Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Burza jako zábava. Nová reality show chce ze soutěžících udělat makléře

  17:54aktualizováno  17:54
Burza, svět velkých peněz, rychlého rozhodování a emocí. Všeobecně platí, že se jedná o hřiště pro matematické talenty a bezskrupulózní stratégy. Česká firma se ale rozhodla, že naučí na burze obchodovat běžné lidi, kteří dosud neměli tuto příležitost.

Česká firma vybírala strategii, která je zvládnutelná za týden. | foto: Profimedia.cz

„Jsme přesvědčeni, že trading lze naučit. Je to předatelné know-how,“ říká Martin Kopáček ze společnosti Finakademie, která chystá reality show Hvězdy burzy. Nedávno se vrátil ze Španělska, kde po boku obchodníka Petera Murína a Míši Soukupové učil devět budoucích účinkujících, jak obchodovat na burze, ti si na místě zároveň osahali, jak burza funguje a začali na ní naostro obchodovat. Spolu s nimi byli na tréninku i dva možní náhradníci. Soutěžící nyní pracují na praktickém tradingu s Murínem v uzavřené skupině na Facebooku. Pilují vstupy a výstupy, obchodují na svých živých účtech. Kdy show poběží a jaký přesný formát bude mít, zatím Kopáček neví. „Uvidíme, kdo bude mít o náš pořad zájem,“ říká.

Malá skupinka vyvolených vzešla ze tří castingů, které se konaly letos v srpnu v Praze, Brně a Bratislavě. „Vybrali jsme různé lidi, od nováčků po zkušené borce. Stejně jako to v roce 1983 udělali Dennis s Eckhardtem,“ říká Kopáček a poukazuje tak na historii původně americké soutěže, která se nyní odehraje i u nás.

Plánovaná reality show se totiž inspirovala skutečným příběhem ze Spojených států. V roce 1983 uzavřeli dva tamní burzovní matadoři, Richard Dennis a William Eckhardt, zajímavou sázku: lze vychovat burzovního obchodníka? Dennis tvrdil, že je možné vychovat nového burzovního obchodníka úplně stejně, jako se v Asii na farmách chovají želvy. Eckhardt naopak zastával názor, že to nejde.

Oba byli zkušení burzovní hráči tehdy disponovali stovkami milionů dolarů. Vybrali 14 lidí, které během dvou týdnů naučili jednoduché postupy, které Dennis používal i pro své vlastní obchodování. Účastníky byli lidé s různými zkušenostmi z různých oborů, a to na základě obyčejného inzerátu v novinách. Během dvou týdnů byli vybraní účastníci, takzvané želvy, vyškoleni v technikách vstupů, výstupů a řízení burzovních pozic. A obchodovali na živých účtech.

Želvy obchodovaly podle stejného vzoru, přesto každá z nich dosahovala jiných výsledků. Dvojice makléřů tak skrze svoji sázku dospěla k závěru, že burzovní strategie není všechno. Daleko důležitější je mentální nastavení a takzvaný pořádek v hlavě. Soutěžící, kteří ho měli, na burze uspěli a vydělali velké peníze.

Základem obchodování je trpělivost a vytrvalost

„Dvacet let podnikám v oboru pohostinství a už mě to nenaplňuje. Mám nějaký kapitál, chci ho zhodnotit, ale nechce se mi platit procenta ze svého účtu nějakým správcům, které neznám. Peníze bych si chtěl zhodnocovat sám,“ říká ke svému rozhodnutí zúčastnit se soutěže František Mrkvička z Humpolce. Obdobná očekávání má i Marie Vitásková, která na burze již osm měsíců obchoduje zejména s komoditami. „Zatím se mi daří, jsem v zisku,“ říká Vitásková, která dodává, že preferuje jednoduché strategie nenáročné na čas.

„K tradingu mají určité typy lidí lepší dispozice: trpělivost a vytrvalost je základem. Burza je pro cílevědomé lidi, kteří obchodování na burze chápou jako byznys. Burza není pro zlatokopy, lovce štěstí a nedisciplinované lidi,“ dodává Kopáček, jehož československý tým nese podobné charakteristiky, jako ten původní z osmdesátých let.

Česká firma vybrala strategii, která je zvládnutelná za týden. Peter Murín zvolil intradenní strategii, která vychází z čistého čtení grafu. Neobsahuje indikátory ani žádné hlásiče nebo alerty. Nic, pouze čistý graf. Myšlenkou systému je sledování chování centrálních bank, velkých bank, fondů atd. Vše je, jak říká Murín, vidět přímo v cenovém grafu.

Autor:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

PŘEHLEDNĚ: Jakou hypotéku nově získá žadatel s platem 23 tisíc čistého?

Ilustrační snímek

Strážci ekonomiky znovu šlápli na brzdu, pokud jde o hypoteční úvěry. Od října banky výrazněji zohlední příjmy žadatele...Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...

„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská firma se omluvila za svého zaměstnance, chodil si totiž pro obědy

Fast food, Japonsko

Japonská vodárenská společnost se v televizním přenosu omluvila zákazníkům za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Další z rubriky

Těžba dřeva v Česku byla loni rekordní, nejvíce se likvidovaly polomy

Těžaři začali zpracovávat dřevo po loňských vichřicích na Medvědí stezce. Trasa...

Těžba dřeva v českých lesích byla v loňském roce rekordní, stoupla na 19,4 milionu metrů krychlových, uvedl Český...

Kofola chce oživit a vrátit na výsluní slovenskou minerálku Kláštorná

Ilustrační snímek

Nápojářská skupina Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná. Značku chce oživit a vrátit na výsluní....

Češi postaví Království železnic také ve vídeňském Prátru

model Ještědu

Lidé, kteří stojí za pražským Královstvím železnic, chtějí rozjet malé vláčky i za hranicemi. V rakouském zábavním...

Najdete na iDNES.cz