Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 11. 7. 2015 3:09

Vyjednávání po řeckém NE

Řecko má poslední hodiny na to, aby předložilo úspory, které zemi mohou odvrátit od divokého bankrotu a přinesou další půjčku. Jeho budoucnost v eurozóně je nahnutá, země si ji zkomplikovala nedělním referendem - Řekové hlasovali proti škrtům, naordinovaným věřiteli. Přesto eurozóna s Řeckem dál jedná, definitivní „sbohem“ nikdo neřekl. Vyloučení země z eurozóny může být tématem nedělního mimořádného summitu. Situaci budeme pro vás sledovat on-line.

15:48
„Okradený“ Farage. Mnozí řečtí europoslanci si sebou ve středu do lavic vzali cedule s NE neboli řecky OXI. Odkazovali tak na výsledek nedělního referenda, ve kterém přes 60 procent hlasujících odmítlo úsporná opatření navržená věřiteli. Kromě Řeků si ceduli přinesl i známý euroskeptik, provokatér a britský europoslanec Nigel Farage. Když se ale otočil zády, ceduli mu „ukradl“ šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Podle Britova tweetu ale nakonec vše dobře dopadlo a on si od Junckera rudý transparent s nápisem OXI uzmul nazpět.
14:46
A autobusy budou „zadarmo“ jezdit po Aténách ještě asi pár dní. Podle agentury Reuters totiž ještě během středy ministerský dekret prodlouží bankovní prázdniny. Na jak dlouho zatím nikdo nechtěl specifikovat, ale řecký web Kathimerini uvedl, že se finanční ústavy neotevřou ani v pátek. Banky jsou přitom zavřené už od minulého pondělí - tedy osm pracovních dní. Bankomaty nadále vydávají majiteli jednoho účtu maximálně 60 eur denně.
14:46
Zpravodajka CNN Ivana Kottasová si chtěla v Aténách koupit lístek na vlak. Nepochodila. Kvůli (nebo díky?) vysychajícím řeckým bankám je totiž hromadná doprava dočasně zadarmo.
14:16
Řekové (a jejich podporovatelé) často ve snaze vylepšit svou pozici argumentují tím, že Německu byla po druhé světové válce velká část dluhů taktéž odpuštěna. Jak upozorňují The New York Times, na sociálních sítích sejako připomínka tohoto faktu šíří fotografie, na které v roce 1953 Hermann Josef Abs za Německo podepisuje smlouvu, která ruší polovinu dluhu.
14:09
Britská BBC se zamýšlí nad nadužíváním slova „deadline“ v posledních týdnech a měsících ve spojení s řeckou krizí. Deadlinů, stejně tak jako „Dnů D“ již totiž politici i média prorokovali několik. Nyní se jím zdá být neděle, kdy se sejdou na summitu hlavy všech států EU. Ve středu na půdě Europarlamentu to potvrdil i předseda Evropské rady Donald Tusk: "Doteď jsem se řečem o deadlinech vyhýbal, ale musím říct nahlas a jasně, že finální deadline končí tento týden,“ řekl Tusk. Další pohled na věc ale nabízí korespondent BBC Mark Lowen: „Ne ultimátům a deadlinům bylo hlavním mottem propagátorů NE v řeckém referendu. Nyní má Řecko ultimátum a deadline do neděle,“ napsal na Twitter.
13:44
Alespoň náznak konkrétních úsporných návrhů naznačili řečtí představitelé v dopise, kterým evropské instituce žádají o tříletou překlenovací půjčku. Podle dopisu zveřejněného na Twitteru řeckého média Kathimerini v dopise slibují implementovat penzijní a daňovou reformu už příští týden.
13:44
Tsipras dál napíná a dávkuje informace ohledně nového návrhu řeckých opatření. Zatím pouze řekl, že návrh zveřejní ve čtvrtek. Zároveň tak byla zrušena plánovaná středeční telekonference ministrů financí zemí eurozóny - projednávat situaci budou jen pracovní skupiny.
