Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rakouské banky ztíží úvěrování ve státech východní Evropy

  0:14aktualizováno  0:14
Rakousko, které bojuje o udržení nejvyššího ocenění důvěryhodnosti, čím dál vzácnějšího ratingu AAA, se rozhodlo přistřihnout rozlet svých bank ve státech střední a východní Evropy. Zahraniční pobočky ústavů budou muset dodržovat přísnější limity pro úvěrování v zahraničí.
Rakouské banky (bez rakouské části UniCredit) vlastní ve střední a východní Evropě bankovní aktiva za 266 miliard dolarů. Ilustrační foto

Rakouské banky (bez rakouské části UniCredit) vlastní ve střední a východní Evropě bankovní aktiva za 266 miliard dolarů. Ilustrační foto | foto: Evropská komise

Změna se týká poboček rakouských bank Erste Group, Raiffeisenbank International, UniCredit Bank Austria či Volksbank a v  některých středo- a východoevropských státech povede k nižší dostupnosti nových úvěrů.

Rakouská centrální banka a hlavní finanční regulátor FMA zastropovaly od ledna nové úvěry u poboček těchto bank na maximálně 1,1násobek místních vkladů a jiných zdrojů, které dokážou v dané zemí získat. Tento limit se bude týkat jen nově poskytovaných úvěrů.

Rakouské banky v minulých letech podporovaly růst svých dcer ve státech jako Maďarsko, Rumunsko či Ukrajina prostřednictvím půjček a garancí mateřských společností v Rakousku. Naopak v Česku a na Slovensku by měl být dopad nulový, protože poměr vkladů a úvěrů u největších bank patří k nejnižším v celé Evropě a nedosahuje koeficientu 0,8.

Erste, které patří Česká spořitelna, podle své čtvrtletní zprávy rozpůjčovala v Maďarsku dvojnásobek místních vkladů, 1,4násobek v Rumunsku a 1,5násobek v Chorvatsku. Raiffeisen má nejvyšší poměr na Ukrajině, a to 1,5.

"Jednoznačně to ovlivní dostupnost úvěrů. Dopad bude rozdílný v různých státech, pod největším tlakem bude Maďarsko, Rumunsko, Ukrajina nebo Bulharsko," citovala agentura Bloomberg Christiana Kellera, šéfa výzkumu pro region EMEA u Barclays Capital.

Rakouské banky (bez rakouské části UniCredit) vlastní ve střední a východní Evropě bankovní aktiva za 266 miliard dolarů, 70 procent ročního výkonu rakouské ekonomiky, uvádí basilejská Banka pro mezinárodní platby.

Obavy z nové recese a ztrát rakouských bank v regionu jsou jedním z důvodů, proč se vydávání nových rakouských dluhopisů v posledních týdnech prodražuje. Rakouská ministryně financí Maria Fekterová včera uvedla, že jednání s ratingovými agenturami probíhají "bez problémů". "Status quo, co se týče AAA ratingu, trvá," uvedla po jednání s agenturou Moody’s.

Rakousko nyní platí za desetiletý dluhopis 3,43 procenta ročně. Česko o čtyři patra níže, s ratingem A+, platí rovná čtyři procenta.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Královské miminko spustí vlnu útrat a pomůže ekonomice, věří Britové

Po narození dalšího potomka královského rodu vzroste poptávka nejen po dětském...

Důvěra britských spotřebitelů se v posledních letech snížila a několik známých prodejců muselo své obchody zavřít nebo...

Studie: V Česku není káva žádná lidovka, největší pijáci jsou Finové

Neexistují žádné důkazy o tom, že by káva s mlékem byla nebezpečná kombinace

Lidé pijí kávu více než kdy dřív, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Největší spotřeba je na severu...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Najdete na iDNES.cz