Nápis " Divoký úder" na plakátu s portrétem Alexandra Velikého v centru Athén. (3. května 2010)

Nápis " Divoký úder" na plakátu s portrétem Alexandra Velikého v centru Athén. (3. května 2010) | foto: AP

Řecko je na dosah bankrotu, podle médií žádá o restrukturalizaci dluhu

  • 296
Řecko je na pokraji krachu. Tamní média tvrdí, že požádalo Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o restrukturalizaci dluhu. Atény i Brusel to oficiálně popírají. Znamenalo by to první státní bankrot v Evropě za zhruba 60 let, dopady by pocítily i další státy.

"Ministr financí Jorgos Papakonstantinu žádost vlády předložil na neformální schůzce (ministrů financí EU) Ecofin, která se konala začátkem dubna v Maďarsku," píše list Elefterotypia s odvoláním na zdroj z MMF. Veškeré zprávy na toto téma jsou podle listu oficiálně popírány, protože se prý nikdy neoznamují předem.

"To není pravda, ministr poskytl k tomuto tématu vyčerpávající informace už včera," cituje agentura Reuters činitele řeckého ministerstva financí, který si nepřál být jmenován. Odkázal tak na nedělní Papakonstantinova slova, v nichž ministr možnost restrukturalizace zásadně odmítl, a to už poněkolikáté.

Finanční trhy ale řeckým úřadům už příliš nevěří. Kurz eura k dolaru po zprávě listu prudce oslabil a v okamžiku ztrácel skoro celé procento. Jednotná evropská měna se tak dostala až na 1,43 dolaru a byla nejslabší za více než dva týdny.

Řecký deník také píše, že restrukturalizaci dluhu podporují i Spojené státy. "Musíte to udělat," řekl řeckému ministrovi jeho americký protějšek Timothy Geithner.

Řecké ministerstvo financí na pondělní zprávu listu zatím nereagovalo. Vládní představitelé ale celý víkend odmítali návrhy, aby snahu vzdali a začali jednat s věřiteli.

List napsal, že Řecko usiluje o prodloužení splatnosti dluhu, který má vyrovnat příští rok. Vládní činitelé přitom ještě o víkendu tvrdili, že se Řecko hodlá příští rok vrátit na trh a začít si půjčovat tam.

Řecko potřebuje škrtnout až 70 procent dluhu

Restrukturalizace je v podstatě bankrotem země. Věřitelé při něm odepíší část svých pohledávek, v případě Řecka by bylo podle analytiků potřeba škrtnout polovinu dluhu. Podle ratingové agentury Standard & Poor's by bylo potřeba smazat až 70 procent dluhu. 

Německo restrukturalizaci dluhu dlouho odmítalo, protože je velkým věřitelem Řecka a v případě smazání velké části dluhu by se jeho bankovní systém mohl dostat do potíží. Oficiálně možnost restrukturalizace nepřipouští, nicméně německý ministr financí Wolfgang Schäuble minulý týden naznačil, že tento krok bude třeba udělat. Ministerstvo financí to slovy svého mluvčího vzápětí popřelo.

Že je Řecko insolventní, prohlásil ale také šéf respektovaného německého institutu Ifo Hans-Werner Sinn. Dluhy Řecka jsou podle něj příliš vysoké a země si s nimi sama neporadí. Pokud by ale tamní vláda sáhla k restrukturalizaci, mohla by se s problémy vypořádat.

Francie je striktně proti mazání dluhů

Zpráva řeckého listu vyděsila Francii. Místní ministryně financí Christine Lagardeová se nechala slyšet, že restrukturalizace řeckého, portugalského ani irského dluhu nepřipadá v úvahu, protože takový krok by měl katastrofální dopady.

"To by byla katastrofa, protože by pak bylo pro tyto země nesmírně těžké vrátit se na trh," poznamenala ministrině. "Cílem je dnes poskytnout těmto zemím podporu, než se postaví na nohy, a to tak, aby mohly opět fungovat a financovat se na trzích," uvedla Lagardeová.

Restrukturalizace řeckých dluhů by v západoevropském prostoru znamenala první státní bankrot za zhruba 60 let.

,