Rakouský zmocněnec obvinil ČEZ z dumpingu

- Pověřenec hornorakouské zemské vlády pro jaderná zařízení Radko Pavlovec obvinil elektrárenskou společnost ČEZ z toho, že loni vyvážela elektrickou energii za nižší ceny, než byly výrobní náklady. "Značná část obchodů v roce 1999 byla realizována jako dumpingové obchody, především obchody do Německa," uvedl. Společnost ČEZ obvinění z dumpingu odmítla.

Podle údajů které prezentoval, uvádělo ministerstvo průmyslu a obchodu cenu jedné megawatthodiny na 864 koruny, zatímco Generální ředitelství cel podle statistik vykázalo vývozní cenu 660 korun za megawatthodinu.

"Pan Pavlovec srovnává ceny nesrovnatelné. Pokud bychom uvěřili jeho závěrům, že zahraniční společnosti vyrábějí laciněji, pak lze těžko pochopit, že v Německu je cena elektřiny pro domácnosti dvojnásobná než v Česku a ceny pro podniky jsou vyšší o zhruba 10 až 20 procent," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Vývoz je podle něj jednoznačně ziskový a loni byl tento zisk řádově několik stamiliionů korun.

Vývoz elektřiny letos zkoumalo podle Kříže také rakouské ministerstvo pro hospodářské záležitosti se závěrem, že nejde o dumping, ani o vývoz za podmínek monopolních praktik.

Ceny jsou podle mluvčího součástí obchodních smluv a nelze je blíže specifikovat.

Na evropském trhu existují podle Pavlovce přebytky kapacit mezi 30 až 40 tisíci megawatthodin, které způsobují stálé snižování ceny na evropských burzách.

ČEZ by proto měl podle něj na nízké ceny, neumožňující krytí výroby, reagovat redukcí výrobních kapacit.

"Proč k této redukci v případě jaderné elektrárny Temelín nedochází, je opravdu záhadou," uvedl s tím, že náklady na Temelín neumožňují v žádném případě export na evropské trhy.

"Pan Pavlovec má pouze jediný zájem, zabránit zprovoznění Jaderné elektrárny Temelín. Proto využívá jakoukoli příležitost k napadení ČEZ," reagoval Kříž.

V loňském roce vyvezl ČEZ 5,7 TWh elektřiny a tomto roce počítá s vývozem okolo deseti TWh. Zvýšením vývozu reagoval na nižší prodej elektřiny na domácím trhu.