Řecký premiér Jorg Papandreu (vpravo) s ministrem financí Evangelosem

Řecký premiér Jorg Papandreu (vpravo) s ministrem financí Evangelosem Venizelosem v pozadí | foto: ČTK

Řecku opět docházejí peníze. Vystačí na tři týdny

  • 726
Vyhrocená situace v Řecku se po třech měsících opakuje. Zemi vystačí peníze už jen na tři týdny, ale dosud nemá jistotu, že získá další část půjčky. Jestliže státní kasa vyschne, bude muset země vyhlásit platební neschopnost.

Náměstek ministra financí Filippos Sachinidis v rozhovoru pro televizní stanici Mega řekl, že Řecku vystačí peníze do října. Podobné problémy mělo Řecko už na začátku léta, kdy se snažilo svět přesvědčit o tom, že šetří a zaslouží si další část z loni schválené půjčky ve výši 110 miliard eur.

Řecko na poslední chvíli 8 miliard eur dostalo, země totiž schválila úsporný balík v rozsahu 78 miliard eur. Navzdory velké nespokojenosti většiny Řeků se sníží platy nebo důchody. (čtěte Řecko zvolilo úspory místo bankrotu)

Řecký deficit vzrostl

Schodek státního rozpočtu Řecka vzrostl v období od ledna do srpna meziročně o 22 procent na 18,1 miliardy eur (444 miliard korun). Rozpočtové příjmy meziročně klesly o 5,3 procenta, a to především kvůli překvapivě hluboké hospodářské recesi.

Řecko hraje o další peníze

Teď se situace ještě zhoršila. Svou misi v zemi nedávno nečekaně přerušila skupina inspektorů z EU a Mezinárodního měnového fondu, země nedodržuje plánovaný schodek (ekonomika je ve větší recesi, než se zdálo) a Řecko opět musí přesvědčit svět o tom, že další půjčka 8 miliard nebude vyhazováním peněz z okna. To si myslí čím dál víc věřitelů.

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Philipp Rösler jako první člen berlínské vlády dokonce veřejně připustil možnost řízeného bankrotu Řecka. Podle časopisu Der Spiegel německé ministerstvo financí studuje možné dopady bankrotu Řecka a vypracovává různé scénáře vývoje, včetně toho, že by Řecko opustilo eurozónu a znovu zavedlo drachmu. Úvahy o možném bankrotu připustila i německá kancléřka Angela Merkelová.

Vážnost situace si zřejmě řecká vláda uvědomuje, protože v neděli rozhodla o nové, mimořádné dani z realit, která má udržet schodek v mantinelech nutných k získání pomoci. Výhoda této daně je, že je ji možné vybrat okamžitě, informoval veřejnost ministr financí Evangelos Venizelos. Plán ale znovu naráží na nepochopení části Řeků.

Pád Řecka

Ekonomové nejsou schopni odhadnout rozsah škod při vyhlášení platební neschopnosti Řecka. Krach by ale evropské ekonomiky postihl výrazně, obavy z nové recese jsou na místě. Češi mají v Řecku přes 3,4 miliardy korun, to je v porovnání s ostatními zeměmi málo. Německo, hlavní obchodní partner České republiky, má v Řecku nejvíce - 83,8 miliardy eur.

Odborový svaz zaměstnanců energetické společnosti PPC pohrozil blokováním výběru daně, informovala agentura ČTK. Výběr se má uskutečnit v rámci plateb domácností za elektřinu a PPC kontroluje více než 90 procent maloobchodního trhu s elektřinou v zemi. Obecně proti škrtům se v sobotu protestovalo v Soluni, která je druhým největším městem po Aténách. V ulicích bylo dvacet tisíc lidí, stovku z nich policie zadržela.

Na obavy z prohloubení krize v eurozóně kvůli pádu Řecka opět reagují akciové trhy. Akcie v Japonsku poklesly o dvě procenta a jsou nejslabší za dva a půl roku. Nedaří se ani pražské burze, která ztrácí 4 procenta. Nejvíce se vyprodávají akcie bank. (čtěte Burzy ovládá strach z další krize. Japonská je nejníž za 2,5 roku)

Řecko letos prohloubilo svůj schodek, zároveň ale upozorňuje, že se zadlužuje v mezích svého plánu. Schodek rozpočtu řecké vlády se do srpna prohloubil o 22 procent na 18,1 miliardy eur, tedy zhruba 444 miliard korun. Oznámilo to řecké ministerstvo financí. Plánovaný schodek byl 19 miliard eur.