Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řecká vína mají jedinečný charakter starobylých odrůd

  12:05aktualizováno  12:05
V dobách, kdy jsou profesionálové i konzumenti už znuděni všudypřítomným Chardonnay a Cabernetem, Řecko nabízí něco úplně jiného. V Řecku hrají první housle starobylé odrůdy z viničních tratí, které dávají vína s unikátním charakterem.
Vinice na řeckém ostrově Santorini

Vinice na řeckém ostrově Santorini | foto: Profimedia.cz

Navíc má novou generaci mladých a dynamických vinařů, kteří studovali na prestižních vinařských školách a procestovali světové vinařské oblasti, aby se vrátili a založili svá vlastní vinařství nebo pracovali jako enologové ve velkých, moderně vybavených firmách.

Makedonská vína vynikají elegancí
Řecká Makedonie se rozkládá na severu země a má nejchladnější podnebí ze všech vinařských regionů Řecka. Vína mohou postrádat typické vlastnosti jižních vín jako kulatost a teplo, jsou však velmi elegantní. Pozornost v poslední době ulpívá na dvou oblastech poblíž bulharských hranic Drama a Kavala. Říká se jim řecké Bordeaux.

SERIÁL: Méně známé vinařské země

Vína z Francie, Itálie, či Španělska ochutnal už snad každý. Jaká vína ale vznikají v Jižní Americe či ve Středomoří? To se dovíte v novém seriálu. Všechny díly najdete zde.

Moderní řecká vína se také už delší dobu produkují na třech poloostrovech oblasti Chalkidiki:  Kassandra, Sithonia a Athos. Na prvním a druhém poloostrově se rozléhá oblast Côtes de Meliton, jejíž vína se řadí mezi špičku. Už od roku 1980 nese tento region označení AOC (Appellattion d'Origine Contrôlée). Nejznámějším výrobcem je Domaine Carras, který tradičně vyráběl vysoce kvalitní vína z bordeauxských odrůd.

Na Chalkidiki sídlí i velkolepé vinařství E.Tsantalis. Mnoho jeho vinic obhospodařují mniši z četných klášterů na území Svatá hora.

Makedonie má ještě tři další udělené apelace původu AOC, a to Naoussa, Goumenissa a Amindeo, kde převládá ušlechtilá odrůda Xynomavro, kterou někteří přirovnávají k burgundskému Pinot Noir, zatímco jiní tvrdí, že tato vína jsou podobná vínům Barolo a Barbaresco z Piemontu. Nicméně pravdou je, že Goumenissa a Naoussa jsou vína, která jsou vhodná pro delší zrání, z výjimečných ročníků až 15 let.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife


Vína z Thesálie mají své vlastní apelace
Vysoko položené vinice na úpatí Olympu s označením AOC Rapsani dávají z odrůd Xynomavro, Stavroto a Krasato velmi ceněná vína Rapsani a Rapsani Reserva, která vyzrávají na dubovém sudu.

Apelací se chlubí také území Anchialos – kde se vyrábějí suchá bílá vína z odrůd Savatiano a Roditis – a Mesenicola, kde stejnojmenná modrá odrůda spolu ve scelení s francouzskými Syrahem a Carignanem dává plná, harmonická vína. 

Součástí Rapsani AOC je také oblast Krania, produkující excelentní vína na styl Bordeaux, zatímco oblast Tirnavos je spíš známější pro výrobu destilátu Tsipouro, než pro svá suchá bílá a červená vína. 


Réva zde roste i v tisícimetrových výškách
V severozápadní části Řecka leží jeden z nejodlehlejších regionů – Epirus. Oblast Zitsa má svoji AOC, kde z odrůdy Debina dává vysoce aromatická a květnatá bílá vína, tichá i šumivá, která svým charakterem a stylem připomínají vína z chladnějších pásem a těší se velké popularitě.

Další oblastí pro kvalitní vína, avšak bez označení AOC, je Metsovo, jejíž vinice leží v nadmořské výšce nad 1000 m a jsou to nejvýše položené vinohrady v celé zemi. 

Peloponéské víno není jen na rozinky
Ačkoliv je přibližně 50 % místních hroznů určeno ke konzumaci jako stolní nebo pro výrobu rozinek, Peloponés dává rovněž exkvizitní vína. Příkladem je AOC Nemea, což je ostatně centrum produkce červených vín s rozmanitými půdními, stanovištťními a klimatickými podmínkami, které umožňují ušlechtilé odrůdě Aghiorgitiko (Svatý Jiří) vyprodukovat velmi verzatilní vína, od svěžích rosé, přes lehká červená, až po hutná, hluboká vína s bohatou strukturou, která mohou zrát i 10 let.

Kromě Nemey zde leží také oblast AOC Mantinia, známá pro svá elegantní bílá vína z odrůdy Moschofilero z vysoko položených vinic nad 600 m. n. m., a AOC Patras proslavená sladkým červeným vínem Mavrodaphne

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ SERIÁLY

Italská vína
Španělská vína
Francouzská vína
Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Otevírací doba obchodů o svátcích

(Ilustrační snímek)

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz