Obnova privatizačního programu. Řecko doufá, že tím pomůže nastartovat ekonomiku; ilustrační foto

Obnova privatizačního programu. Řecko doufá, že tím pomůže nastartovat ekonomiku; ilustrační foto | foto: AP

Řecko se pod tlakem splátek chystá prodat přístav a pronajmout letiště

  • 40
Řecká vláda se chystá obnovit svůj privatizační program. Ministři došli k tomuto rozhodnutí pod tlakem ze splátky třetí finanční injekce, kterou Řecku poskytla Evropská unie. Vláda doufá, že program pomůže obnovit důvěru věřitelů.

Řecko hodlá do konce roku prodat svůj většinový podíl v přístavu Pireus, ležící jižně od hlavního města Atén. Také se připravuje na pronájem čtrnácti regionálních letišť. Vláda se takto snaží zvýšit podíl prodaných aktiv, které soustavně upadají a nedosahují očekávání danými finanční pomocí. Ve svém článku to uvedl Bloomberg.

Aténští úředníci v příštím roce očekávají zisk z prodaných aktiv tři a půl miliardy euro. To je tolik, co země vydělala za poslední čtyři roky.

„Ochota vlády pokračovat v převedení majetku do soukromého vlastnictví jen demonstruje její důvěryhodnost a snahu převzít odpovědnost při přizpůsobování ekonomického plánu,“ myslí si Theodoros Stamatiou, hlavní ekonom eurobanky Ergasias. Podle něj má plánovaná privatizace zahraničním investorům ukázat, že řecká vláda je ochotná obchodovat se světovými trhy.

Řecko se po tříměsíčním období relativního klidu, během něhož se Alexis Tsipras stal prvním předsedou vlády, který znovu vyhrál volby, opět dostává do krizové finanční situace.

Eurozóna má připraveno 25 miliard

Finanční ministři eurozóny se tento týden budou zabývat řeckou situací a posoudí, jestli tamní vláda vydala zákony potřebné k vyplacení dvou miliard slíbené finanční pomoci. Příští měsíc země vydá první shrnutí záchranného programu. To je součástí dohody pro zpřístupnění dalších 25 miliard, které eurozóna nalije do řeckých bank.

Evropská centrální banka je připravená peníze přesunout ke konci tohoto měsíce. Viceprezident Evropské komise se s Tsiprasem setká v pondělí. Budou se zabývat plněním řeckých slibů, na kterých závisí uvolnění evropských peněz.

„Zavedení reforem je prioritou,“ tvrdí Dombrovskis. „Je nesmírně důležité, abychom se ujistili, že program se ubírá správným směrem, než sáhneme k jakékoliv finanční podpoře,“ dodává.

Prodáním aktiv Řecko doufá splatit půjčky poskytnuté svým bankám. Zároveň chce získanými penězi financovat investice a pomoci zemi z nejhorší recese za posledních padesát let. Z pronájmu regionálních letišť vláda plánuje získat ke konci prosince 1,2 miliardy euro.

Řecko doufá v zahraniční investice

Předseda Hellenic Republic Asset Development Fund Stergios Pitsiorlas věří, že privatizace budou mít blahodárný dopad na řeckou ekonomiku a prokážou, že se ji podařilo stabilizovat. Zároveň doufá, že pomůže změnit obraz Řecka ve světě a přinese více zahraničních investic.

S tím souhlasí i Pitsiorlas. „Peníze získané z privatizací nemůžeme použít jen na splacení dluhu. Část těchto peněz musí být použitá i na neodkladné potřeby a investice,“ říká.

Řecká vláda se bude podle ministra financí Euclida Tsakolotose nově nabytými zisky zabývat na konci listopadu. Vláda tak očekává, že dostane lepší pohled na situaci země a přijde s plánem, jak pomoci s obnovou zbytku ekonomiky.