Řecko se pod tlakem splátek chystá prodat přístav a pronajmout letiště

  11:41aktualizováno  11:41
Řecká vláda se chystá obnovit svůj privatizační program. Ministři došli k tomuto rozhodnutí pod tlakem ze splátky třetí finanční injekce, kterou Řecku poskytla Evropská unie. Vláda doufá, že program pomůže obnovit důvěru věřitelů.

Obnova privatizačního programu. Řecko doufá, že tím pomůže nastartovat ekonomiku; ilustrační foto | foto: AP

Řecko hodlá do konce roku prodat svůj většinový podíl v přístavu Pireus, ležící jižně od hlavního města Atén. Také se připravuje na pronájem čtrnácti regionálních letišť. Vláda se takto snaží zvýšit podíl prodaných aktiv, které soustavně upadají a nedosahují očekávání danými finanční pomocí. Ve svém článku to uvedl Bloomberg.

Aténští úředníci v příštím roce očekávají zisk z prodaných aktiv tři a půl miliardy euro. To je tolik, co země vydělala za poslední čtyři roky.

„Ochota vlády pokračovat v převedení majetku do soukromého vlastnictví jen demonstruje její důvěryhodnost a snahu převzít odpovědnost při přizpůsobování ekonomického plánu,“ myslí si Theodoros Stamatiou, hlavní ekonom eurobanky Ergasias. Podle něj má plánovaná privatizace zahraničním investorům ukázat, že řecká vláda je ochotná obchodovat se světovými trhy.

Řecko se po tříměsíčním období relativního klidu, během něhož se Alexis Tsipras stal prvním předsedou vlády, který znovu vyhrál volby, opět dostává do krizové finanční situace.

Eurozóna má připraveno 25 miliard

Finanční ministři eurozóny se tento týden budou zabývat řeckou situací a posoudí, jestli tamní vláda vydala zákony potřebné k vyplacení dvou miliard slíbené finanční pomoci. Příští měsíc země vydá první shrnutí záchranného programu. To je součástí dohody pro zpřístupnění dalších 25 miliard, které eurozóna nalije do řeckých bank.

Evropská centrální banka je připravená peníze přesunout ke konci tohoto měsíce. Viceprezident Evropské komise se s Tsiprasem setká v pondělí. Budou se zabývat plněním řeckých slibů, na kterých závisí uvolnění evropských peněz.

„Zavedení reforem je prioritou,“ tvrdí Dombrovskis. „Je nesmírně důležité, abychom se ujistili, že program se ubírá správným směrem, než sáhneme k jakékoliv finanční podpoře,“ dodává.

Prodáním aktiv Řecko doufá splatit půjčky poskytnuté svým bankám. Zároveň chce získanými penězi financovat investice a pomoci zemi z nejhorší recese za posledních padesát let. Z pronájmu regionálních letišť vláda plánuje získat ke konci prosince 1,2 miliardy euro.

Řecko doufá v zahraniční investice

Předseda Hellenic Republic Asset Development Fund Stergios Pitsiorlas věří, že privatizace budou mít blahodárný dopad na řeckou ekonomiku a prokážou, že se ji podařilo stabilizovat. Zároveň doufá, že pomůže změnit obraz Řecka ve světě a přinese více zahraničních investic.

S tím souhlasí i Pitsiorlas. „Peníze získané z privatizací nemůžeme použít jen na splacení dluhu. Část těchto peněz musí být použitá i na neodkladné potřeby a investice,“ říká.

Řecká vláda se bude podle ministra financí Euclida Tsakolotose nově nabytými zisky zabývat na konci listopadu. Vláda tak očekává, že dostane lepší pohled na situaci země a přijde s plánem, jak pomoci s obnovou zbytku ekonomiky.

Autor:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Prahu mají turisté raději než Miami nebo Las Vegas, ukázal žebříček

Pražský hrad

Výlety do světových metropolí neztratily na své přitažlivosti ani v roce 2018. Očekává se, že turisté letos celkem...

Brexit může Česko stát 55 miliard a vzít práci 40 tisícům, říká analýza

Ministr pro brexit Dominic Raab (vlevo) a šéfvyjednávač EU pro brexit Michel...

Pokud jde o brexit, Česko není nedotknutelným ostrůvkem uprostřed Evropy, ale poměrně zranitelnou zemí. Z analýzy České...

Čína pokračuje se stavbou megaletiště, chce v cestování předehnat USA

Vizualizace nového pekingského letiště Ta-sing od studia Zaha Hadid Architects

V Pekingu pokračuje stavba letiště Ta-sing, které se má stát největším na světě a na němž momentálně pracuje přes...

Najdete na iDNES.cz