Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Realitní magnát Vítek brzdí v projektech. Jako by tušil další krizi

  9:00aktualizováno  9:00
Realitní magnát Vítek šel vždycky proti proudu. V době, kdy ekonomika roste, byznysmeni překypují optimismem a rozjíždějí expanze, on se svou skupinou CPI naopak šlape na brzdu. Poslední propad vytušil podnikatel s dvouletým předstihem. Teď je prý atmosféra podobná.

Radovan Vítek | foto: David PortMF DNES

„Přibrzdili jsme developerské projekty a neplánujeme ani velké akvizice, teď je doba spíš na snižování dluhu,“ říká Vítkův výkonný ředitel Zdeněk Havelka.

Jde o obrat. V době krize CPI investovala kolem deseti miliard korun ročně. Pohltila krizí oslabené developerské skupiny Orco a Ablon. Skokově znásobila objem majetku, takže dnes ovládá aktiva převyšující 112 miliard korun. A Vítek podle magazínu Forbes obsadil post třetího nejbohatšího Čecha.

„Teď hodláme růst ne skokově, ale organicky. Zhruba třetinu zisku budeme odkládat na zvyšování rezerv, třetinu na snižování dluhu, zbytek použijeme na menší a střední příležitostné akvizice,“ říká Havelka. Investice mají z někdejších 10 miliard ročně klesnout na tři až čtyři miliardy. CPI posiluje rezervy a se snižováním dluhu už začala.

Nedávno vyzvala držitele svých dluhopisů vydaných v roce 2012, aby kývli na ořezání výnosu ze 6,5 na 5,1 procenta. Komu se návrh nelíbí, ten může CPI prodat dluhopisy zpátky.

Investoři kývli. V pátek jednali v pražském hotelu Clarion (ten patří do Vítkova impéria). A skončili už po deseti minutách, s výsledkem, jaký si šéfové CPI přáli. Snížení výnosu odsouhlasilo téměř 98 procent držitelů dluhopisů. Vítek tak ušetří 30 milionů korun ročně.

Investoři do bondů CPI jsou nervózní

Chystají se i další změny. Třeba vysoce úročené dluhopisy z předchozích let chce CPI splatit nikoli podle původního plánu v roce 2019, ale už letos.

Velký objem dluhu v rukou kapitálových investorů je podle šéfů firmy rizikový. „Banky se chovají předvídatelně. Kapitáloví investoři ale mají tendenci podléhat panice, když na trhu vidí výkyvy. Moc korporátních dluhopisů, to je jízda na tygru,“ dodává Vítkův manažer.

Nejde však jen o finanční operace. CPI brzdí v developmentu. „Rozvíjet chceme jen menší projekty, a postupně,“ říká Havelka. CPI tak odpískalo start dříve plánovaných rezidenčních projektů, podle Havelky je na ně pozdě. „Boom nepotrvá věčně, nemuseli bychom je stihnout dokončit za konjunktury. Raději budeme pozemky držet. Nikam nespěcháme. V Praze půda hodnotu neztratí.“

Ani systematicky prodávat majetek CPI nehodlá. „Nepotřebujeme to,“ podotýká Havelka. Zbavovat se majetku podle něj CPI bude jen v případě, že se objeví nabídka na mimořádně dobrý obchod – tak jako v případě bývalé Živnobanky na pražských Příkopech. Tu loni koupila čínská skupina CEFC China Energy Company Limited. Vítkovi se zřejmě ulevilo, rekonstrukce památkově chráněné reprezentativní budovy bude drahá, využitelnost problematická.

CPI tu slibovala vybudování muzea českého skla. Číňané dům kupovali hlavně pro jeho reprezentační potenciál. Kvůli památkářům budou muset zachovat původní obří dvoranu i podzemní prostory bývalých trezorů. Je otázka, zda si na velkorysém projektu s problematickou návratností nevylámou zuby.

Prodej Živnobanky zapadá do Vítkovy nové strategie. Zbavuje se aktiv, jež nezaručují vysoký výnos. Na prodej tak budou nemovitosti v Rumunsku či Lucembursku, mimo hlavní trh CPI, který je ve střední Evropě. Podobné je to s nákupy. I tady CPI táhne za brzdu.

Opatrný žralok

Neznamená to, že nakupovat nebude vůbec. Jde o příležitosti. Před měsícem CPI za miliardu korun ovládla síť 70 vesnických prodejen bývalého družstva Jednota Moravské Budějovice. CPI ovšem před operací podíly družstevníků skoupila, družstvo ovládla a obchod se odehrával plně ve Vítkově režii. Prodejny pronajme, Vítkovi stačí jen vybírat nájem. S budovami získal i 440 milionů hotovosti, což se při vylepšování finanční stability hodí.

Vítek je typický investiční žralok. Láká ho levně nakupovat, draho prodávat. Je ale opatrný. Ekonomické oživení a stavební boom tlačí nahoru cenu nemovitostí i prací podobně jako před minulou krizí.

Tehdy CPI přestala nakupovat a růst už kolem roku 2006. Vítek větřil obrat na trhu s dvouletým předstihem. V době, kdy konkurenti dál stoupali po investiční vlně.

Ještě v roce 2009, půl roku po prasknutí hypoteční bubliny v USA, líčil majitel skupiny ECM Milan Janků v Hospodářských novinách, že turbulence se do Evropy nepřenesou a Česko růst nepřestane. Jeho firmu, stejně jako Orco, maďarský Ablon a další hráče pár měsíců nato krize vymazala z trhu. Vítek zato využil pádu cen a vyrazil k útoku.

„Jsme teď blízko atmosféře, jaká panovala před minulou krizí,“ prohlašuje dnes jeho manažer Zdeněk Havelka.
Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Rasistické! Zákazníkům H&M vadí „opice v džungli“ na mikině tmavého chlapce

Rasistická reklama společnosti H&M.

Společnost H&M se omluvila za obrázek, kde má na sobě dítě tmavé pleti mikinu s nápisem „Nejvíc cool opice v džungli“....Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Svijany uvařily navzdory zákazu kouření a EET nejvíc piva v historii

Ve svijanském pivovaru už běží ve zkušebním provozu nová stáčírna na...

Pivovar Svijany loni zvýšil svoji produkci na 638 399 hektolitrů piva. Je to nejvíce za posledních dvacet let a o dvě...

Zájemce o těžbu lithia dokazuje českým úřadům, že je australskou firmou

Vzorek lithia, jak ho asi nikdy neuvidíte - v kovové podobě

Společnost European Metals Holdings (EMH), která chce prostřednictvím české firmy Geomet těžit lithium u Cínovce,...

Šéf Applu si za rok vydělal 100 milionů dolarů, má se lépe chránit

Šéf technologického gigantu Apple Tim Cook na tiskové konferenci v New Yorku...

Generální ředitel americké technologické společnosti Apple Tim Cook si za uplynulý finanční rok vydělal zhruba 102...

Najdete na iDNES.cz