Reportáž skončila 11. 7. 2015 3:09

Vyjednávání po řeckém NE

Řecko má poslední hodiny na to, aby předložilo úspory, které zemi mohou odvrátit od divokého bankrotu a přinesou další půjčku. Jeho budoucnost v eurozóně je nahnutá, země si ji zkomplikovala nedělním referendem - Řekové hlasovali proti škrtům, naordinovaným věřiteli. Přesto eurozóna s Řeckem dál jedná, definitivní „sbohem“ nikdo neřekl. Vyloučení země z eurozóny může být tématem nedělního mimořádného summitu. Situaci budeme pro vás sledovat on-line.

16:51
Nadále se spekuluje o tom, jak by mohly řecké návrhy úsporných opatření vypadat. Podle řeckého deníku Naftemboriki počítá úsporný balíček řecké vlády s masivním zatížením turistického sektoru, tedy tím, čemu se kabinet premiéra Tsiprase zatím úporně bránil. DPH pro hotely by tak mělo narůst z 6,5 na 13 procent a pro restaurace z 13 na 23 procent. Vláda údajně slibuje také zrušit všechny předčasné odchody do důchodu a prodloužit spornou daň z nemovitosti. Reformy mají zadlužené zemi přinést deset až dvanáct miliard euro.
16:44
Tsiprasova napínací taktika se asi vyplácí... Předseda Evropské komise Donald Tusk se nechal slyšet, že pokud se věřitelé dohodnou s Řeckem na další pomoci, měla by její součástí být i restrukturalizace dosavadního dluhu. Jinými slovy: část stávajícího dluhu by věřitelé měli odpustit. O žádném odepisování dluhů ale stále nechce ani slyšet německá kancléřka Angela Merkelová. „Už jsem řekla, že klasický odpis dluhů není předmětem žádných debat. To se pro mě od včerejška nezměnilo,“ řekla kancléřka.
15:49
Zanedlouho se k projednávání pozice Česka před nedělním summitem sejde premiér Bohuslav Sobotka s předsedy koaličních a opozičních parlamentních stran. Schůzka by měla na půdě poslanecké sněmovny začít ve čtvrtek v půl šesté a trvat by měla přibližně hodinu. Sobotka bude Česko reprezentovat na nedělním summitu v Bruselu, kde budou hlavy států a vlád eurozóny projednávat zda přijmou úsporná opatření (která mají Řekové zveřejnit během čtvrtka) poskytnou Řecku překlenovací půjčku.
15:32
Významný věřitel se dopadu Grexitu nebojí Podle hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu (shodou okolností tedy jednoho z věřitelů Řecka) Oliviera Blancharda případný odchod země z eurozóny evropskou ekonomiku neohrozí. Řecko je podle něj příliš malá ekonomika na to, aby se nákaza efektivně šířila dál.
15:28
Podle MMF řecká krize letos ekonomiku eurozóny výrazně nezpomalí. Mezinárodní měnový fond (MMF) v novém vydání publikace World Economic Outlook snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky. Ještě v dubnu předpokládali statistici a analytici MMF globální meziroční růst o 3,5 procenta. Nyní pro letošek počítají jen s 3,2% růstem. Řecko bylo sice v analýze označeno za jedno z míst potenciálního rizika, růst eurozóny ale zůstal oproti dubnové prognóze nezměněn. Světovou ekonomiku má táhnout směrem ke zpomalení hlavně USA, u nějž MMF snížilo oproti předchozí predikci předpověď letošního růstu z 3,1 na 2,5 procenta.
14:46
Pro připomenutí několik nejbližších „řeckých“ deadlinů a jednání Čtvrtek 9. července (půlnoc středoevropského času): Konečný termín pro předložení nových řeckých návrhů, kterými si chce krachující země „zasloužit“ překlenovací půjčku od mezinárodních věřitelů Pátek 10. července: Zástupci Evropské centrální banky, Evropské rady a Mezinárodního měnového fondu projednají technickou rovinu navrženého řešení Sobota 11. července (od 15:00): Ministři financí Eurozóny projednají řecký návrh Neděle 12. července: Setkání hlav vlád euroskupiny (od 16:00) následně summit celé evropské osmadvacítky (od 18:00) - de facto tak účastníky předchozí schůzky doplní hlavy vlád států, které neplatí eurem (včetně Bohuslava Sobotky). Pondělí 20. července: Termín pro zaplacení tří miliard eur, které má Řecko poslat Evropské centrální bance Zdroj: BBC
14:28
Velké světové banky předpovídají Grexit “Měníme náš výhled a nyní věříme že Grexit je nejpravděpodobnějším řešením. Ať už v krátkodobém horizonu několika měsíců nebo v následujících třech letech,“ napsali analytici Citigroup pro Bloomberg. Spolu s nimi nyní odchod Řecka z eurozóny považují za nejreálnější konec současné krize zástupci dalších sedmi velkých bank. Už ve středu přitom přišla s podobným závěrem agentura Reuters. V její anketě mezi ekonomy poprvné medián šancí na Grexit překročil polovinu (konkrétně dosáhl 55 procent).
14:17
Evropská rada oznámila rozvrh nedělního summitu. Nejprve se sejdou zástupci zemí eurozóny a až poté celé Evropské unie (tedy včetně českého premiéra Bohuslava Sobotky): od 15.00 Příjezd hlav států a vlád eurozóny 16.00 Pracovní zasedání od 17.15 Příjezd hlav států a vlád evropské osmadvacítky na zasedání Evropské rady 18.00 Debata s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem 18.45 Pracovní večeře
13:56
Juncker bude jednat s řeckou opozicí. Ještě než zástupci řecké vlády v čele s premiérem Tsiprasem oznámí návrhy svých reforem, sejde se předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker s jejich řeckými oponenty. Nejprve ve čtvrtek okolo půl třetí přivítá delegaci strany Nová demokracie. Následně v pátek (kdy už by měly být řecké vládní návrhy zveřejněny) se sejde s předsedou strany To Potami Stavrosem Theodorakisem.
13:00
Nezaměstnanost v Řecku v dubnu klesla na 25,6 procenta z březnových 25,8 procenta a byla nejnižší od července 2012. Spotřebitelské ceny však dále klesají, v červnu se meziročně snížily o 2,2 procenta a nižší byly již 28. měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT. Na rekordní úroveň se míra nezaměstnanosti dostala v září 2013, kdy byla 27,9 procenta.
12:48
Řekové musí předložil realistický návrh týkající se řešení krize. Stejně tak to ale musí učinit v souvislosti s řeckým dluhem i mezinárodní věřitelé. Prohlásil to předseda Evropské rady Donald Tusk po dopoledním telefonickém rozhovoru s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. Atény mají čas do dnešní půlnoci, aby předložily nové konkrétní návrhy na sociálně spravedlivé a udržitelné řešení řecké dluhové krize. Za definitivní termín k nalezení dohody s Aténami se nyní považuje neděle, kdy se k řecké krizi uskuteční v Bruselu mimořádný summit celé EU.
12:11
Bývalý člen německé centrální banky: Německo musí trvat na reformách v Řecku. "Pokud budou Francouzi a Italové vědět, že Němci nakonec povolí, nebudou mít žádnou motivaci sami provádět nějaká tvrdá úsporná opatření, protože budou vědět, že Němci nakonec všechno zaplatí," uvedl v televizi N24 bývalý bankéř německé centrální banky Thilo Sarrazin. "Zatímco pomoc pro Řecko nyní stojí stovky miliard eur, v případě Francie by to byly biliony eur," varoval Sarrazin. Patří mezi známé kriziky měnové unie. Šrty řeckého dluhu ale považuje za nezbytné.
12:00
Jsou ohroženy potřeby pro uprchlíky? "Současná prekérní finanční situace znamená, že pokud nebudeme mít přímý přístup k hotovosti, mohlo by to ohrozit naše programy. Našim dodavatelům totiž platíme z našich řeckých účtů. Na hotovosti jsme velmi závislí," řekla britskému listu The Guardian Laura Padoanová z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).
11:38
OSN varovala, že pokud bankám v zadluženém Řecku dojde hotovost, bude mít problém zajistit základní potřeby pro uprchlíky na řeckých ostrovech.
10:51
Nedostatku benzinu a nafty se lidé v Řecku bát nemusejí, tiší obavy šéf řecké ropné firmy DEPA Spyros Palaiogiannis. "Můžeme garantovat pokračování dodávek ropy na řecký trh," pronesl na energetické konferenci v Aténách.
10:16
Naděje na burzách. Evropské akcie pokračují v růstu díky nadějím investorů na řešení řecké dluhové krize. Index Euro STOXX 50, který sleduje přední akcie v eurozóně, rostl po otevření o 0,8 procenta. Aténská akciová burza zůstane do pondělí uzavřena.
10:11
Podle řeckých médií tamní vláda připravuje reformní balíček na další dva roky, který by měl pomoci vyrovnat se s recesí. Ekonomika měla letos růst o 0,5 procenta, podle listu Kathimerini však několikaměsíční průtahy ve vyjednávání s věřiteli a současné bankovní prázdniny povedou k recesi okolo tří procent. Média hovoří o přípravě reforem za 10 až 12 miliard eur.

