Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recyklační poplatky vnesly zmatek do cen elektra

  1:00aktualizováno  1:00
Zavedení poplatků na recyklaci starých elektrospotřebičů vneslo chaos do cen v obchodech. Prodejci se rozdělili na dvě skupiny: jedni poplatky připočetli k cenám zboží a uvádějí je zvlášť, druzí ne.
Obchod, elektro, televize (c) profimedia.cz/corbis

Obchod, elektro, televize (c) profimedia.cz/corbis - Televize, elektro - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Poplatky za recyklaci zdraží elektroniku 

Na trhu se tak dále přiostřila konkurence a ukázalo se, jak je který obchod silný ve vyjednávání s výrobci.

Pračku či sporák s přirážkou 450 korun je tak dnes možno nalézt hlavně u malých prodejců a na internetu, ve velkých řetězcích, jako je Datart či Electroworld, jsou ceny bez poplatků.

"Zatím dodavatelům jejich faktury s poplatky vracíme. Podle nás je teď nelze zákazníkům podle zákona účtovat," říká šéf obchodů Datart Pavel Sláma.

Svůj postup vysvětluje tím, že žádná ze společností, které mají z příplatků za recyklaci staré spotřebiče likvidovat, ještě nemá od ministerstva životního prostředí licenci.

"My poplatky účtujeme v takové výši, jakou nám dali dodavatelé," říká mluvčí obchodů Euronics Bohuslav Komín. Vadí mu, že někteří obchodníci tak nečiní. "Jsme jedni z mála, co jsme poctiví. Snad na to zatím nedoplácíme," tvrdí Komín.

Electroworld zvolil jinou taktiku. U cen žádné poplatky neuvádí, ale říká, že už jsou v nich započítány. "Poplatky jdou buď z naší marže, nebo z marže našich dodavatelů," říká šéf Electroworldu Jiří Řízek.

Kdo vyhraje, vždy záleží na vyjednávací síle obchodníka a dovozce zboží. "Žádný řetězec si nedovolí nemít v obchodě velkou značku. Naopak menší značky zaplatí poplatky ze svého," říká Jan Wolf za dodavatele kuchyňských spotřebičů Moulinex.

Konkrétně se výrobci a dovozci kvůli probíhajícím vyjednáváním s obchodníky moc k poplatkům vyjadřovat nechtějí.

"Zákon nám dává povinnost poplatek odvádět, to děláme a účtujeme jej dál obchodníkům," říká pouze Radek Hacaperka, obchodní ředitel BSH domácí spotřebiče, dodávající značky Bosch a Siemens. Nakolik jde přirážka na jejich účet, nechtěl rozebírat.

Část zmatku s cenami dnes pramení z toho, že ministerstvo ještě nerozhodlo, komu dá licenci, aby poplatky vybíral a staral se o likvidaci. Systém měl začít fungovat už v půlce září. Úředníci vysvětlují dlouhou dobu schvalování komplikovaným rozhodováním.

"Zásadním způsobem to ovlivní nakládání s elektroodpadem na velmi dlouhou dobu, a je proto třeba zaručit, aby celý systém byl skutečně plně funkční," uvedla mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

O licenci se hlásí pět společností sdružujících výrobce a dovozce různých druhů elektrospotřebičů. To, že nejsou ještě licence uděleny, komplikuje sběr starých spotřebičů.

Podle zákona musí prodejce už od srpna od zákazníka vzít starou ledničku či pračku, když si u něj koupí novou. Dál je na výrobcích nebo jejich sdružení postarat se o jejich likvidaci.

"Naši prodejci mají už dohody s Electrowinem a Asekolem (firmy sdružující výrobce, které se starají o recyklaci). Když zákazník něco vrátí, zavolají jim a firma staré spotřebiče sveze a zlikviduje," popisuje Komín.

Občas tento postup nefunguje. "Vybrané poplatky se zatím hromadí na účtech výrobců, kteří začínají mít starosti s tím, že je k nám nestihnou do konce roku převést, a obávají se, že je budou muset zdanit," řekla jednatelka jednoho sdružení dovozců, společnosti Ekolamp, Eva Směšná.

Vybírané poplatky, na které má obchodník upozornit na cenovce či v letáku, jsou určeny na likvidaci starých spotřebičů často se kupících v bytech či sklepech.

Platit se musí i za likvidaci nového spotřebiče, tyto poplatky jsou zhruba poloviční a výrobce je musí vždy započítat přímo do ceny.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Lesy ČR vyhlásí tendr 2019+, soutěží se o zakázky za více než miliardu

Lesníci z Lesů ČR ukázali přípravu lapáků na boj s kůrovcem.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí ve středu tendr 2019+ na lesní práce a prodej dřeva. Tendr bude rozdělen na...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...Najdete na iDNES.cz