Generální ředitel Vítkovic Jan Světlík

Generální ředitel Vítkovic Jan Světlík | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vítkovický bankovní klub se hroutí. Bitva o největší strojírnu se vyhrotila

  • 37
Bankovní dům Raiffeisenbank vycouval z Vítkovic. Pro největší českou strojírenskou skupinu je to vážný problém. Fakticky se tím rozpadl bankovní klub, který měl zadluženému uskupení Jana Světlíka poskytnout životně důležitý kapitál.

Raiffeisenbank v úterý rozhodla o prodeji pohledávek, které má ve Vítkovicích. Balík v hodnotě 800 milionů korun získal zatím neznámý kupec, který nabídl těsně nad 50 procent jejich nominální hodnoty. Informaci, kterou jako první zveřejnil server MotejlekSkocdopole.com, potvrdily iDNES dva zdroje informované o transakci.

Pohledávky kupci dávají do rukou významný díl moci nad Světlíkovou skupinou. Podle serveru je získal Světlíkův letitý obchodní partner a zároveň věřitel Martin Ulčák. Toho se nepodařilo serveru iDNES kontaktovat, aby se k operaci vyjádřil.

Jeho angažmá by ale nebylo překvapivé: Ulčák má jen ve Světlíkově firmě Vítkovice Power Engineering, jež od konce dubna čelí insolvenčnímu návrhu, utopeno kolem 50 milionů korun. Osud strojařského impéria mu není lhostejný, jeho podnikání se Světlíkem je propojeno i řadou dalších vazeb.

Bankovní klub automaticky nekončí, tvrdí mluvčí Vítkovic

Odchodem Raiffeisenbank se prakticky zhroutil bankovní klub, tvořený dále Českou spořitelnou, Komerční bankou a HSBC, s nímž Vítkovice jednaly o nových úvěrech a garancích ve výši až 13 miliard korun. Nové půjčky a garance měly řešit vážnou finanční situaci vítkovického uskupení. Jak na březnové valné hromadě přiznali její šéfové, vážné finanční problémy mají hned tři dceřiné firmy.

Záhadná hra o akcie Vítkovic. Strojařský boss čelí žalobě o miliardy

Celkově v březnu jednotlivé dceřinky dlužily po splatnosti 3,5 miliardy korun. Od té doby se situace ještě zkomplikovala insolvenčním návrhem na Vítkovice Power.

Dopady prodeje pohledávek Raiffeisenbank na Vítkovice nechtěla mluvčí skupiny Eva Kijonková komentovat. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat. Pokud Raiffeisenbank něco prodala, ať to potvrdí ona sama,“ řekla. Co se bankovního klubu týče, ten podle Kijonkové závisí na postoji ostatních bank. „I kdyby Raiffeisenbank pohledávku prodala, neznamená to automaticky, že bankovní klub končí,“ uvedla.

Prodej v každém případě jednání o novém bankovním financování Vítkovic výrazně zkomplikuje. Tržní hodnota pohledávek, jež banky drží, jde totiž v této situaci dolů a riziko pro ně roste.

Krúpa v bitvě predátorů neuspěl

Prodej pohledávek signalizuje ještě jednu věc. O oslabené Vítkovice se rozjela otevřená bitva finančních predátorů. Světlíkovu skupinu už dlouho zkouší nepřátelsky ovládnout její minoritní akcionář, miliardář Karel Komárek.

Nedávno ale do hry o ostravské strojařské impérium vstoupil finančník Pavol Krúpa. Ten počátkem týdne právě Raiffeisenbank nabídl, že od ní její pohledávky koupí za 45 procent nominální hodnoty (více čtěte zde). Získal by tím jeden z klíčů do strojíren.

Jak se v úterý ukázalo, neuspěl. Konkurent - s největší pravděpodobností Ulčák - ho o pár procent přeplatil. Podle informací iDNES se Krúpa pokusil konkurenta přebít a zvýšil vlastní nabídku na 60 procent nominálu. Přišel ale pozdě, o prodeji bylo rozhodnuto.

Pro iDNES Krúpa potvrdil, že má dále zájem o koupi dalších pohledávek za Vítkovicemi. Ve středu chce oslovit Komerční banku i Českou spořitelnu. „Ano, máme zájem koupit pohledávky, zatím ale žádnou nemáme,“ uvedl bez dalších podrobností.

Licitace o pohledávky za Vítkovicemi začíná nápadně připomínat začátek dosud rekordního konkurzu, který se v Česku zatím odehrál - krach Sazky. Také v tomto případě se perspektivní firma dostala do potíží kvůli vysokým dluhům. Zachránit ji mělo nové klubové financování, dohodu s bankami se ale nepovedlo uzavřít a pohledávky získali nakonec finanční predátoři.

Podobné bylo tehdy i obsazení jednotlivých rolí. Ulčák tehdy spolupracoval s šéfem Sazky Alešem Hušákem. Boj o Sazku spustil vyhlášený finanční žralok, realitní magnát Radovan Vítek. A zkrachovalou loterijní firmu v poslední fázi ovládl Karel Komárek, který se kvůli tomu spojil s PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Tvrdý nepřátelský nájezd Sazka po několikaměsíčním boji neustála a skončila v konkurzu. Dnes patří Komárkovi.

,