Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recyklační poplatky vnesly zmatek do cen elektra

  1:00aktualizováno  1:00
Zavedení poplatků na recyklaci starých elektrospotřebičů vneslo chaos do cen v obchodech. Prodejci se rozdělili na dvě skupiny: jedni poplatky připočetli k cenám zboží a uvádějí je zvlášť, druzí ne.
Obchod, elektro, televize (c) profimedia.cz/corbis

Obchod, elektro, televize (c) profimedia.cz/corbis - Televize, elektro - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Poplatky za recyklaci zdraží elektroniku 

Na trhu se tak dále přiostřila konkurence a ukázalo se, jak je který obchod silný ve vyjednávání s výrobci.

Pračku či sporák s přirážkou 450 korun je tak dnes možno nalézt hlavně u malých prodejců a na internetu, ve velkých řetězcích, jako je Datart či Electroworld, jsou ceny bez poplatků.

"Zatím dodavatelům jejich faktury s poplatky vracíme. Podle nás je teď nelze zákazníkům podle zákona účtovat," říká šéf obchodů Datart Pavel Sláma.

Svůj postup vysvětluje tím, že žádná ze společností, které mají z příplatků za recyklaci staré spotřebiče likvidovat, ještě nemá od ministerstva životního prostředí licenci.

"My poplatky účtujeme v takové výši, jakou nám dali dodavatelé," říká mluvčí obchodů Euronics Bohuslav Komín. Vadí mu, že někteří obchodníci tak nečiní. "Jsme jedni z mála, co jsme poctiví. Snad na to zatím nedoplácíme," tvrdí Komín.

Electroworld zvolil jinou taktiku. U cen žádné poplatky neuvádí, ale říká, že už jsou v nich započítány. "Poplatky jdou buď z naší marže, nebo z marže našich dodavatelů," říká šéf Electroworldu Jiří Řízek.

Kdo vyhraje, vždy záleží na vyjednávací síle obchodníka a dovozce zboží. "Žádný řetězec si nedovolí nemít v obchodě velkou značku. Naopak menší značky zaplatí poplatky ze svého," říká Jan Wolf za dodavatele kuchyňských spotřebičů Moulinex.

Konkrétně se výrobci a dovozci kvůli probíhajícím vyjednáváním s obchodníky moc k poplatkům vyjadřovat nechtějí.

"Zákon nám dává povinnost poplatek odvádět, to děláme a účtujeme jej dál obchodníkům," říká pouze Radek Hacaperka, obchodní ředitel BSH domácí spotřebiče, dodávající značky Bosch a Siemens. Nakolik jde přirážka na jejich účet, nechtěl rozebírat.

Část zmatku s cenami dnes pramení z toho, že ministerstvo ještě nerozhodlo, komu dá licenci, aby poplatky vybíral a staral se o likvidaci. Systém měl začít fungovat už v půlce září. Úředníci vysvětlují dlouhou dobu schvalování komplikovaným rozhodováním.

"Zásadním způsobem to ovlivní nakládání s elektroodpadem na velmi dlouhou dobu, a je proto třeba zaručit, aby celý systém byl skutečně plně funkční," uvedla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

O licenci se hlásí pět společností sdružujících výrobce a dovozce různých druhů elektrospotřebičů. To, že nejsou ještě licence uděleny, komplikuje sběr starých spotřebičů.

Podle zákona musí prodejce už od srpna od zákazníka vzít starou ledničku či pračku, když si u něj koupí novou. Dál je na výrobcích nebo jejich sdružení postarat se o jejich likvidaci.

"Naši prodejci mají už dohody s Electrowinem a Asekolem (firmy sdružující výrobce, které se starají o recyklaci). Když zákazník něco vrátí, zavolají jim a firma staré spotřebiče sveze a zlikviduje," popisuje Komín.

Občas tento postup nefunguje. "Vybrané poplatky se zatím hromadí na účtech výrobců, kteří začínají mít starosti s tím, že je k nám nestihnou do konce roku převést, a obávají se, že je budou muset zdanit," řekla jednatelka jednoho sdružení dovozců, společnosti Ekolamp, Eva Směšná.

Vybírané poplatky, na které má obchodník upozornit na cenovce či v letáku, jsou určeny na likvidaci starých spotřebičů často se kupících v bytech či sklepech.

Platit se musí i za likvidaci nového spotřebiče, tyto poplatky jsou zhruba poloviční a výrobce je musí vždy započítat přímo do ceny.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Najdete na iDNES.cz