Těžba ropy. (ilustrační snímek)

Těžba ropy. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Řecko kupuje íránskou ropu, ruské kohouty přivřela obava z krachu země

  • 31
Řecko nemůže nakupovat ropu z Ruska, Ázerbájdžánu a Kazachstánu. Banky podle agentury Reuters odmítají dávat na tyto obchody úvěry. Bojí se, že by v případě krachu Řecka přišly o peníze. Atény se tak spoléhají na dodávky ropy z Íránu, který je pod mezinárodním tlakem kvůli jadernému programu.

"Firmy jako ta naše s nimi nemohou obchodovat, je to příliš riskantní. Možná nezávislí obchodníci jsou na to připraveni lépe," řekl agentuře obchodník, který pracuje pro velkou mezinárodní společnost.

Napětí mezi nákupčími a prodejci potvrdil také další obchodník . "Naše finanční oddělení s nimi jednoduše odmítá jednat. Nejde o to, že by někdy nezaplatili, je to preventivní opatření," řekl muž, který pracuje pro velkou společnost zabývající se obchodem s ropou.

Další obchodník poznamenal, že jeho společnost nenašla banku, která by byla ochotna obchod s řeckou stranou financovat. "Přišli jsme kvůli tomu o několik dobrých obchodních příležitostí," postěžoval si agentuře.

Řecké rafinerie změnu dodavatelů nekomentují

Zdroje Reuters tvrdí, že napětí ohledně dodávek ropy do Řecka není čerstvou záležitostí. Více ropy z Íránu došlo do Řecka nyní v listopadu. "Nedělají s tím (řečtí nákupčí) žádné tajnosti. Když spolu mluvíme, tak říkají, že jsou závislí na íránském zboží, protože ostatní jim ho kvůli aktuální situaci v Řecku neprodají," citoval Reuters obchodníka ze Středomoří. 

Řecké rafinerie, které jsou v zemi čtyři, se k přesunu dodávek odmítají vyjádřit. Největší místní společnost na zpracování ropy Hellenic Petroleum přímo odmítla, že by měla jakékoliv problémy s nákupem ropy.

Ze statistických dat Evropské unie vyplývá, že z celkového objemu ropy, kterou Řecko loni dovezlo, zhruba 46 procent pocházelo z Ruska. Z Íránu pocházelo asi 16 procent dodávek, Saúdská Arábie i Kazachstán dovezly do Řecka zhruba desetinu, Libye zhruba devět a Irák sedm procent.

Potíže s nákupem ropy podle Reuters ukazují, jak velký vliv může dluhová krize mít na obchodní aktivity v Evropě. Narušená důvěra je může zcela ochromit.