Kromě trvalých následků řeší metodika i odškodnění za bolest, kdy jsou zranění jednotlivých částí těla bodově ohodnocená.(Ilustrační foto)

Kromě trvalých následků řeší metodika i odškodnění za bolest, kdy jsou zranění jednotlivých částí těla bodově ohodnocená.(Ilustrační foto) | foto: AP

Pojišťovny budou vyplácet za úraz více, nechají to zaplatit klienty

  • 40
Nová metodika výpočtu odškodnění za zdravotní újmu tlačí pojišťovny k vyšším náhradám. Pocítí to však zejména zdraví klienti - na výši svých pojistek. Peníze na nákladnější odškodňování bolesti a trvalých následků totiž pojišťovny hodlají získat právě od nich.

Až dvě miliardy ročně navíc – to je odhad České kanceláře pojistitelů, o kolik by se mohly prodražit škody na zdraví v souvislosti s novým občanským zákoníkem (NOZ). "Už loni jsme upozornili na to, že náklady pojišťoven nejen kvůli novému zákoníku vzrostou o pětinu," říká mluvčí České kanceláře pojistitelů Aleš Povr.

To se odrazí i ve výši pojistek, patrné je to už na povinném ručení, protože většina úrazů pochází z dopravních nehod. "Mohlo by se to projevit v povinném ručení a v pojištěních odpovědnosti za škodu," potvrzuje Pavel Krejčík, pojistný analytik finanční společnosti Partners.

Zákoník stanoví, že u odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění neboli trvalých následků se má postupovat podle zásad slušnosti. A nejasný pojem slušnost se hned zkraje platnosti nového zákona pokusil Nejvyšší soud ČR vyčíslit (více čtěte zde: Zdravý člověk má cenu 10 milionů korun).

Žádná numerologie, říká soudce o hodnotě zdraví

"Určitě pojišťovnám doporučíme, aby se metodikou řídily, automaticky začnou upravovat své tabulky," soudí Aleš Povr. "Allianz se touto metodikou bude řídit, potvrdil Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz, a dodal: "Je velmi pravděpodobné, že tyto změny budou představovat velký tlak na sazby pojistného. Ale to opravdu ukáže až čas."

"Podle původní vyhlášky bylo odškodné nemravně nízké. Například za odškodnění pacienta, který se stal kvadruplegikem, tedy ochrnul na všechny končetiny, byla částka půl milionu. Nyní se bude pohybovat kolem osmi až devíti milionů," říká lékařka Jolana Těšinová z Univerzity Karlovy, spoluautorka metodiky.

Metoda odškodnění je výhodná pro poškozené

Způsob výpočtu odškodnění je sice nezávazný, ale nahrává poškozeným. Většina z nich se dosud spokojila s tabulkovým odškodněním, jak ho mají stanovené jednotlivé pojišťovny. Pro vyšší částky si pak lidé museli jít k soudu a ještě tápali, na kolik mají vlastně nárok. Navíc se k tomu odhodlal jen každý desátý.

DOKUMENT: Zub i otřes mozku za pět tisíc. Jak se hodnotí poranění

"Ve většině případů dostali násobek částky. Metodika tak zarazí nepředvídatelné násobky ze soudní praxe – podle toho, jestli šlo o soudce v Praze, či Olomouci," říká Roman Žďárek ze Společnosti medicínského práva. Teď by se ti, kdo se soudí, i ti ostatní měli dočkat obdobných částek.

A především vznikl návod, jak ohodnotit trvalé následky po úraze. V devíti oblastech (pohyblivost, péče o domácnost, mezilidské jednání a vztahy...) se hodnotí, do jaké míry je člověk schopen vykonávat to, co běžně dělal před úrazem. A výsledné číslo se ještě upravuje – nižší věk a větší talent před úrazem znamenají vyšší odškodnění, stejně jako zlý úmysl či výsměch viníka.

Experti doporučili strop odškodnění, takže v případě, že je člověk na 100 procent poškozen, ale ještě dýchá, to dělá dvacet milionů korun. "Není ale vyloučeno, že v konkrétním případě někdo vysoudí i víc," dodává Žďárek.

Kromě trvalých následků řeší metodika i odškodnění za bolest, kdy jsou zranění jednotlivých částí těla bodově ohodnocená. Bod je nově ohodnocen na více než dvojnásobek, dosud to bylo 120 korun, nově jedno procento z průměrné mzdy v ekonomice, aktuálně 250 korun.

Nový zákoník umožňuje také požadovat odškodnění pro příbuzné, a to nejen za úmrtí blízkého člověka, ale na výpočet částky metodika není. "Odškodnění se rozšiřuje na případy, kde je osoba blízká závažně poškozena a z jejího poškození mají újmu i blízké osoby," vysvětluje Petr Vojtek, předseda Nejvyššího soudu ČR.