Vyšší daně ano, ale jen na rok. Rebelové sepsali požadavky na změny

  4:01aktualizováno  4:01
Skupinka rebelujících poslanců ODS dala dohromady požadavky na změny ve vládním protideficitním balíčku. Požadují, aby byly vyšší daně jen na rok, ne na tři. A všechny reformy by se podle nich měly udělat víc úsporně. Své návrhy předají příští týden "svému" premiérovi Petru Nečasovi.

Nahoře zleva: Ivan Fuksa, Boris Šťastný, Marek Šnajdr, Tomáš Úlehla, Jan Florián, Radim Fiala a Petr Tluchoř | foto: Koláž - iDNES.cz

"Budeme se chtít bavit o DPH a protideficitní balíček by měl najít úspory na povinných výdajích do zdravotnictví a v sociální oblasti," uvedl poslanec Jan Florián.

Šest poslanců ODS minulý týden potopilo vládní daňový balíček. Ten plánoval příští rok vybrat od daňových poplatníků o 25 miliard korun více na zvýšených daních a tím srazit deficit rozpočtu na 100 miliard v příštím roce. Vláda v pátek schválila, že navlas stejný balíček předloží do Poslanecké sněmovny znovu a tentokrát s ním spojí hlasování o důvěře. Je však ochotná jednat s rebelujícími poslanci o změnách.

"Z reforem se vytratil jejich hlavní cíl, vrátit výdaje na úroveň, kterou si naše ekonomika může dovolit," kritizuje vládu poslanec Marek Šnajdr. Ten by ještě víc urychlil zvyšování věku odchodu do důchodu nebo by více rozšířil placený nadstandard ve zdravotnictví.

Šnajdrovi, který spolu s ostatními v pátek pomohl prohlasovat poslední posvěcení důchodové reformy, se změny penzí zároveň nelíbí. Důvod: kvůli nim má stát přijít nejméně o šest miliard korun ročně.

Náš odpor ke zvyšování daní je ideologický, tvrdí rebelové

Vládní reformy nicméně přinesly některé změny, které do budoucna pomohou udržet výdaje pod kontrolou nebo je i snižují. Klíčovým krokem v penzijní reformě bylo prodloužení věku odchodu do důchodu, ve zdravotnictví nový způsob přerozdělování peněz mezi pojišťovnami i směrem k nemocnicím. V sociálním systému se zrušil sociální příplatek a navrhuje se omezení dávky na bydlení. Z pobírání dávek by také automaticky měli být vyškrtnuti všichni, kdo nechtějí pracovat zdarma pro veřejnost. Na podporách v nezaměstnanosti se rovněž vyplácí méně, krátí se těm, kdo odešli z práce na dohodu nebo na vlastní žádost.

Jestli jim jde o ideje, dohodneme se, tvrdí Nečas

Nejvstřícněji se k možné dohodě s vládou staví poslanec ODS Tomáš Úlehla. Stačilo by mu, kdyby daňové změny byly jen na rok na dva, týká se to například daně pro bohaté. Pokud by premiér trval na zvýšení DPH, bude požadovat kompenzace.

"Jako ústupek bych viděl ponechání slevy na dani pracujícím důchodcům. Z dodatečného výnosu z DPH by také mohla jít část peněz na plošnou podporu dobročinných organizací," myslí si.

Poslanci Petr Tluchoř, Jan Florián, Tomáš Úlehla, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Marek Šnajdr a také Boris Šťastný (nechce podpořit balíček při jeho opětovném předložení) tvrdí, že jejich odpor ke zvyšování daní je čistě ideologický. ODS má v programu daně snižovat a zeštíhlovat stát, což se neděje.

Za jejich odbojem však mohou stát i jiné důvody. Spekuluje se o tom, že se snaží oslabit stranickou pozici předsedy ODS a premiéra Petra Nečase či si vynutit některé posty ve státních úřadech. Společný jmenovatel pro některé z nich je podíl na vyšetřovaném projektu elektronických zdravotních knížek IZIP či staré křivdy při obměnách na důležitých postech.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Letošní úroda je nižší než za poslední roky, dařilo se řepce, žitu a ovsu

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

Obilí se letos v Česku sklidilo o 7,9 procenta méně než loni, zemědělci ho svezli z polí 6 861 milionu tun. Vyplývá to...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Péče o hada moc nestojí, šelma dokáže rozpočet zruinovat

Trojčatům sněžných levhartů v jihlavské zoologické zahradě už jsou dva měsíce,...

Péče o domácí mazlíčky může vyjít pořádně draho. Zatímco třeba had vysaje z peněženky svého majitele jen tisíce korun...Najdete na iDNES.cz