Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

On-line reportáž

02:24
Vážení čtenáři, s on-line zpravodajstvím k řecké krizi se prozatím loučíme. Děkujeme za pozornost.
02:01
Rebel a ministr energetiky Panagiotis Lafazanis podpořil současnou vládu. Řekl, že v případě volání po jeho rezignaci bude toto rozhodnutí v rukou premiéra Tsiprase.
01:32

Reformy ve třísetčlenném parlamentu prošly 229 hlasy, uvedla agentura Reuters. 38 poslanců Syrizy se zdrželo nebo hlasovalo proti. Jedním z nich byl bývalý ministr financí Janis Varufakis, dalším ministr energetiky Panagiotis Lafazanis nebo náměstek ministra práce Dimitris Stratoulis.

  • Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis.

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis. / Autor: Reuters

01:11
Čtyřicet poslanců vládního levicového hnutí Syriza bylo proti dohodě, která bude znamenat další úspory a zvyšování daní. Tsipras své poslance nejprve vyzval k jednomyslnému hlasování pro reformy, jinak nabídne demisi, krátce před hlasováním ale zmírnil svá slova s tím, že nebude utíkat před zodpovědností.
01:02
Hlasy ještě nejsou sečteny, jisté však je, že řecký parlament přijal první vlnu reforem nutných k uzavření dohody o nové finanční pomoci z eurozóny ve výši až 86 miliard eur.
0:24
Tsipras naposledy vyzval zákonodárce, aby podpořili přísný záchranný balíček. "Nemáme v něj důvěru, ale musíme jej přijmout," apeloval na poslance premiér Řecka. Dodal, že se nebude vyhýbat své zodpovědnosti a bude prosazovat sociální a politické reformy a bojovat proti korupci.
23:53
Jsme vyzváni k tomu, abychom hlasovali zodpovědně, řekl premiér Tsipras.
23:48
Debata v řeckém parlamentu o reformách se protáhla. Hlasovat se začne později, původně to mělo být po 23:00 SELČ. Zajímavé na tom je, že Řecko tím nedodrželo termín pro přijetí prvního balíku opatření.
23:25
Syriza má 149 poslanců v třísetčlenném parlamentu, 13 z toho jsou rebelující politici. Reformy projdou, pokud je přijme 151 poslanců, vláda proto musí zalovit v opozici. Strana Nezávislí Řekové má 13 křesel. Středová partaj To Potami obstarává 17 křesel, Nová demokracie má 76 mandátů.
23:14
Řecké reformy mohou zdražit dovolené. Pokud přijdou Řecké ostrovy o daňovou slevu, mohou to v příštím roce negativně pocítit i čeští turisté. DPH se má navíc zvýšit i u restauračních služeb nebo u energií. "Je logické, že pokud někde zvýší daně, ta daňová zátěž bude znamenat zvýšení místních cen, takže to cestovní kanceláře budou muset do cen promítnout," řekl České televizi místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.
22:57
Reformy, o nichž hlasuje řecký parlament: -potvrzení dohody ze summitu eurozóny o plnění reforem -změny v DHP včetně 23procentní daně pro restaurace -konec daňové slevy pro Řecké ostrovy -růst firemních daní z 26 na 29 procent -růst daně z luxusu na velká auta, lodě a bazény -úprava penzí, postupný odchod do důchodu až v 67 letech
21:48
Rozsáhleší potyčky při demonstracích v Aténách nebyly. Podle agentury DPA se mezi účastníky poklidného protestu, kterých bylo kolem 12 500, vmísilo asi 200 radikálů, kteří později zaútočili na policisty.
21:47
Vůdce komunistické strany Dimitris Koutsoumbas, který vystoupil v řeckém parlamentu, kritizoval vládu za přistoupení na tak krutý úsporný balíček.
21:39
Demonstranti, kteří v centru Atén protestují proti chystaným úsporným opatřením, začali na policisty házet zápalné lahve, informuje agentura Reuters. Strážci zákona proti nim nasadili slzný plyn.
21:33
Pokud je Tsiprasovo prohlášení míněno vážně, mohl by funkci položit. Někteří radikální poslanci v levicovém vládním hnutí Syriza se totiž chtěli zdržet hlasování, jiní trvali na tom, že budou hlasovat proti. Podle deníku Ethnos se chce proti reformám postavit 30 až 40 poslanců hnutí. Očekává se, že reformy podpoří mimo jiné zhruba stovka poslanců tří proevropských opozičních stran.
21:23
Bez stoprocentní podpory poslanců Syrizi končím, řekl Tsipras. Řecký premiér spojil hlasování o reformách s důvěrou vládě. Řekl, že pokud ho nepodpoří všichni poslanci jeho levicové strany SYRIZA, podá demisi. "Buď mě podpoříte všichni, nebo zítra (ve čtvrtek) podám demisi jako premiér," citoval jej řecký list To Vima.
19:55
Protestní shromáždění pořádané odbory stále probíhá.
15.července 2015 v 19:33, příspěvek archivován: 15.července 2015 v 19:54

Demos start - thousands rallying #Greece pic.twitter.com/IO4CkGT3d0

19:45
Mezitím hlavní řecká opoziční strana Nová demokracie potvrdila, že se na svém odpoledním jednání jednomyslně shodla, že podpoří úsporný plán, o kterém se v noci bude hlasovat v řeckém parlamentu.
19:30
Řecký premiér Alexis Tsipras žádal svůj poslanecký klub o podporu před nočním klíčovým hlasováním v parlamentu o reformách požadovaných mezinárodními věřiteli. "Jsem premiérem, protože mám poslanecký klub, na který se mohu spolehnout a s nímž mohu počítat. Pokud nemám podporu tohoto poslaneckého klubu, tak pro mě bude těžké být premiérem už den poté," varoval Tsipras své spolustraníky.
18:57
Rakouský kancléř Werner Faymann kritizoval způsob, jakým německý ministr financí Wolfgang Schäuble jedná s Řeckem. Svým "takzvaným tvrdým kurzem" prý vyvolal u některých lidí dojem, že vypadnutí Řecka z eurozóny by bylo nejlepším řešením. Schäubleho postoj označil za "zcela nesmyslný", protože nepočítá s případnou humanitární pomocí, kterou by bylo nutné Řecku poskytnout v případě jeho odchodu z eurozóny. Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling ji vyčíslil na zhruba 50 miliard eur (asi 1,3 bilionu Kč). "Německo tu převzalo vedoucí roli v Evropě - a v tomto případě nikoli pozitivní," dodal rakouský kancléř. Vystoupení Řecka z eurozóny by podle něj bylo "začátkem rozpadu".


Najdete na iDNES.cz