicích K Lučinám a K Chmelnici. Zároveň na domech vyrostou nástavby, ve kterých bude dalších padesát bytů

Stavbaři také opraví všechny byty v panelácích, nově vyzdí bytová jádra, zateplí fasády a také opraví topení. Rekonstrukce se týká i společných prostor domu.

O byty je podle mluvčího Prahy 3 velký zájem. "Byty sice budeme prodávat za tržní cenu, ale opravy do ní počítat nebudeme. Už sto čtyřicet nájemníků s koupí bytů souhlasí. Jen tři ji odmítli, zbývající se ještě rozmýšlejí," řekl Petr Blažek.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz