Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rath sepisuje recept plný škrtů

  10:28aktualizováno  10:28
Nový nucený správce Všeobecné zdravotní pojišťovny Antonín Pečenka má těžký úkol: během několika měsíců obrátit ztrátové hospodaření instituce, jejíž schodek za poslední léta nastřádal už na 14 miliard korun.

David Rath na tiskové konferenci - Ministr zdravotnictví David Rath odpovídá na dotazy novinářů. (10. listopadu 2005) | foto: Michal SváčekMF DNES

"V pojišťovně musíme začít s úsporami, které zastaví nárůst dluhu. Ten jen za letošek dosáhne čtyř miliard a dál akceleruje," prohlásil ministr zdravotnictví David Rath.

Zároveň však dodal, že úspory v samotné pojišťovně nestačí a měnit se bude řada pravidel, jež se týkají i dalších pojišťoven a celého zdravotnického systému. Řadu z nich pocítí i pacienti bez ohledu na to, u koho jsou pojištěni.

Léčba doktora Ratha
Co chce razantní ministr prosadit? Stát má začít víc mluvit do toho, s kým Všeobecná zdravotní pojišťovna uzavírá smlouvy, aby neproplácela zbytečné či fiktivní služby.

Opakovat by se tak už neměly případy, kdy pojišťovna uzavře novou smlouvu s ordinací, jež koupila drahý přístroj, přestože stejné vyšetření je schopno poskytovat sousední zdravotnické zařízení se starším vybavením.

Rathovi lidé v pojišťovně mají prověřit smlouvy s lékaři a nemocnicemi. "Musí skončit úlety, kdy jeden lékař vykazuje tři pracovní úvazky nebo pojišťovně účtuje za týden 175 hodin, i když týden má těch hodin jen 168," řekl nucený správce Pečenka.

Nové smlouvy s ordinacemi a nemocnicemi se nemají v příštích měsících uzavírat vůbec. Ministr chce také změnit pravidla určující, jaké léky zaplatí pacient a které se budou hradit z pojištění. Rath upřednostňuje, aby stát platil takzvaná generika, tedy léky, u kterých vypršela patentová ochrana a jež jsou levnější než originální léky. Výdaje na léky u nás ročně rostou o 11 až 15 procent, to by mělo podle Ratha skončit.

Další škrty plánuje ministr v preventivní péči. Nechce například, aby pojišťovny proplácely antikoncepci či preventivní pobyty dětí u moře. "Výlety k moři nejsou žádná prevence, stejně jako antikoncepce. Přitom na jejich úkor se škrtají úhrady na péči o vážně nemocné pacienty," tvrdí Rath.

Další zemětřesení má přijít v polovině příštího roku, až budou pojišťovny uzavírat nové smlouvy s ordinacemi. Rath prosazuje, aby se od zdravotního pojištění odstřihla lůžková oddělení či ambulance, které nejsou dostatečně vytížené.

Znamenalo by to, že řada nemocnic zavře některá oddělení, na něž jsou lidé zvyklí. Je však otázka, zda se to ministrovi podaří prosadit. Premiér Paroubek se takového kroku v době voleb obává.

Rathovým hlavním cílem je udržet financování zdravotního systému v příštích dvanácti měsících na současné úrovni. "Naší ambicí je, aby se v roce 2006 utratilo pouze asi o 60 miliard více než letos. Představovalo by to sice stejný nárůst výdajů jako v letošním roce, tuto sumu ale pokryje zvýšený výnos ze zdravotního pojištění," říká Rath.

Výnos roste jednak díky rostoucím mzdám a vyšší zaměstnanosti, jednak díky tomu, že stát bude platit vyšší sumy za státní pojištěnce.

Zda se podaří Rathovi uskutečnit všechny jeho plány, vůbec není jisté. Jisté zatím není ani to, zda obstojí nucená správa ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Objevují se pochybnosti o tom, zda je vůbec legální.

Podle Vladimíra Grose, bývalého správce několika kampeliček a jedné komerční pojišťovny, neměl stát na uvalení nucené správy na pojišťovnu právo. Jak Gros včera řekl pro Český rozhlas, ministerstva zdravotnictví a financí měla nejdříve konstatovat protiprávní stav v pojišťovně a dát jí lhůtu na odstranění chyb.

"Naši právníci proces uvalení nucené správy zkoumají. Zatím nemáme zcela jasno, zda tu právní vady jsou, ale pokud se potvrdí, podáme proti rozhodnutí ministerstva rozklad," řekl mluvčí pojišťovny Jiří Suttner.

Odvrácení kolapsu nestačí
I kdyby se Rathovi podařilo zastavit propad českého zdravotnictví, problém vyřešen není. Světová banka už loni upozornila, že má-li být systém financování českého zdravotnictví dlouhodobě udržitelný, neobejde se bez důkladné reformy. Její návrh zatím předložila pouze ODS, která počítá s postupným zvyšováním finanční spoluúčasti pacientů.

"ČSSD zatím na alternativním konceptu nepracuje, je ale možné, že se na tom začne pracovat v rámci předvolebního programu," řekl Rath.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Najdete na iDNES.cz