Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Úplatek tisíc eur je minimum, popsal byznys s vízy podnikatel z Ukrajiny

  • 179
Schůzka na úřadě ve Lvově za tisíc eur. Maraton s vyřizováním víz pro Ukrajince se mnohdy neobejde bez úplatků. Ukrajinský byznysmen v Česku popsal, jak zprostředkovatelské agentury pomocí systému Visapoint komplikují firmám shánění lidí a od zájemců o práci se nechají korumpovat.

Jak už server iDNES.cz informoval, ministerstvo zahraničních věcí chce rozšířit počet zemí, kde budou lidé žádat o víza do Česka přes vybrané agentury (psali jsme zde). Mezi zeměmi, kde ministerstvo zahraničí poptává agentury na zprostředkovávání žádostí o víza, je i Ukrajina.

Tamní velvyslanectví v Kyjevě a konzulát ve Lvově patří mezi první, které využívaly třetí stranu. Koncese ale vyprší koncem července, a tak se bude soutěžit nový správce.

Provoz současného systému také názorně ukázal, že v zemi, kde je po českých vízech enormní poptávka, snadno dochází k jeho zneužívání. Symbolem se stal on-line systém Visapoint, jehož prostřednictvím si žadatelé o víza objednávají termíny k českým úředníkům.

Řešení za tisíc eur

Svoji zkušenost popisuje pro MF DNES ukrajinský podnikatel, který přes patnáct let žije v Česku a zaměřuje se na subdodávky pro stavební firmy. S obavou o své podnikání si nepřál být jmenován. Když dostane zakázku, řeší prý vždy legální cestou, jak na ni sehnat ukrajinské pracovníky.

Pracovníků z Ukrajiny může přijít víc. Vláda vyhoví poptávce podniků

Podle něj ani nemá cenu žádat přes Visapoint o dlouhodobá víza. „Tam je to vždy obsazené, nikdy se tam nedostanete,“ říká. Kolem konzulátu ve Lvově se ale vždy pohybují lidé, kteří zájemcům nabídnou, že problém vyřeší. „Za přeprodání pozice ve Visapointu chtějí však minimálně tisíc eur. To je pro mě opravdu hodně,“ vysvětluje podnikatel.

Podnikatel zpravidla řeší problém tak, že si nejprve jeho lidé sami požádají ve Visapointu o víza na tři měsíce. Tam se pozice najít dají. Když je dostanou a osvědčí se v Česku v práci, po návratu na Ukrajinu jim ukrajinský podnikatel zaplatí zprostředkování schůzky na získání dlouhodobého víza.

Podobně systém v únoru popsala reportáž Českého rozhlasu. Ta na základě zkušenosti žádající Ukrajinky ukazuje, že pozici ve Visapointu lze přes neoficiální ukrajinskou „dohazovací agenturu“ získat i po e-mailu.

Jinému figurantovi potom při setkání nabídli i „bonusové služby“, třeba falešný výpis z účtu dokazující, že žadatel má dostatek prostředků. Oba samozřejmě agentura obsloužila za poplatek v řádech stovek eur.

Vyčerpaný limit

I kvůli nefunkčnosti Visapointu čeští podnikatelé nakonec prolobbovali vládní projekt s názvem Zvláštní postupy pro zaměstnance z Ukrajiny. Ten funguje tak, že si firma vytipuje na Ukrajině zaměstnance, přijde za některou z podnikatelských organizací (třeba Hospodářskou komorou nebo Asociací malých a středních podniků) a ta jí pomůže zpracovat podklady a dá razítko.

Cizinci předčili v práci načerno Čechy. Přicházejí z Ukrajiny i Vietnamu

Dokumenty následně putují přes ministerstvo zahraničí do Kyjeva nebo Lvova, kde si žadatel může přednostně dojít vyřídit vízum.

Původně byly tyto programy jen pro úzce kvalifikované zaměstnance nebo třeba pro zdravotní sestry. Loni se ale rozšířily na kohokoli, čímž umožnily firmám nabírat i svářeče, obráběče nebo skladníky.

Tyto pozice je totiž nyní hodně pálí. „Zatím to funguje poměrně dobře a vypadá to, že se na zastupitelských úřadech snaží. Vzhledem k nízkému limitu na letošní rok si ale myslím, že po půli roku již bude kapacita vyčerpána,“ hodnotí fungování programu předseda představenstva Asociace malých a středních podniků.

Limit byl pro letošek navýšen ze čtyř na osm tisíc lidí. Až se vyčerpá, bude jedinou cestou opět jen Visapoint s věčně obsazenými termíny.

Jak ukázala nedávná kauza skladu společnosti Rohlík.cz, firmy si potom ukrajinské pracovníky shánějí jinudy. Hlavně z Polska, které vydalo od anexe Krymu víza bezmála milionu Ukrajinců. S jejich dovážením do českých firem má ale problém jak cizinecká policie, tak inspekce práce. Osm desítek vyhoštěných pracovníků Rohlík. cz je podle expertů jen zlomkem těch, kteří v Česku dnes ilegálně pracují.