Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rath se rozhodl zřídit síť neziskových nemocnic

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr zdravotnictví David Rath v pátek přišel s radikálním plánem, jak získat rozhodující moc prakticky nad všemi nemocnicemi v zemi. Bez ohledu na to, zda nemocnice patří státu, krajům, obcím nebo soukromým podnikatelům.

Jde o zestátnění, vyvlastnění, protiústavní krok, komentují Ráthův návrh soukromí podnikatelé. Ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

Rath a skupina poslanců chtějí zákonem přinutit vlastníky k následujícímu výměnnému obchodu: My vás necháme u obrovského zdroje peněz ze zdravotního pojištění, ale sami určíme, co se bude u vás léčit a za co se peníze z pojištění utratí.

Obce, kraje, ale i majitelé nemocnic tonou v nejistotě. Hrozí jim, že ztratí vliv na jejich chod a hospodaření, přitom však dál budou zodpovídat za jejich ztráty a dluhy.

"Jedu od premiéra Paroubka, právě jsme to řešili," řekl v pátek večer Rath a vysvětlil, jak má podle něho vypadat nový zákon o neziskových nemocnicích, který se bude od úterý znovu projednávat v parlamentu a který bude mít rozhodující vliv na chod českého zdravotnictví.

"Je to nejhorší zákon, který se kdy ve Sněmovně objevil," prohlásil o něm náměstek moravskoslezského hejtmana Jiří Veverka z ODS.

Plíživé zestátnění?
Zákon předpokládá, že v zemi vznikne síť takzvaných neziskových nemocnic. Poslanci původně počítali s tím, že by se do ní dostala zhruba polovina ze dvou set českých a moravských špitálů, ale Rath tam chce zařadit prakticky všechny.

Nemocnice mimo tuto síť by totiž podle něho neměly mít vůbec přístup ke zdravotnímu pojištění. 

Ale majitelé nemocnic se děsí toho, že v neziskové síti ztratí na svůj majetek vliv - přijdou o hlavní slovo ve vedoucích orgánech. Budou muset platit případné ztráty nemocnice. A před převodem na neziskovou nemocnici ji musí vlastník přinejmenším z části oddlužit.

Státu zákon zaručí právo rozhodovat v neziskových nemocnicích o mzdách, bude určovat rozsah poskytované zdravotní péče.

"Buď vlastníci na tyto podmínky přistoupí, nebo ať z pojištění nečerpají," řekl Rath.

Na krajských úřadech panuje pozdvižení. "Je to neuvěřitelné. Investovali jsme třeba do nemocnice v Krnově půl miliardy korun a teď nevíme, jestli přežije," kroutí hlavou Veverka.

"Zákon naplánuje nějaký rozsah péče, ale my máme nést odpovědnost za financování," zlobí se středočeský hejtman Petr Bendl.

Ještě víc se zlobí soukromníci: "Jde o zestátnění, vyvlastnění, protiústavní krok," tvrdí podnikatelé, kteří však nechtějí problém komentovat otevřeně.

O posledním vývoji kolem nového návrhu zákona včera nevěděli ani členové sněmovního výboru pro zdravotnictví: "Je to skandální. Tak důležitý návrh má projít připomínkovým řízením, mají se k němu vyjadřovat kraje. Místo toho jsou kolem záhady," řekl lidovecký člen zdravotního výboru Josef Janeček, podle něhož se poslední verze zákona stále mění.

Na zdraví nevydělávejte
Spoluautor poslaneckého návrhu zákona o nemocnicích poslanec Vojtěch Filip z KSČM je přesvědčen, že zákon vlastníci nemocnic uvítají.

"Nezisková síť bude otevřená pro každého. Nabízíme zřizovatelům, aby využili novou právní formu. Prodělek budou pokrývat ze svého, zisky reinvestovat. Zisk dělat nemusí, na rozdíl od obchodních společností to totiž není jejich povinnost. Zdravotnická zařízení v základní zdravotnické síti by ani neměla být provozovaná kvůli zisku," řekl Vojtěch Filip.

Otázka je, co bude s nemocnicemi mimo neziskovou síť.

"Budeme muset celý zákon dořešit tak, aby zůstal zachován přístup občanů ke zdravotní péči. Bude to trvat o něco déle, než jsme předpokládali," řekl Rath.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...Najdete na iDNES.cz