Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řecká vína mají jedinečný charakter starobylých odrůd

  12:05aktualizováno  12:05
V dobách, kdy jsou profesionálové i konzumenti už znuděni všudypřítomným Chardonnay a Cabernetem, Řecko nabízí něco úplně jiného. V Řecku hrají první housle starobylé odrůdy z viničních tratí, které dávají vína s unikátním charakterem.
Vinice na řeckém ostrově Santorini

Vinice na řeckém ostrově Santorini | foto: Profimedia.cz

Navíc má novou generaci mladých a dynamických vinařů, kteří studovali na prestižních vinařských školách a procestovali světové vinařské oblasti, aby se vrátili a založili svá vlastní vinařství nebo pracovali jako enologové ve velkých, moderně vybavených firmách.

Makedonská vína vynikají elegancí
Řecká Makedonie se rozkládá na severu země a má nejchladnější podnebí ze všech vinařských regionů Řecka. Vína mohou postrádat typické vlastnosti jižních vín jako kulatost a teplo, jsou však velmi elegantní. Pozornost v poslední době ulpívá na dvou oblastech poblíž bulharských hranic Drama a Kavala. Říká se jim řecké Bordeaux.

SERIÁL: Méně známé vinařské země

Vína z Francie, Itálie, či Španělska ochutnal už snad každý. Jaká vína ale vznikají v Jižní Americe či ve Středomoří? To se dovíte v novém seriálu. Všechny díly najdete zde.

Moderní řecká vína se také už delší dobu produkují na třech poloostrovech oblasti Chalkidiki:  Kassandra, Sithonia a Athos. Na prvním a druhém poloostrově se rozléhá oblast Côtes de Meliton, jejíž vína se řadí mezi špičku. Už od roku 1980 nese tento region označení AOC (Appellattion d'Origine Contrôlée). Nejznámějším výrobcem je Domaine Carras, který tradičně vyráběl vysoce kvalitní vína z bordeauxských odrůd.

Na Chalkidiki sídlí i velkolepé vinařství E.Tsantalis. Mnoho jeho vinic obhospodařují mniši z četných klášterů na území Svatá hora.

Makedonie má ještě tři další udělené apelace původu AOC, a to Naoussa, Goumenissa a Amindeo, kde převládá ušlechtilá odrůda Xynomavro, kterou někteří přirovnávají k burgundskému Pinot Noir, zatímco jiní tvrdí, že tato vína jsou podobná vínům Barolo a Barbaresco z Piemontu. Nicméně pravdou je, že Goumenissa a Naoussa jsou vína, která jsou vhodná pro delší zrání, z výjimečných ročníků až 15 let.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife


Vína z Thesálie mají své vlastní apelace
Vysoko položené vinice na úpatí Olympu s označením AOC Rapsani dávají z odrůd Xynomavro, Stavroto a Krasato velmi ceněná vína Rapsani a Rapsani Reserva, která vyzrávají na dubovém sudu.

Apelací se chlubí také území Anchialos – kde se vyrábějí suchá bílá vína z odrůd Savatiano a Roditis – a Mesenicola, kde stejnojmenná modrá odrůda spolu ve scelení s francouzskými Syrahem a Carignanem dává plná, harmonická vína. 

Součástí Rapsani AOC je také oblast Krania, produkující excelentní vína na styl Bordeaux, zatímco oblast Tirnavos je spíš známější pro výrobu destilátu Tsipouro, než pro svá suchá bílá a červená vína. 


Réva zde roste i v tisícimetrových výškách
V severozápadní části Řecka leží jeden z nejodlehlejších regionů – Epirus. Oblast Zitsa má svoji AOC, kde z odrůdy Debina dává vysoce aromatická a květnatá bílá vína, tichá i šumivá, která svým charakterem a stylem připomínají vína z chladnějších pásem a těší se velké popularitě.

Další oblastí pro kvalitní vína, avšak bez označení AOC, je Metsovo, jejíž vinice leží v nadmořské výšce nad 1000 m a jsou to nejvýše položené vinohrady v celé zemi. 

Peloponéské víno není jen na rozinky
Ačkoliv je přibližně 50 % místních hroznů určeno ke konzumaci jako stolní nebo pro výrobu rozinek, Peloponés dává rovněž exkvizitní vína. Příkladem je AOC Nemea, což je ostatně centrum produkce červených vín s rozmanitými půdními, stanovištťními a klimatickými podmínkami, které umožňují ušlechtilé odrůdě Aghiorgitiko (Svatý Jiří) vyprodukovat velmi verzatilní vína, od svěžích rosé, přes lehká červená, až po hutná, hluboká vína s bohatou strukturou, která mohou zrát i 10 let.

Kromě Nemey zde leží také oblast AOC Mantinia, známá pro svá elegantní bílá vína z odrůdy Moschofilero z vysoko položených vinic nad 600 m. n. m., a AOC Patras proslavená sladkým červeným vínem Mavrodaphne

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ SERIÁLY

Italská vína
Španělská vína
Francouzská vína
Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Robotů se nebojme, dají nám víc práce, tvrdí Světové ekonomické fórum

Obchod Robot Cache

Díky technologickému pokroku může ve světě vzniknout do poloviny příštího desetiletí dvojnásobný počet pracovních míst,...

Zvířat je moc, sena málo. Zemědělci budou muset vybít desetitisíce kusů

Ilustrační snímek

Zemědělci v České republice budou kvůli nedostatku krmiva snižovat stavy chovaných zvířat, ukázal průzkum Zemědělského...

Najdete na iDNES.cz