13:04
Rusko by nemělo pomáhat vyřešit řeckou dluhovou krizi, řekl Andrei Kostin, šéf druhé největší banky v Rusku VTB. "Je to evropský problém. Nemyslím, že Rusko je v pozici, aby pomáhalo," uvedl.
12:24
Nadále budí Řecko potřebu k vyjádření i mezi českými politiky: „Řecká krize nemá dobré řešení. Pouze špatné a ještě horší. Tím horším je nesmyslná snaha o udržení Řecka v eurozóně za každou cenu,“ prohlásil v reakci na aktuální dění předseda ODS Petr Fiala, mimochodem politolog a autor uznávané učebnice „Evropská unie“. Fiala se zmínil i o nedělním summitu EU, na kterém bude mít na rozdíl od většiny jednání o Řecku zástupce i Česko. „Premiér Sobotka by měl dopředu jasně říct, zda na něm podpoří odchod Řecka z eurozóny, nebo naopak další dotace nefungující ekonomice,“ myslí si Fiala.
12:15
O čem dosud panovala nejistota, je potvrzeno. Evropský stabilizační mechanismus (ESM) obdržel od silně zadluženého Řecka oficiální žádost o úvěrovou pomoc. Oznámil to ve středu mluvčí ESM. Ministři financí členských zemí eurozóny by měli žádost posoudit na dnešní telefonické konferenci, uvedla agentura Reuters.
12:02
A šéf ALDE si po svém projevu přisadil i na Twitteru (kde je ostatně na téma řecké krize velmi produktivní): „Nezraď své lidi, Alexisi. Osmdesát procent z nich chce zůstat v eurozóně. Ukaž jim i nám, že jsi opravdový lídr a ne jen falešný prorok.“
11:51
Výrazně mezi ostatními projevy zaujal někdejší belgický premiér a nynější europoslanec z uskupení ALDE Guy Verhofstadt. Tento známý kritik Tsiprasovy politiky v plamenném projevu doprovázeném divokou gestikulací navrhl řeckému premiérovi 5 reformních bodů: 1) Ukončit klientelismus - Verhofstadt v této souvislosti připomněl i fakt, že ze 13 nově jmenovaných ředitelů na ministerstvu školství jich je 12 spojených s vládní stranou Syriza. 2) Zmenšit státní sektor - 800 tisíc státních zaměstnanců je podle expremiéra srovnatelně velké země příliš. 3) Transformovat banky 4) Odstranit bariéry, které brání mladým lidem ke vstupu do některých profesí 5) Konec privilegizování, výhod a úlev různých skupin, jako jsou majitelé lodí, vojáci, pravoslavná církev nebo i politické strany. „Máte velmi silný, po referendu dokonce dvojitý, mandát. Nikdo kromě vás tyto reformy nemůže udělat,“ apeloval Verhofstadt na Tsiprase na závěr svého projevu, který byl oceněn dlouhým potleskem.
11:30
Mezitím pokračuje debata v Evropském parlamentu. Po svém proslovu se Tsipras usadil a pokračují zástupci různých křídel europarlamentu. Ti se ale většinou drží svých dříve oznámených pozic a do debaty nic moc nového nepřinášejí. Někteří vyjadřují Tsiprasovi podporu, jiní označují referendum za populismus a ptají se, k čemu se vlastně Řekové vyjádřili. Jeden z kritiků řeckého postupu musel Tsiprase napomínat, aby dával pozor. Řecký premiér se totiž během jeho projevu se sundanými sluchátky (do kterých mu proudil překlad kritikových slov) bavil s Donaldem Tuskem.
