Britské děti snídají Red Bull, vláda chce omezit prodej věkovou hranicí

  16:10aktualizováno  16:10
Po dani na sladké pití hrozí nápojářskému sektoru v Británii další nepříjemnost. Tamní vláda chce zakázat prodej energetických nápojů dětem. Důvodem je velké množství kofeinu, které obsahují.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Zákaz, který by zasáhl výrobce nápojů jako je Red Bull, Monster Energy či Rockstar, navrhuje britská vláda. Zatím však není jasné, zda bude platit do 16 nebo až do 18 let.

Jasno mají naopak příznivci regulace v důvodech, které k restrikci povedou. V zemi totiž stoupá spotřeba energetických nápojů, které však mohou mít nepříjemné zdravotní následky jako je nespavost, problémy se zažíváním, bolesti hlavy či hyperaktivita. Dokonce jsou známé případy úmrtí u dětí připisovaná jejich konzumaci.

Jedna 250mililitrová plechovka Red Bullu obsahuje 80 miligramů kofeinu. To je ekvivalent jedné kávy a téměř tří plechovek Coca-Coly. Některé energetické nápoje navíc obsahují výrazné množství cukru, které převyšuje průměr v nealkoholických nápojích až o 65 procent.

„Protože tisíce mladých lidí pravidelně konzumují energetické nápoje, které prodejci nabízejí za nižší ceny než nealkoholické nápoje, budeme se bavit o zákazu prodeje těchto nápojů dětem,“ uvedla premiérka Theresa Mayová na své cestě Afrikou. Diskuse o legislativních úpravách už podle deníku The Independent začaly.

Vládní odhady podle listu The Guardian ukazují, že britská mládež spotřebuje o polovinu více těchto nápojů než ostatní země v Evropě. Energetické drinky konzumuje čtvrtina britských dětí od 6 do 9 let a dvě třetiny dětí mezi 10 a 17 rokem.

Red Bull i Monster místo snídaně

Zákaz má příznivce i v řadách celebrit včetně slavného kuchaře Jamieho Olivera. „Příliš dětí je pravidelně konzumuje místo snídaně,“ řekl. Osobně prý zná mnoho učitelů, kteří si stěžují, že děti, nadopované stimulačními látkami, narušují vyučování. 

Prodejcům, kteří poruší zákaz, bude hrozit pokuta až 2 500 liber. Jeden ze zdrojů zmíněného listu o zákoně mluvil jako o hotové věci. Uvedl, že není otázkou zdali vůbec, ale kdy tento zákaz bude.

Zákaz už nicméně samy od sebe spustily letos v březnu některé maloobchodní řetězce, které si ověřují věk zákazníků. Jsou jimi Lidl, Asda, Tesco, Aldi, Morrisons, Sainsbury’s a Waitrose.

Analytik nápojového trhu Jonathan Davison ze společnosti Global Data však považuje zákaz za zbytečný. „Je to předčasné vzhledem k již platné dani ze sladkých nápojů. Několik výrobců změnilo své receptury a čísla o nárůstu prodejů nízkokalorických energetických drinků o 22 procent v roce 2017 ukazují na pokrok v této záležitosti,“ argumentuje.

Daň ze sladkých nápojů platí v Británii od letošního dubna. Nápoje s množstvím cukru vyšším než 8 gramů na 100 mililitrů se daní 24 pencemi na litr. Na nápoje s obsahem cukru mezi 5 až 8 gramy se vztahuje daň ve výši 18 pencí na litr.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Řetězec Sears bojuje o přežití, tučných bonusů pro manažery se však nevzdá

Ilustrační snímek

Někdejší král amerického maloobchodu Sears krachuje, přesto však hodlá rozdat svým manažerům bonusy v celkové výši 19...

Slavný díky brexitu. Hrnčíř vyrobil tematický hrnek, zájemců jsou tisíce

Keramický hrnek na památku Brexitu vyrobil zaměstnanec společnosti Bentham...

Zatímco v mnoha společnostech vyvolává blížící se brexit pocit nejistoty, britská keramická firma se díky němu...

Vyplatí se vyměnit steak za fazole? Ušetří jednotlivec i celý systém

Ilustrační snímek

Různé studie tvrdí, že z pohledu nákladů na výrobu potravin je vegetariánství a veganství výhodnější než produkce masa...

Najdete na iDNES.cz