Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice Prahy 5 prodá většinu svých bytových domů

  10:15aktualizováno  10:15
Radnice Prahy 5 se rozhodla rozprodat většinu svých domů a bytů. "Původně jsme měli osm set domů, z toho si necháme jen sto padesát," potvrdil starosta Milan Jančík. I přesto, že cena za metr bude oproti tržní ani ne poloviční, má radnice obavu z toho, že pro nájemníky budou byty příliš drahé.
Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost - Dům, byt - ilustrační foto | foto: MF DNES

Nedávno schválili radní Prahy 5 prodej dalších jedenatřiceti bytových domů převážně v centrální části Smíchova. Cena prodávaných domů se pohybuje kolem osmi tisíc korun za metr čtvereční, ale v domech na dobré adrese může být i vyšší.

"U nás prodávali byty za cenu něco málo přes deset tisíc korun za metr čtvereční," řekl Jiří Ambrož, který je ve vedení společenství vlastníků činžovního domu s devětadvaceti byty na Újezdě. "Byty si koupila většina lidí," dodal Ambrož.

Radní Angela Morávková se obává, že v případě prodeje bytových domů mohou nastat komplikace a lidi může odradit vysoká cena.

"Levnější být nemůžeme, to by bylo proti pravidlům EU," tvrdí Morávková. Radnice proto připravila slevu nájemníkům bytů, kteří se rozhodnou ke koupi svých domů rychle. "Jestliže si to rozmyslí do půl roku od předložení nabídky, mohou ušetřit dvacet procent ceny," potvrdila radní Morávková.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Radní Prahy 5 již připravili konkrétní nabídky pro prodej prvních čtrnácti bytových domů. Dům, který by si lidé nechtěli koupit, by měl zůstat v majetku města.

Barrandov jde na dračku
Velký zájem je naopak o byty na barrandovském sídlišti, které radnice prodává v průměru za osm tisíc korun za metr čtvereční. "Prodali jsme tady již 252 bytů. Lidé jsou netrpěliví a ptají se nás, kdy už konečně dostanou nabídku oni na ten byt v jejich domě," tvrdí Morávková.

Domy nabízené nyní na Barrandově nebylo možné zařadit do privatizace, která začala roku 2001. "Bylo to z toho důvodu, že byly mladší dvanácti let," dodala radní.

Radnice stanovila, že bude byty prodávat včetně zastavěných a souvisejících pozemků. Stejně jako v privatizaci bytových domů na tom i tady vydělají ti lidé, kteří koupí byt do půl roku od doručení nabídky. Dostanou slevu deset procent.

"I tady máme zájem o rychlý prodej, proto zvýhodňujeme ty nájemce, kteří se rychle rozhodnou a rychle zaplatí. Ti, co budou otálet, budou byt kupovat za původně nabízenou cenu," řekla Morávková.

Privatizuje se i na trojce - za tržní ceny
Radnice Prahy 3 se rozhodla prodat panelové domy s 210 byty na sídlišti Jarov v ulicích K Lučinám a K Chmelnici. Zároveň na domech vyrostou nástavby, ve kterých bude dalších padesát bytů

Stavbaři také opraví všechny byty v panelácích, nově vyzdí bytová jádra, zateplí fasády a také opraví topení. Rekonstrukce se týká i společných prostor domu.

O byty je podle mluvčího Prahy 3 velký zájem. "Byty sice budeme prodávat za tržní cenu, ale opravy do ní počítat nebudeme. Už sto čtyřicet nájemníků s koupí bytů souhlasí. Jen tři ji odmítli, zbývající se ještě rozmýšlejí," řekl Petr Blažek.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Najdete na iDNES.cz