Drama o budoucnost Řecka pokračuje. Hra je ve finále.

Drama o budoucnost Řecka pokračuje. Hra je ve finále. | foto: AP

Evropě se Tsiprasův návrh líbí. Těžší bude přesvědčit o něm Řeky

  • 411
Návrh úsporných opatření, který je v mnohém přísnější než plán odmítnutý v řeckém referendu, budí v Evropě pozitivní reakce. Horší to ale premiér Tsipras bude mít ve vlastním parlamentu, který bude o návrhu hlasovat. Paradoxně návrh podporuje opozice a na odpor se staví levicoví členové Syrizy.

Poslední návrhy, které řecká vláda věřitelům předložila, zahrnují výrazné zvyšování daní, změny v penzijním systému a škrty výdajů na obranu (více čtěte zde).

Podle různých médií mají navrhovaná řecká opatření hodnotu deseti až 13 miliard eur, za které chce Řecko nové půjčky ve výši 53,5 miliardy eur (1,45 bilionu korun). Červnový a v referendu odmítnutý plán nabízel opatření zajišťující úspory v hodnotě osmi miliard eur.

Rozhazovačné vlády a slepí finančníci

Řecká krize začala už před třiceti lety. Země byla výrazně zadlužená už při vstupu do eurozóny - ČTETE ZDE

Jsou to tak největší ústupky, jaké zatím Řekové předložili. Paradoxně tak činí poté, co lidé v referendu rozhodli, že nechtějí přistoupit na červnové návrhy věřitelů. „Nový řecký ministr přichází s návrhem, který do velké míry kopíruje kompromis navrhovaný původně věřiteli. Ten Řekové drtivou většinou odmítli v referendu,“ glosuje situaci ekonom Ery Jan Bureš.

Z reakcí, které během pátku přišly od některých evropských představitelů, plyne, že se jim řecký plán zamlouvá. Opatrně ho pochválil francouzský prezident François Hollande i lídr euroskupiny, holandský ministr financí Jeroen Dijsselbloem nebo například i kritický belgický europoslanec Guy Verhofstadt.

V rozhovoru pro iDNES.cz vyjádřila naději na dohodu i česká ekonomka Eva Zamrazilová. I ta se ale pozastavila nad tím, nakolik se dá při opravdovém zavádění úsporných opatření současné řecké vládě věřit (celý rozhovor čtěte zde).

Další problém potom může nastat, pokud by Řekové zároveň chtěli nějakým způsobem odepsat část svých stávajících dluhů. K této možnosti se nadále staví odmítavě zejména němečtí politici.

Přesvědčit Syrizu bude pro Tsiprase těžké

Dopoledne nové reformy probral poslanecký klub hnutí Syriza a plán podle očekávání nabourávalo radikální, extrémně levicové křídlo této strany, které v minulosti v hlavních bodech odmítalo jakkoliv ustupovat věřitelům a dál si utahovat opasky.

Tsiprasovi při večerním hlasování nepomůže ani exministr financí Janis Varoufakis. Ten sice plán jako takový podporuje (a rád by navíc viděl odpisy stávajícího dluhu), ale na Twitteru uvedl, že se z rodinných důvodů hlasování nezúčastní.

10.července 2015 v 15:24, příspěvek archivován: 10.července 2015 v 16:50

ΤΟ ΟΤΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΑΠΟΨΕ ΨΗΦΙΣΩ ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ - (προλαμβάνω τις διάφορες... ερμηνείες)

Pokud by nastal rozkol v hlavní vládní straně, vzpouru byť i podstatné části jejích poslanců by měli podporou vládnímu návrhu kompenzovat zákonodárci tří proevropských opozičních stran.

Ta největší - Nová demokracie se 76 poslanci - už deklarovala Tsiprasovi podporu. Pro přijetí je také To Potami se sedmnácti členy. Jednokomorový řecký parlament má 300 členů, 149 z nich nosí barvy Syrizy. 

Nový návrh řeckých reforem

Podrobnosti přinesla agentura AP

ŠKRTY

  • rozpočet bude vytvářet primární přebytek (vláda vybere na daních více peněz, než utratí). Letos má být primární rozpočtový přebytek ve výši jednoho procenta HDP, v roce 2016 dvě procenta, v roce 2017 tři procenta a v roce 2018 3,5 procenta.
  • Snížení výdajů na obranu: letos o 100 milionů eur, v roce 2016 o 200 milionů.

DANĚ

  • DPH 23 procent: restaurace, výrobci občerstvení,
  • DPH 13 procent: základní potraviny, ubytování, energie, voda,
  • DPH 6 procent: léky, knihy, vstupenky do divadel.
  • Konec slevy DPH pro řecké ostrovy s výjimkou nejodlehlejších.
  • Daň z příjmů firem vzroste z 26 na 28 procent, zemědělci mají přijít o daňové výhody a subvence na palivo.
  • Vyšší zdanění lodní dopravy
  • Větší zdanění luxusního zboží. Z 10 na 13 procent. Luxusem budou nově například rekreační lodě delší než pět metrů.

PENZE

    • Letos úspory čtvrt až půl procenta HDP, v roce 2016 a letech následujících to pak má být vždy jedno procento HDP.
  • Penalizace předčasného odchodu do důchodu 16procentním snížením za každý rok. Do roku 2022 má dosáhnout věk pro odchod do důchodu 67 let nebo nejméně 62 let při dodržení pravidla 40 plně odpracovaných let. Výjimky budou mít lidé vykonávající zvláště náročné profese a matky, které se starají o handicapované děti.

STÁT

  • Platy úředníků by měly mít do roku 2019 sestupnou tendenci, odměňování má být v souladu se "znalostmi, výkonem a odpovědností" pracovníků. Výhody jako je placené volno či cestovní náhrady mají odpovídat evropským normám.
  • Privatizace například provozovatele rozvodných sítí, regionální letiště nebo přístavů Pireus a Soluň.
  • Do konce měsíce představit plány boje s korupcí.
  • Zlepšení výběru daní. Přísnější stíhání daňových úniků, boj s pašováním paliva.
,