Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řecku se opět může snížit rating, varovala Standard & Poor's

  9:15aktualizováno  9:15
Ratingová agentura S&P varovala, že do tří měsíců může opět snížit rating Řecku, které už čerpá pomoc od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. V současnosti má země hodnocení na stupni BB-plus. Rating by mohl klesnout, pokud se potvrdí, že Řecko upřednostňuje veřejné věřitele nad soukromými.

Řecko. Ilustrační foto.

Agentura zařadila hlavní ratingové známky Řecka do režimu pozorování s negativním výhledem. Do tří měsíců by mohla rating snížit o jednu až dvě známky.

Pokud se potvrdí, že v rámci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) budou upřednostněny zájmy veřejných věřitelů na úkor zájmů věřitelů soukromých, pak bude téměř jistě následovat snížení ratingu. Analytici S&P budou nyní zkoumat dopady tohoto záchranného mechanismu, který má po roce 2013 nahradit současný stabilizační fond (EFSF).

Řecko je vzhledem ke svým finančním problémům potenciálním příjemcem pomoci z ESM. Agentura tak zaujala vůči Řecku podobný postoj, jaký nastínila i v případě Portugalska. To ale v tuto chvíli žádnou pomoc nečerpá.

"Předpokládáme, že zavedení statutu 'přednostního věřitele' pro budoucí státní půjčky z ESM by mohlo nepříznivě ovlivnit šance soukromých držitelů státních dluhopisů dostat svou investici zpět," píše se ve sdělení ratingové agentury.

S&P uvedla, že vyčká na podrobnosti plánu a teprve pak rozhodne, zda rating Řecka sníží. Případnou změnu ratingu by agentura zřejmě provedla do tří měsíců. Ministři financí eurozóny se minulý týden dohodli, že součástí nového mechanismu na řešení dopadů dluhové krize budou i některá nová ujednání.

Jde hlavně o to, že na státní dluhopisy vydané po roce 2013 se bude vztahovat doložka kolektivního postupu. To má být nástroj, který členským zemím umožní restrukturalizovat dluhy, pokud s tím vysloví souhlas určité procento věřitelů.

Nový mechanismus také umožní akcionářům ESM iniciovat restrukturalizaci dluhů případ od případu. Předpokládá se zároveň, že každá půjčka, která po roce 2013 půjde z tohoto nového mechanismu, bude mít prospěch ze zmíněného statutu přednostního věřitele.

"Myslíme si, že taková podřízenost by mohla zhoršit vyhlídky na včasné a plné splacení státního dluhu pocházejícího mimo mechanismus ESM, a patrně by také snížila šanci na splacení takového dluhu," upozorňuje S&P.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Černobyl II. Na místě jaderné katastrofy vyroste solární elektrárna

Opuštěné město Pripjať - ruské kolo

V sobotu 26. dubna 1986 se čtvrtý reaktor elektrárny v Černobylu proměnil v jadernou výheň a zamořil radioaktivitou...

Pět set za krabičku cigaret? Sydney krotí kuřáky, Tel Aviv milovníky vína

ilustrační snímek

Pokud člověk žije v jednom z nejdražších měst na světě, předpokládal by, že pít víno a kouřit cigarety bude luxus,...

Američané stavějí nejméně domů od války. Hrozí nová krize, varují média

Ilustrační snímek

Spojené státy se podle médií mohou řítit do nové bytové krize. Deset let po impozantní výstavbě se staví nejméně domů...

Najdete na iDNES.cz