Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšší daně ano, ale jen na rok. Rebelové sepsali požadavky na změny

  4:01aktualizováno  4:01
Skupinka rebelujících poslanců ODS dala dohromady požadavky na změny ve vládním protideficitním balíčku. Požadují, aby byly vyšší daně jen na rok, ne na tři. A všechny reformy by se podle nich měly udělat víc úsporně. Své návrhy předají příští týden "svému" premiérovi Petru Nečasovi.

Nahoře zleva: Ivan Fuksa, Boris Šťastný, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Jan Florián, Radim Fiala a Petr Tluchoř | foto: Koláž - iDNES.cz

"Budeme se chtít bavit o DPH a protideficitní balíček by měl najít úspory na povinných výdajích do zdravotnictví a v sociální oblasti," uvedl poslanec Jan Florián.

Šest poslanců ODS minulý týden potopilo vládní daňový balíček. Ten plánoval příští rok vybrat od daňových poplatníků o 25 miliard korun více na zvýšených daních a tím srazit deficit rozpočtu na 100 miliard v příštím roce. Vláda v pátek schválila, že navlas stejný balíček předloží do Poslanecké sněmovny znovu a tentokrát s ním spojí hlasování o důvěře. Je však ochotná jednat s rebelujícími poslanci o změnách.

"Z reforem se vytratil jejich hlavní cíl, vrátit výdaje na úroveň, kterou si naše ekonomika může dovolit," kritizuje vládu poslanec Marek Šnajdr. Ten by ještě víc urychlil zvyšování věku odchodu do důchodu nebo by více rozšířil placený nadstandard ve zdravotnictví.

Šnajdrovi, který spolu s ostatními v pátek pomohl prohlasovat poslední posvěcení důchodové reformy, se změny penzí zároveň nelíbí. Důvod: kvůli nim má stát přijít nejméně o šest miliard korun ročně.

Náš odpor ke zvyšování daní je ideologický, tvrdí rebelové

Vládní reformy nicméně přinesly některé změny, které do budoucna pomohou udržet výdaje pod kontrolou nebo je i snižují. Klíčovým krokem v penzijní reformě bylo prodloužení věku odchodu do důchodu, ve zdravotnictví nový způsob přerozdělování peněz mezi pojišťovnami i směrem k nemocnicím. V sociálním systému se zrušil sociální příplatek a navrhuje se omezení dávky na bydlení. Z pobírání dávek by také automaticky měli být vyškrtnuti všichni, kdo nechtějí pracovat zdarma pro veřejnost. Na podporách v nezaměstnanosti se rovněž vyplácí méně, krátí se těm, kdo odešli z práce na dohodu nebo na vlastní žádost.

Jestli jim jde o ideje, dohodneme se, tvrdí Nečas

Nejvstřícněji se k možné dohodě s vládou staví poslanec ODS Tomáš Úlehla. Stačilo by mu, kdyby daňové změny byly jen na rok na dva, týká se to například daně pro bohaté. Pokud by premiér trval na zvýšení DPH, bude požadovat kompenzace.

"Jako ústupek bych viděl ponechání slevy na dani pracujícím důchodcům. Z dodatečného výnosu z DPH by také mohla jít část peněz na plošnou podporu dobročinných organizací," myslí si.

Poslanci Petr Tluchoř, Jan Florián, Tomáš Úlehla, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Marek Šnajdr a také Boris Šťastný (nechce podpořit balíček při jeho opětovném předložení) tvrdí, že jejich odpor ke zvyšování daní je čistě ideologický. ODS má v programu daně snižovat a zeštíhlovat stát, což se neděje.

Za jejich odbojem však mohou stát i jiné důvody. Spekuluje se o tom, že se snaží oslabit stranickou pozici předsedy ODS a premiéra Petra Nečase či si vynutit některé posty ve státních úřadech. Společný jmenovatel pro některé z nich je podíl na vyšetřovaném projektu elektronických zdravotních knížek IZIP či staré křivdy při obměnách na důležitých postech.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Leo Express vs. ČD: účetnictví drah musí pod hledáček městského soudu

Osobní železniční dopravu mezi Prahou a Ostravou poskytují nově tři

Vrchní soud v Praze v úterý zrušil rozhodnutí pražského Městského soudu z prosince 2015 ve sporu ohledně predátorských...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Najdete na iDNES.cz