Rakouské banky (bez rakouské části UniCredit) vlastní ve střední a východní Evropě bankovní aktiva za 266 miliard dolarů. Ilustrační foto

Rakouské banky (bez rakouské části UniCredit) vlastní ve střední a východní Evropě bankovní aktiva za 266 miliard dolarů. Ilustrační foto | foto: Evropská komise

Rakouské banky ztíží úvěrování ve státech východní Evropy

  • 67
Rakousko, které bojuje o udržení nejvyššího ocenění důvěryhodnosti, čím dál vzácnějšího ratingu AAA, se rozhodlo přistřihnout rozlet svých bank ve státech střední a východní Evropy. Zahraniční pobočky ústavů budou muset dodržovat přísnější limity pro úvěrování v zahraničí.

Změna se týká poboček rakouských bank Erste Group, Raiffeisenbank International, UniCredit Bank Austria či Volksbank a v  některých středo- a východoevropských státech povede k nižší dostupnosti nových úvěrů.

Rakouská centrální banka a hlavní finanční regulátor FMA zastropovaly od ledna nové úvěry u poboček těchto bank na maximálně 1,1násobek místních vkladů a jiných zdrojů, které dokážou v dané zemí získat. Tento limit se bude týkat jen nově poskytovaných úvěrů.

Rakouské banky v minulých letech podporovaly růst svých dcer ve státech jako Maďarsko, Rumunsko či Ukrajina prostřednictvím půjček a garancí mateřských společností v Rakousku. Naopak v Česku a na Slovensku by měl být dopad nulový, protože poměr vkladů a úvěrů u největších bank patří k nejnižším v celé Evropě a nedosahuje koeficientu 0,8.

Erste, které patří Česká spořitelna, podle své čtvrtletní zprávy rozpůjčovala v Maďarsku dvojnásobek místních vkladů, 1,4násobek v Rumunsku a 1,5násobek v Chorvatsku. Raiffeisen má nejvyšší poměr na Ukrajině, a to 1,5.

"Jednoznačně to ovlivní dostupnost úvěrů. Dopad bude rozdílný v různých státech, pod největším tlakem bude Maďarsko, Rumunsko, Ukrajina nebo Bulharsko," citovala agentura Bloomberg Christiana Kellera, šéfa výzkumu pro region EMEA u Barclays Capital.

Rakouské banky (bez rakouské části UniCredit) vlastní ve střední a východní Evropě bankovní aktiva za 266 miliard dolarů, 70 procent ročního výkonu rakouské ekonomiky, uvádí basilejská Banka pro mezinárodní platby.

Obavy z nové recese a ztrát rakouských bank v regionu jsou jedním z důvodů, proč se vydávání nových rakouských dluhopisů v posledních týdnech prodražuje. Rakouská ministryně financí Maria Fekterová včera uvedla, že jednání s ratingovými agenturami probíhají "bez problémů". "Status quo, co se týče AAA ratingu, trvá," uvedla po jednání s agenturou Moody’s.

Rakousko nyní platí za desetiletý dluhopis 3,43 procenta ročně. Česko o čtyři patra níže, s ratingem A+, platí rovná čtyři procenta.