Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšší daně ano, ale jen na rok. Rebelové sepsali požadavky na změny

  4:01aktualizováno  4:01
Skupinka rebelujících poslanců ODS dala dohromady požadavky na změny ve vládním protideficitním balíčku. Požadují, aby byly vyšší daně jen na rok, ne na tři. A všechny reformy by se podle nich měly udělat víc úsporně. Své návrhy předají příští týden "svému" premiérovi Petru Nečasovi.

Nahoře zleva: Ivan Fuksa, Boris Šťastný, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Jan Florián, Radim Fiala a Petr Tluchoř | foto: Koláž - iDNES.cz

"Budeme se chtít bavit o DPH a protideficitní balíček by měl najít úspory na povinných výdajích do zdravotnictví a v sociální oblasti," uvedl poslanec Jan Florián.

Šest poslanců ODS minulý týden potopilo vládní daňový balíček. Ten plánoval příští rok vybrat od daňových poplatníků o 25 miliard korun více na zvýšených daních a tím srazit deficit rozpočtu na 100 miliard v příštím roce. Vláda v pátek schválila, že navlas stejný balíček předloží do Poslanecké sněmovny znovu a tentokrát s ním spojí hlasování o důvěře. Je však ochotná jednat s rebelujícími poslanci o změnách.

"Z reforem se vytratil jejich hlavní cíl, vrátit výdaje na úroveň, kterou si naše ekonomika může dovolit," kritizuje vládu poslanec Marek Šnajdr. Ten by ještě víc urychlil zvyšování věku odchodu do důchodu nebo by více rozšířil placený nadstandard ve zdravotnictví.

Šnajdrovi, který spolu s ostatními v pátek pomohl prohlasovat poslední posvěcení důchodové reformy, se změny penzí zároveň nelíbí. Důvod: kvůli nim má stát přijít nejméně o šest miliard korun ročně.

Náš odpor ke zvyšování daní je ideologický, tvrdí rebelové

Vládní reformy nicméně přinesly některé změny, které do budoucna pomohou udržet výdaje pod kontrolou nebo je i snižují. Klíčovým krokem v penzijní reformě bylo prodloužení věku odchodu do důchodu, ve zdravotnictví nový způsob přerozdělování peněz mezi pojišťovnami i směrem k nemocnicím. V sociálním systému se zrušil sociální příplatek a navrhuje se omezení dávky na bydlení. Z pobírání dávek by také automaticky měli být vyškrtnuti všichni, kdo nechtějí pracovat zdarma pro veřejnost. Na podporách v nezaměstnanosti se rovněž vyplácí méně, krátí se těm, kdo odešli z práce na dohodu nebo na vlastní žádost.

Jestli jim jde o ideje, dohodneme se, tvrdí Nečas

Nejvstřícněji se k možné dohodě s vládou staví poslanec ODS Tomáš Úlehla. Stačilo by mu, kdyby daňové změny byly jen na rok na dva, týká se to například daně pro bohaté. Pokud by premiér trval na zvýšení DPH, bude požadovat kompenzace.

"Jako ústupek bych viděl ponechání slevy na dani pracujícím důchodcům. Z dodatečného výnosu z DPH by také mohla jít část peněz na plošnou podporu dobročinných organizací," myslí si.

Poslanci Petr Tluchoř, Jan Florián, Tomáš Úlehla, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Marek Šnajdr a také Boris Šťastný (nechce podpořit balíček při jeho opětovném předložení) tvrdí, že jejich odpor ke zvyšování daní je čistě ideologický. ODS má v programu daně snižovat a zeštíhlovat stát, což se neděje.

Za jejich odbojem však mohou stát i jiné důvody. Spekuluje se o tom, že se snaží oslabit stranickou pozici předsedy ODS a premiéra Petra Nečase či si vynutit některé posty ve státních úřadech. Společný jmenovatel pro některé z nich je podíl na vyšetřovaném projektu elektronických zdravotních knížek IZIP či staré křivdy při obměnách na důležitých postech.

Autor:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

Další z rubriky

Sladkou dřinu včelařů na farmě roku nenaruší ani desítky žihadel

Práce v kombinéze je v tomhle počasí dost náročná. Ale věřte tomu, že si oblek...

Když začal Petr Cihlář včelařit, schytal zezadu do hlavy žihadlo a dva dny neviděl na obě oči. To ho však neodradilo....

Online daně budou jako elektronické bankovnictví, říká šéf finanční správy

Martin Janeček, ředitel Generálního finančního ředitelství

Finanční správa se začne postupně vymaňovat se závislosti na dodavateli IT systémů, společnosti IBM. Prvním krokem má...

Češi prosázeli rekordních 224 miliard, na výhrách brali 184 miliard

Sportka

Češi loni prosázeli rekordních 224,1 miliardy korun, meziročně o 14,1 procenta více. Objem vyplacených výher vzrostl o...

Najdete na iDNES.cz