Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řebíček: Získali jsme na mýtné dostatečné záruky

  12:19aktualizováno  17:35
Ministerstvo dopravy povolilo zahájení pilotního provozu mýtného systému na českých dálnicích. Ministr dopravy Aleš Řebíček v pátek pozdě odpoledne podepsal se zástupci rakouské firmy Kapsch druhý dodatek ke smlouvě, který řeší některé sporné otázky.

Aleš Řebíček | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

„Podařilo se nám získat pro stát dostatečné záruky, že systém bude od 1. ledna v plném provozu nebo že ztracené příjmy z nefunkčního systému budou státu nahrazeny,“ uvedl ministr Řebíček.

Podle sjednaného dodatku Kapsch zaplatí až 14 milionů korun za každý den, kdy by systém elektronického mýtného nefungoval. Částka je součtem nové šestimilionové smluvní sankce a náhrady škod za ušlé mýtné ve výši osmi milionů.

Výši sankcí naznačil už ve čtvrtek člen představenstva Kapsch TrafficCom Erwin Toplak. Podle něj firma přistoupila na sankce ve výši až dvojnásobku škody, která by státu mohla vzniknout nevýběrem mýtného. Generální ředitel české pobočky Kapsche Karel Feix odhadl denní výnos systému na šest až sedm milionů korun.

Kapsch na sankce poskytl státu bankovní záruku ve výši 660 milionů korun. Pokud ministerstvo dopravy záruku vyčerpá, vypoví Kapschi smlouvu.

Kapsch zatím stále nedodal ministerstvu dopravy všechny potřebné dokumenty k systému. Jde například o certifikáty k použitým materiálům nebo testovací protokoly. Kapsch proto předá ministerstvu právně závazné prohlášení, kde bude garantovat, že systém má všechny náležitosti vyplývající ze smlouvy.

Součástí prohlášení bude i seznam vad a nedodělků, které systém zatím vykazuje, ale které nebrání v provozu. Za neodstraněné nedodělky hrozí Kapschi další sankce. Pokud do roka firma neodstraní 90 procent vad, zaplatí za každou z nich 20 tisíc korun denně. Pokud Kapsch vady neodstraní do roka a půl, hrozí mu sankce tři miliony korun za každý den a každé náhradní řešení.

Mýtné budou od 1. ledna platit an českých dálnicích a rychlostních komunikacích platit vozidla o hmotnosti vyšší než 12 tun, tedy kamiony a autobusy. Ministerstvo dopravy i Kapsch vyzývají dopravce, aby se včas zaregistrovali a pořídili si palubní jednotky.

Autoři: , ,Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Další z rubriky

Mimozemšťan Alza měl potíže. V e-shopu nefungovalo dokončení objednávky

Internetový obchod s elektronikou Alza.cz (ilustrační snímek)

Někteří zákazníci internetového obchodu Alza.cz mohli od včerejšího večera do dnešního poledne nakupovat jenom...

Aplikace místo léků. Telemedicína má šanci se prosadit

Ilustrační foto

České zdravotnictví dlouho odolávalo, ale už se začíná měnit. Rozšíření dálkového monitoringu pacientů s různými...

T-Mobil loni zvýšil tržby o dvě procenta, má šest milionů zákazníků

Ilustrační fotografie

Mobilní operátor T-Mobile má v současné době nejvíce zákazníků na trhu. Jejich počet loni stoupl o 128 tisíc na 6,176...

Najdete na iDNES.cz