Ředitel České exportní banky Jiří Klumpar

Ředitel České exportní banky Jiří Klumpar | foto: Petr Topič, MAFRA

Šéf České exportní banky Klumpar má skončit do konce týdne

  • 7
Šéf státní České exportní banky Jiří Klumpar je na odchodu. Pokud do pátečního jednání dozorčí rady sám nepodá rezignaci, obměněná dozorčí rada jej odvolá. Shodují se na tom zdroje MF DNES informované o situaci.

Ministři, kteří mají na chod České exportní největší vliv, tedy Jan Mládek (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO), se kvůli České exportní bance (ČEB) sešli minulý pátek a na změnách ve vedení banky se po schůzce shodují. Oba jsou pro Klumparův odchod.

Jím vedená banka se v současnosti potýká s problematickými pohledávkami z minulých let. V polovině ledna zasahovala v ČEB a v Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) protikorupční policie. Vyžádala si materiály k obchodním případům z let 2005 až 2011 (o podezřelých obchodech s Ruskem čtěte více zde).

Bance se z minulých let nahromadilo přes 35 miliard korun takzvaných "klasifikovaných" úvěrů, jejichž návratnost je ve větší či menší míře ohrožena. Problémy se dotýkají už téměř poloviny úvěrového portfolia, problematické smlouvy pocházejí z doby před Klumparovým příchodem do ČEB.

"Řešení tohoto problému bude stát státní pokladnu nemalé peníze. Ztráta se dá řešit zvýšením základního kapitálu banky, nebo uhrazením části této ztráty ze státních zdrojů. Samozřejmě je možné jednat i o odprodeji části špatných pohledávek, pokud to bude za slušnou cenu. Ale to může banka řešit v běžném režimu fungování, nemusí se kvůli tomu zakládat žádná konsolidační banka," říká Mládek. Hlavní podle něj je, aby Česká exportní byla "řízena profesionálně".

Výtky proti Klumparovi - je liknavý a moc mluví

Zatímco Babiš generálnímu řediteli ČEB vytýká hlavně malou razanci či liknavost při řešení úvěrových rizik banky, Mládka popudil Klumparův rozhovor pro Lidové noviny z minulého týdne, v němž šéf ČEB navrhl po vzoru někdejší Konsolidační banky (státní finanční instituce, jež koncem 90. let přebírala nevratné úvěry z kolabujících komerčních bank – pozn. red.) vznik podobné "špatné banky", do níž by se přesunuly ztrátové nenávratné úvěry z ČEB.

Mládek Klumparovi zazlívá, že o podobných řešeních není jako manažer kompetentní mluvit. To podle něj přísluší jen akcionářům, tedy politikům a úředníkům čtyř vlastnických ministerstev České exportní. "Mluvil jsem o tom s panem Klumparem, jsme ve shodě s ministrem Babišem, personální situaci vyřešíme během několika dní," řekl MF DNES Mládek.

Klumpar informaci o odchodu zatím nepotvrdil: "Jednání s akcionáři pokračují, personální otázky bude řešit páteční dozorčí rada," řekl pouze. Podle informací MF DNES však Klumpar v této chvíli jedná už jen o podmínkách svého odchodu a výši odstupného.

Mládek si podržel výsadu jmenovat do ČEB svého člověka

Ministři Mládek a Babiš v pátek vyřešili také spor o post šéfa dozorčí rady ČEB. Debata o to, kdo důležitý post obsadí, skončila Babišovým ústupkem – kývl na to, aby v čele kontrolního orgánu banky zasedl Mládkův náměstek Vladimír Bärtl, zatímco jeho vlastní náměstek Martin Pros zůstane "pouhým" členem rady.

Jiří Klumpar

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České exportní banky je od prosince 2012. V roce 1980 absolvoval na ČVUT Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, dále studoval ekonomii na Georgetown University.

Pracoval v České národní bance, byl nuceným správcem Agrobanky a místopředsedou představenstva GE Money Bank. Předloni po osmi letech odešel z poradenské společnosti Pricewaterhouse Coopers. Je mu 57 let.

Ministerstvo průmyslu, zodpovědné za podporu exportu, tak udrželo svou tradiční výsadu jmenovat šéfa dozorčí rady banky i přesto, že ministerstvo financí má v ČEB největší akcionářský podíl. "Souhlasím s tím," potvrdil pro MF DNES Babiš. Ten si i tak do jisté míry kontrolu nad šéfem dozorčí rady zachová, Bärtla totiž na ministerstvo průmyslu poslalo jeho vlastní hnutí ANO.

V pondělí dozorčí rada také jmenovala na návrh Mládkova úřadu jako dalšího člena dozorčí rady ČEB ekonoma Petra Teplého. Do dozorčí rady míří dále někdejší náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa za ministerstvo zahraničí.

Nejistý je naproti tomu osud Zuzany Roithové, již do dozorčí rady ČEB už před dvěma týdny poslalo ministerstvo zemědělství. Proti její nominaci se ohradila Česká národní banka. Má totiž pochybnosti o odborné způsobilosti Roithové, původní profesí doktorce medicíny.

Podle dobře informovaných zdrojů má však ČNB ze stejných důvodů problém i s potvrzením Mládkova náměstka Bärtla. Dokud ho ve funkci nepotvrdí, nebude jeho pozice ve vedení dozorčí rady jistá.