Miliardář Vítek naštval švýcarské lyžaře, kvůli dotacím zastavil vleky

  11:09aktualizováno  11:09
Kdo chtěl na vrchol, musel po svých. Ve známém lyžařském středisku Crans-Montana ve Švýcarsku se v úterý zastavily vleky, a to i přes ideální sněhové podmínky. Vlastník střediska, český miliardář Radovan Vítek, tlačil tímto způsobem na místní radnici, aby uhradila veřejnou dotaci. S úřady se dohodl, od pátku vleky opět jedou.

Radovan Vítek | foto: David PortMF DNES

„Hájili jsme naše oprávněné zájmy a jsme rádi, že se alespoň nyní podařilo zástupce obcí v regionu Crans-Montana dostat k jednacímu stolu a dosáhnout dohody,” řekl pro Novinky.cz mluvčí Vítkovy společnosti CPI Property Group Jan Burian. „Vleky opět jedou a pojedou až do konce sezóny,“ potvrdil pro iDNES.cz.

Vítek, který ve švýcarské Crans-Montaně žije a do rozvoje regionální turistiky investoval, po obci požadoval, aby se více podílela na provozu vleků. Místní úřady z nedostatečné podpory v dopise obvinil i ředitel CMA provozující vleky v Crans-Montana-Aminona Philippe Magistretti.

„Slunce svítí, není nijak mimořádně chladno a všude leží bohatě sněhu. A přesto vleky stojí, popisoval situaci švýcarský deník Berner Zeitung. „Turisté odjíždějí, škoda zůstává,“ informuje server Blick.

Magistretti tvrdí, že radnice nechala provozovatele ve štychu přesto, že do potřeb obce investoval z firemní pokladny přes dva miliony švýcarských franků. Od radnice žádá, aby uvolnila 800 tisíc franků (asi 17 milionů korun), s tím podle Magistrettiho souhlasí i sousední obce Icogne a Lens.

Příliš drahý návrh

„Veřejné rozpočty už vložily do lyžařských zařízení mnoho peněz,“ citoval list Le Nouvelliste veřejný dopis podle kterého šéfové obecních rad v Crans-Montaně, Icogne a Lens s Magistrettiho výroky odmítli. Správní obce údajně neměly čas návrh zpracovat, protože je pro ně velmi drahý.

Do řešení sporu se zapojil i dozorový orgán Spolkový úřad dopravy (FOT), který po provozovateli vleku požadoval vysvětlení důvodu k zastavení vleků a pohrozil ztrátou koncese.

Vítek kromě vleků v Crans-Montaně vlastní mimo jiné i hotely, parkoviště a restaurace. Miliardy vydělal na nemovitostech a jeho majetek ekonomický časopis Bilanz odhaduje na tři miliardy švýcarských franků, tedy bezmála 65 miliard korun.

Autor:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Konopí způsobí revoluci na světových trzích, hitem budou marihuanové nápoje

Ilustrační snímek

Akcie konopných firem lámou v posledních měsících na světových burzách rekordy. Tento vývoj, společně s legalizací...

V Číně padla rekordní pokuta za falšování vakcín, v přepočtu za 29 miliard

očkování

Čínské úřady udělily rekordní pokutu producentu léčiv, firmě Changchun Changsheng. Společnost má nyní zaplatit 1,3...

Čína zpomaluje, vykázala nejnižší hospodářský růst od počátku krize

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí tohoto roku zpomalil na 6,5 procenta v porovnání s 6,7 procenta v předchozím...Najdete na iDNES.cz