Řecku hrozí, že pokud nedostane další část úvěru, dojdou mu v listopadu peníze a nebude moci vyplácet například důchody nebo mzdy státním zaměstnancům. Ilustrační foto.

Řecku hrozí, že pokud nedostane další část úvěru, dojdou mu v listopadu peníze a nebude moci vyplácet například důchody nebo mzdy státním zaměstnancům. Ilustrační foto. | foto: CK Invia

Řecký parlament dal zelenou vládním úsporám

  • 44
V napjaté situaci generální stávky ve středu řecký parlament rámcově schválil nová úsporná opatření vlády. Povedou mimo jiné ke snižování počtu státních úředníků a jejich platů a k rozšíření daňových poplatků. K jednotlivým bodům projektu se budou poslanci vyjadřovat ve čtvrtek.

Přijetí projektu je nezbytnou podmínkou dalších půjček od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ve čtvrtek bude zákonodárný sbor hlasovat znovu, a to o jednotlivých bodech tohoto vládního projektu. Teprve pak nabude účinnosti.

Premiér Jorgos Papandreu předtím prohlásil, že nepodlehne "vydírání" odborů, a vyzval poslance své strany PASOK, aby podpořili opatření, která ukážou odhodlání Řecka zachránit se.

"Musíme vytrvat v tomto boji jako lidé, jako vláda i jako parlamentní skupina, abychom v něm pro blaho země zvítězili," řekl premiér podle agentury Reuters. "Vyhrajeme pro zemi, vytrváme. Proto jsem tady," dodal.

Podle agentury Reuters pro další drastické úspory ve třísetčlenném parlamentu hlasovalo všech 154 socialistických poslanců.

Parlament jednal v situaci, kdy život v Řecku ochromila generální stávka proti vládním úsporným opatřením. Protest bude pokračovat i ve čtvrtek. Na středečních demonstracích se v celé zemi shromáždilo podle odhadů policie na 125 tisíc lidí, což je rekord v dosavadních protestech.

Stávka v Řecku

Masové protesty proti úsporám v Řecku.
Masové protesty proti úsporám v Řecku.
Masové protesty proti úsporám v Řecku.
Masové protesty proti úsporám v Řecku.

V Aténách se demonstrace hned od úvodu před parlamentem a v jeho okolí zvrhla v potyčky mladých radikálů s příslušníky pořádkových sil. Na házení zápalných lahví a kamení odpovídala policie zpravidla slzným plynem. Podle řeckých médií utrpělo zranění podle různých zdrojů 41 až 45 lidí, kteří byli převezeni do nejbližších nemocnic. Zadrženo bylo nejméně 33 osob (čtěte více o protestech).

Řecku hrozí, že pokud nedostane další část úvěru, dojdou mu v listopadu peníze a nebude moci vyplácet například důchody nebo mzdy státním zaměstnancům. Případná platební neschopnost, kterou by pak země nejspíš musela vyhlásit, by zřejmě ohrozila finanční zdraví několika evropských bank.

Ministr financí Evangelos Venizelos v parlamentu varoval před neschválením vládního plánu. Prohlásil, že by se bankrotující Řecko stalo ekonomickým protektorátem EU a MMF. Podle Venizelose nastala "bitva všech bitev", která vyvrcholí nedělní summitem EU o Řecku a která musí být úspěšně vybojována, aby se "otevřelo okno naděje" a země se dostala z potíží.

,