Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rating může usnadnit výběr banky

aktualizováno 
Často lze slyšet o tom, že nějaká banka obdržela rating BB+, AAA nebo A -
. Ale co to vlastně je? K čemu je drobnému střadateli, když se dozví, jaký rating má finanční ústav, ve kterém má uloženy své úspory?

Ratingové agentury tím, že udělují rating, známkují jednotlivé banky podle jejich finanční spolehlivosti. U banky, která má nižší ohodnocení, je větší pravděpodobnost, že nedodrží své finanční závazky. Jestliže má konkrétní banka nižší rating než většina ostatních bank v daném regionu, podstupují klienti takového ústavu uložením svých peněz větší riziko. Rating se uděluje na žádost dané banky. Jestliže chce například nějaká banka uvádět ve svých propagačních materiálech své ratingové ohodnocení, musí si najmout některou ze specializovaných agentur, které hodnocení provádějí.

Rating slouží pro orientaci

Při známkování dětí ve škole je ohodnocení všude stejné. Jedničku dostane úspěšný školák, pětku ten, kdo zájmem o probírané učivo nepřekypuje. Známky různých ratingových agentur jsou sice navzájem podobné, ale ne zcela stejné. Pro běžného střadatele však stačí vědět, jestli ohodnocení té "jeho" banky je už ve stupni rizikovém či nikoliv. "Nejlepší známkou, která znamená nejmenší riziko pro vkladatele, je AAA. Známky horší než jedno B znamenají, že banka je již jednou nohou nebo zcela v bankrotu," říká Jiří Korb ze společnosti Duff & Phelps CZ. "Nejlepší české banky mohou mít maximálně rating A-, protože to je ratingové hodnocení České republiky, respektive České národní banky," upřesňuje Jiří Korb. České bankovní ústavy totiž nemohou mít lepší ohodnocení, než centrální banka České republiky. Při výběru, kam ukládat své peníze, může být tedy ratingové ohodnocení, zkráceně rating, jedním z orientačních bodů. Na druhou stranu ale může být kvalitní i ta banka nebo ten fond, který si rating vypracovat nenechal. Důvodem, proč některé banky rating nemají, může být třeba to, že na jeho vyhotovení nechtějí zatím vynákladat peníze. "Vzhledem k orientaci banky na drobnou klientelu nepovažujeme v současné době za nezbytně nutné podstoupit zdlouhavý a nákladný proces získání ratingu, který je nepostradatelný především pro některé specializované obchody se zahraničím," říká Tomáš Seidler z Union banky.

Jak jsou ratingové agentury důvěryhodné?

Společnosti, zabývající se ohodnocováním bank, různých fondů, dluhopisů a podobně jsou normálními komerčními firmami. Nejde tedy o žádné státní úřady. "Naše práce je podobná práci auditorských firem. Najímá si nás sama banka, která má zájem o udělení ratingu," vysvětluje Jiří Korb. "Je jasné, že ratingová firma má k dispozici účetní doklady zkoumané banky," dodává. V současnosti existuje několik mezinárodně uznávaných agentur - například Moody´s, Standard & Poor's, FitchIBCA a Duff & Phelps (DCR). Rating může být často pomůckou i pro státní instituce - například při vybírání partnerů k privatizovaným společnostem. "K ratingovým hodnocením přistupujeme jako k podpůrné informaci," říká Pavel Palivec z tiskového odboru České národní banky. "Rating má ale význam hlavně pro investory a potažmo pro střadatele," dodává.

Kde získat informace o bance

Informace o konkrétní bance či fondu lze získat u ratingových společností. Kdo má přístup k internetu, může některá hodnocení najít například na internetových adresách ratingových agentur. Ratingová známka však není povinná. Znamená to, že záleží jenom na bance samotné, jestli si rating nechá vypracovat, či nikoliv. Proto je možné, že na banku, kterou si klient vybere, žádné takové ohodnocení nikde nesežene. Velké tuzemské banky ale už ratingy mají, takže chce-li vybírat jen mezi velkými bankami, má možnost jejich ratingy vzájemně porovnat.

Ratingové známky některých agentur

S&P Moody's Fitch IBCA Duff & Phelps Investiční kvalita

AAA Aaa AAA AAA INVESTIČNÍ STUPEŇ
AA+ Aa1 AA+ AA+
AA Aa2 AA AA
AA- Aa3 AA- AA-
A+ A1 A+ A+
A A2 A A
A- A3 A- A-
BBB+ Baa1 BBB+ BBB+
BBB Baa2 BBB BBB
BBB- Baa3 BBB- BBB

BB+ Ba1 BB+ BB+ SPEKULATIVNÍ STUPEŇ
BB Ba2 BB BB
BB- Ba3 BB- BB-
B+ B1 B+ B+
B B2 B B
B- B3 B- B-
CCC Caa CCC CCC
CC Ca CC DD
C C C
D DDD
DD
D

Pramen: agentury

Hodnocení českých bank

Název banky S&P Moody's FitchIBCA Thomson BankWatch

Komerční banka BB Baa2 BBB
Česká spořitelna BB Baa1 BBB BBB
IPB Baa3
ČSOB BBB- Baa1
Živnostenská banka, a.s. Baa1 BBB+

Pramen: banky
Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Majitel skupiny KKCG Karel Komárek
Ropný magnát Komárek rozšiřuje IT stopu KKCG. Koupil 70 procent AutoContu

Skupina KKCG podnikatele Karla Komárka koupila 70procentní podíl v předním českém dodavateli informačních technologií AutoCont. Firma o tom informovala ve...  celý článek

Šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček
Ani elektřina, ani plyn. Budoucností jsou spalovací motory, říká plynárník

Neuplyne týden, aniž by nějaký významný politik neohlásil přechod k elektromobilitě. O konci spalovacích motorů se stále častěji mluví i v automobilkách. Ale...  celý článek

Lidé se snaží ušetřit za kouření, do cigaret balí doutníkový tabák
Tabák v „doutníkovém balení“ je levnější, stát na daních tratí stamiliony

Levné kouření láká a stát přichází o spotřební daň. Rozdíly ve zdanění tabáku v různých formách jsou i několikanásobné. Na trhu jsou například k mání doutníky,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.