Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řecku se opět může snížit rating, varovala Standard & Poor's

  9:15aktualizováno  9:15
Ratingová agentura S&P varovala, že do tří měsíců může opět snížit rating Řecku, které už čerpá pomoc od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. V současnosti má země hodnocení na stupni BB-plus. Rating by mohl klesnout, pokud se potvrdí, že Řecko upřednostňuje veřejné věřitele nad soukromými.

Řecko. Ilustrační foto.

Agentura zařadila hlavní ratingové známky Řecka do režimu pozorování s negativním výhledem. Do tří měsíců by mohla rating snížit o jednu až dvě známky.

Pokud se potvrdí, že v rámci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) budou upřednostněny zájmy veřejných věřitelů na úkor zájmů věřitelů soukromých, pak bude téměř jistě následovat snížení ratingu. Analytici S&P budou nyní zkoumat dopady tohoto záchranného mechanismu, který má po roce 2013 nahradit současný stabilizační fond (EFSF).

Řecko je vzhledem ke svým finančním problémům potenciálním příjemcem pomoci z ESM. Agentura tak zaujala vůči Řecku podobný postoj, jaký nastínila i v případě Portugalska. To ale v tuto chvíli žádnou pomoc nečerpá.

"Předpokládáme, že zavedení statutu 'přednostního věřitele' pro budoucí státní půjčky z ESM by mohlo nepříznivě ovlivnit šance soukromých držitelů státních dluhopisů dostat svou investici zpět," píše se ve sdělení ratingové agentury.

S&P uvedla, že vyčká na podrobnosti plánu a teprve pak rozhodne, zda rating Řecka sníží. Případnou změnu ratingu by agentura zřejmě provedla do tří měsíců. Ministři financí eurozóny se minulý týden dohodli, že součástí nového mechanismu na řešení dopadů dluhové krize budou i některá nová ujednání.

Jde hlavně o to, že na státní dluhopisy vydané po roce 2013 se bude vztahovat doložka kolektivního postupu. To má být nástroj, který členským zemím umožní restrukturalizovat dluhy, pokud s tím vysloví souhlas určité procento věřitelů.

Nový mechanismus také umožní akcionářům ESM iniciovat restrukturalizaci dluhů případ od případu. Předpokládá se zároveň, že každá půjčka, která po roce 2013 půjde z tohoto nového mechanismu, bude mít prospěch ze zmíněného statutu přednostního věřitele.

"Myslíme si, že taková podřízenost by mohla zhoršit vyhlídky na včasné a plné splacení státního dluhu pocházejícího mimo mechanismus ESM, a patrně by také snížila šanci na splacení takového dluhu," upozorňuje S&P.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Kosmetická značka změnila ve photoshopu barvu kůže. Nařkli ji z rasismu

Výrobce kosmetiky Becca se omluvil za barevnou úpravu fotografie k řadě Skin...

Kosmetická značka Becca ve své kampani pro kolekci Skin Love upravila fotku rukou tak, aby odstíny kůže lépe seděly k...

Spolupracujte s námi, nebo zemřete, vyhrožoval údajně Facebook vydavatelům

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Šéfka zpravodajského obsahu sociální sítě Facebook Campbell Brownová vyhrožovala skupině vydavatelů, že nechá jejich...

Američtí vězni pomáhají krotit lesní požáry, berou za to dolar na hodinu

Kalifornie se nyní potýká s největším požárem, který kdy stát na západním...

Kalifornští vězni již více než půl století pomáhají hasičům v boji s lesními požáry. Do projektu vládní agentury Cal...

Najdete na iDNES.cz