11:24
Řecké ministerstvo financí odmítá, že už by připravovalo dlužné úpisy jako náhradu za eura. Řecké ministerstvo financí ve středu odmítlo spekulace, že koncem měsíce plánuje kvůli nedostatku peněz ve státní kase vyplácet mzdy státních zaměstnanců a důchody ve formě dlužních úpisů. O tom, že řecké úřady se připravují na vydávání úpisů, napsal deník Kathimerini. "Ta zpráva nemá žádný reálný základ. Takové zprávy jsou namířeny proti této zemi a považujeme je za nebezpečné v době, kdy jsou jednání s věřiteli ve zlomové fázi," uvedlo ministerstvo v oficiálním prohlášení. Uvedení dlužních úpisů do oběhu, coby jakési přechodné fáze před návratem k vlastní měně (nejspíše drachmě), ale předpokládá již v blízké době i mnoho zahraničních pozorovatelů a expertů. Vede je k tomu hlavně situace, kdy řecké banky a ani řecký stát jako takový nemají bez zahraniční pomoci dostatek eur.
11:06
Krize se projevuje v řeckých podnicích Řecké firmy kvůli napjaté situaci a uzavřeným bankám stále častěji zkracují svým zaměstnancům pracovní dobu nebo je posílají na nucenou dovolenou. Informuje o tom ve středu web řeckého deníku Kathimerini, podle něhož dalším krokem podnikatelů bude propouštění.
10:31
Potvrzení neděle coby dalšího deadlinu. Nic konkrétního a nového ale Tsipras v Bruselu zatím veřejně neřekl. Jako už poněkolikáté se řecká strana zavázala, že do několika dní se krize musí vyřešit. O tom, že se musí rozhodnout do neděle (kdy se koná summit hlav celé Evropské unie) mluvil i předseda Evropské rady Donald Tusk. K neděli vzhlíží i šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, který ujistil lídry eurozóny na úterním mimořádném zasedání, že jeho instituce udrží řecké banky nad vodou minimálně do neděle. I ze strany unijních představitelů je to už ale v posledních měsících několikátý deadline.
10:26
Tsipras na závěr akcentoval problém Řecka jako problém celé Evropy. „Musíme porazit kartely korupce, oživit trh práce a oživit trh obecně,“ řekl řecký premiér. Tyto otázky Řecku podle Tsiprase musejí pomoci řešit partneři. „Přicházím se silným mandátem od řeckého lidu. Nechci s Evropou bojovat, ale musíme změnit mechanismy, které nás přivedly na kolena. Dnes tomu říkáme řecká krize ale je to o tom, že Evropská unie nedokáže najít řešení dluhové krize - a to je celoevropský problém. Věřím, že to zvládneme,“ dodal na konec a vysloužil si další potlesk.
10:22
„Je naší povinnosti splatit peníze institucím, které nám je poskytly. Navzdory všemu, co jsem řekl, nejsem jedním z těch politiků, kteří tvrdí, že za problémy Řecka stojí jen zlí cizinci,“ řekl před plénem Tsipras a vysloužil si již několikátý potlesk europoslanců. Řecký premiér ze situace viní své předchůdce: „Země stojí na pokraji bankrotu proto, že mnoho let řecké vlády vytvářely korupční spojení mezi politikou a ekonomikou a další klientelistické vazby,“ řekl.
10:20
Následně začal Tsipras interpretovat současnou situaci své země jako následek nepovedených pokusů o řešení dluhové krize."Evropa je na zásadní křižovatce. To, co dnes označujeme za řeckou krizi, je projevem neschopnosti eurozóny najít trvalé řešení obnovující se dluhové krize. Není to řecký problém, je to evropský problém. A evropské problémy potřebují evropská řešení," řekl.
10:19
Řecký premiér Alexis Tsipras zahájil svůj monolog na půdě Europarlamentu. Z počátku mluví hlavně v obecné rovině o tom, že Řecko potřebuje opravdovou pomoc, která pomůže vyřešit skutečné problémy. Doplnil také, že návrh řecké strany byl podán evropským institucícm na úterním summitu a v následujících dvou až třech dnech bude dodávat konkrétní detaily návrhů.