Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rambousek: Začalo to Hvězdnými válkami

  13:29aktualizováno  13:29
Když ve svých jedenácti letech Jan Rambousek poprvé viděl slavný film Hvězdné války, začalo se rozhodovat o jeho dalším osudu. Fascinace filmovými triky ho přivedla k trojrozměrné grafice a dva roky poté se z koníčku začala pomalu, ale jistě stávat živnost.
Jan Rambousek

Jan Rambousek | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

"Zní to tak trochu jako pohádka, ale myslím si, že to bylo asi to hlavní, proč jsem u toho zůstal," vzpomíná dnes na své začátky.

V současné době patří Rambousek, který vystupuje pod obchodní značkou Mr. Pixel, mezi špičku českých webových designérů a grafiků.

Ve svých sedmnácti letech sice bydlí u rodičů a sdílí pokoj s patnáctiletou sestrou, hlavou mu však procházejí projekty od firem zvučných jmen, jako je Nike, HVB Bank, ČEZ a Zentiva.

Rambousek pracuje na zakázkách pro různé reklamní a internetové firmy, některé projekty si sjednává sám. Přiznává, že obojí s sebou přináší určitá úskalí.


"Když děláte pro firmu, nevidíte do jednání, kolik v tom je vůbec peněz. Pokud děláte za sebe a nemáte v Česku jméno, nemáte šanci se dostat k velkým klientům," říká.

To však není jeho případ. V oboru se pohybuje už řadu let a jeho přezdívka Mr. Pixel je zárukou kvalitně odvedené práce. Připouští, že kdyby začínal s tvorbou až dnes, šance uchytit se by byla o poznání menší.

"Právě díky tomu, že jsem začínal tak brzo a nebyla taková konkurence, bylo jednodušší se prosadit," uvádí.

A tak je dnes Rambousek díky souhře dobrého načasování a vysokého pracovního nasazení žádaným grafikem.

"Je to člověk, který má kosmopolitní myšlení a je velice talentovaný. Vyvíjí se rychlým tempem, v budoucnu bude ještě vyhledávaným autorem," říká Petr Demčák z firmy Europin, která s Rambouskem spolupracuje.

Ani Joseph Ali Tehranian, kreativní ředitel z internetové marketingové společnosti Advertures, si spolupráci s Rambouskem nemůže vynachválit.

"Pracovat s ním je sen. Do své tvorby dává srdce i duši a vždy ji doručí včas. Jeho věk je prokletí i požehnání. Myslím, že mnoho lidí v oboru ještě není připraveno dát mu šanci a zaplatit mu, kolik si zaslouží," říká Tehranian.

Rambousek zatím svůj věk jako přílišný handicap nepociťuje. Připouští, že má negativní zkušenost, když mu společnost odmítala zaplatit poměrně vysokou sumu za odvedenou práci, ale nepřipisuje to svému nízkému věku.

Největším dosavadním úspěchem mladého designéra je zřejmě účast ve finálové třicítce třetího ročníku soutěže Design Peugeot Contest francouzské automobilky.
Mezi téměř čtyřmi tisíci návrhy ze 107 zemí světa uspěl se svou vizí Peugeotu budoucnosti s názvem Tery. Pro svůj futuristický model hledal inspiraci hlavně v přírodě. Spolu s ním v soutěži uspěl další český designér, Michal Vlček.

Rambousek se internetové grafice věnuje už poměrně dlouho, a jak sám přiznává, v příštích letech by rád přešel na zajímavější tvorbu.

"V budoucnu bych to viděl určitě na průmyslový design nebo architekturu," říká Rambousek.

Podle svých slov má však na další plány ještě aspoň šest let, protože by po maturitě na průmyslové škole, která ho čeká za dva roky, chtěl studoval vysokou školu v zahraničí. Rambousek pracuje, jak a kde to jen jde. Ve škole si o přestávkách vyřizuje poštu a po příchodu domů tráví hodiny nad prací.

Obědy mu platí rodiče
"Většinou je toho víc než dost, pracuji i o víkendech. Zpravidla začínám večer až se setmí," říká.

Se svým prospěchem ve škole je spokojen, a tak se studiu mimo školní lavice moc nevěnuje. Rodiče podle Rambouska proti jeho životnímu stylu nemají žádné výhrady.
"Jsou už zvyklí. Nebylo to ze dne na den, ale postupný vývoj," tvrdí Rambousek.

Jelikož s rodiči sdílí společnou domácnost, dostává od nich i kapesné. Spoustu věcí si dnes financuje sám, záležitosti spojené se školou, jako obědy v jídelně, prý stále platí rodiče.

Nejvíce prostředků, které mladý podnikatel na projektech vydělá, investuje do počítačových technologií a telefonů.

Na nedostatek času si nestěžuje. A nemá pocit, že by přicházel o bezstarostná léta. Na své koníčky si prý týdně dvě až tři hodiny času vyčlení. "Vše se dá zkombinovat, nejsem typ člověka, který by musel v hospodě trávit každý večer," říká.

Přiznává však, že se kvůli práci musel vzdát závodní košíkové a na další koníčky - atletiku a jízdu na kole - mu také moc času nezbývá. Jeho novou vášní je fotografování. Do budoucna by také rád více cestoval.

V současné době nemá přítelkyni, ale odmítá, že by to bylo způsobeno jeho životním stylem.

"Každá věc má svoji prioritu a přítelkyně by ji měla určitě větší než práce, prostě bych chodil později spát," utvrzuje se mladý podnikatel.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...Najdete na iDNES.cz