Podle listu Naftemporiki návrhy zahrnují například zvyšování firemních daní, DPH u luxusního zboží, zpracovaných potravin, restaurací či dopravy. Nicméně zrušení slevy pro Řecké ostrovy, kterou požadovali věřitelé, se chce vláda vyhnout.
09:48

Bankovní prázdniny se protáhnou. Řecké banky zůstanou uzavřené do pondělí 13. července, informoval list Kathimerini s odvoláním na dosud neoficiální rozhodnutí řeckého ministerstva financí. Limity zůstávají: výběr z bankomatu 60 eur na osobu na den, důchodci 120 eur až do dalšího rozhodnutí.

  • Důchodci čekají před budovou Řecké národní banky v Aténách. Mohou si vybrat...

    Důchodci čekají před budovou Řecké národní banky v Aténách. Mohou si vybrat maximálně 120 eur. / Autor: AP

09:35
Asociace malých a středních podniků zřizuje kontaktní místo pro všechny podnikatele, kteří obchodují s řeckými partnery a dostali se do vážných problémů s inkasem plateb nebo jim naopak selhávají dodávky nasmlouvaného a zaplaceného zboží. Poskytuje zdarma právní a finanční konzultace. "Některé firmy dostávají do problémů. Ty jsou zejména v důsledku velkého chaosu, který v současném Řecku panuje," uvedl předseda asociace Karel Havlíček. Nicméně objem vzájemného obchodu s Řeckem je nepatrný.
08:58
Některé banky mohou zůstat zavřené nebo se sloučit s konkurencí. Agentuře Reuters to řekly oficiální zdroje z Řecka, které nechtěly být jmenovány. Jeden ze zdrojů řekl, že čtyři velké banky - National Bank of Greece, Eurobank, Piraeus and Alpha Bank - se mohou sloučit do dvou. Druhý ze zdrojů říká, že ačkoliv je fúze bank nezbytná, může přijít až později. Banky podle agentury poškodil ekonomický a politický chaos.