Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řebíček: Získali jsme na mýtné dostatečné záruky

  12:19aktualizováno  17:35
Ministerstvo dopravy povolilo zahájení pilotního provozu mýtného systému na českých dálnicích. Ministr dopravy Aleš Řebíček v pátek pozdě odpoledne podepsal se zástupci rakouské firmy Kapsch druhý dodatek ke smlouvě, který řeší některé sporné otázky.

Aleš Řebíček | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

„Podařilo se nám získat pro stát dostatečné záruky, že systém bude od 1. ledna v plném provozu nebo že ztracené příjmy z nefunkčního systému budou státu nahrazeny,“ uvedl ministr Řebíček.

Podle sjednaného dodatku Kapsch zaplatí až 14 milionů korun za každý den, kdy by systém elektronického mýtného nefungoval. Částka je součtem nové šestimilionové smluvní sankce a náhrady škod za ušlé mýtné ve výši osmi milionů.

Výši sankcí naznačil už ve čtvrtek člen představenstva Kapsch TrafficCom Erwin Toplak. Podle něj firma přistoupila na sankce ve výši až dvojnásobku škody, která by státu mohla vzniknout nevýběrem mýtného. Generální ředitel české pobočky Kapsche Karel Feix odhadl denní výnos systému na šest až sedm milionů korun.

Kapsch na sankce poskytl státu bankovní záruku ve výši 660 milionů korun. Pokud ministerstvo dopravy záruku vyčerpá, vypoví Kapschi smlouvu.

Kapsch zatím stále nedodal ministerstvu dopravy všechny potřebné dokumenty k systému. Jde například o certifikáty k použitým materiálům nebo testovací protokoly. Kapsch proto předá ministerstvu právně závazné prohlášení, kde bude garantovat, že systém má všechny náležitosti vyplývající ze smlouvy.

Součástí prohlášení bude i seznam vad a nedodělků, které systém zatím vykazuje, ale které nebrání v provozu. Za neodstraněné nedodělky hrozí Kapschi další sankce. Pokud do roka firma neodstraní 90 procent vad, zaplatí za každou z nich 20 tisíc korun denně. Pokud Kapsch vady neodstraní do roka a půl, hrozí mu sankce tři miliony korun za každý den a každé náhradní řešení.

Mýtné budou od 1. ledna platit an českých dálnicích a rychlostních komunikacích platit vozidla o hmotnosti vyšší než 12 tun, tedy kamiony a autobusy. Ministerstvo dopravy i Kapsch vyzývají dopravce, aby se včas zaregistrovali a pořídili si palubní jednotky.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Najdete na iDNES.cz