Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Stejní právníci radí ŘSD se stejnou věcí. Díky soutěži stojí polovinu

  • 25
Soutěže na právní služby dokážou v některých případech státu ušetřit i polovinu dřívějších nákladů. A to i v případech, kdy se stejnou věcí nakonec radí stejní právníci. Zatímco dříve stály právní služby související s provozem mýtného systému pro Ředitelství silnic a dálnic 3 500 korun na hodinu, po soutěži platí už jen 1 800 korun.

K výrazně nižší ceně ŘSD dospělo díky soutěži na právní služby. Tu firma vyhlásila ještě loni za vedení Davida Čermáka, druhou větší soutěž na právníky přitom nové vedení už zrušilo.

Do tendru nakonec přišly tři nabídky, vždy šlo o sdružení více advokátních kanceláří. Vítězem se stalo sdružení firem HVH Legal a Advokátní kancelář Jansta, Kostka. Cena při hodnocení měla váhu 60 procent, zbytek kvalita nabídky. Rozsah práce je ohraničen na šest tisíc hodin, tedy na 10,8 milionu korun.

Právě Janstova advokátní kancelář už ŘSD s mýtem radí, dosud však za dvojnásobek. Firma spoluvlastněná vlivným advokátem Miloslavem Janstou, který vede například ještě Českou unii sportu, nechce cenu příliš komentovat.

„Postup, kterým jsou stanovovány ceny, za něž naše kancelář poskytuje právní služby, je limitován interními pravidly naší kanceláře, přičemž při stanovení ceny vždy reagujeme na aktuální situaci na trhu právních služeb,“ řekl řídící partner Filip Kotrba.

Podle mluvčí ŘSD Niny Ledvinové budou právní služby na mýto využívané například u soudních sporů týkajících se mýta, tedy nejčastěji s jejich provozovatelem, konsorciem společností vedených Kapschem.

Jako příklad uvádí spor, ve kterém se konsorcium vedené Kapschem domáhalo úhrady nákladů vynaložených na opravu komponent mýtného systému, které byly poškozeny vandalskými útoky neznámých pachatelů. „Dožadovalo se náhrady ve výši zhruba dvaceti milionů korun, přičemž šlo o precedentní vyložení obsahu smlouvy o službách. Pokud by soud nárok konsorcia uznal, vyvolalo by to další žaloby v podobných situacích,“ upřesnila Ledvinová. ŘSD spor vyhrálo.

Velký tendr na právní služby vedení silničářů zrušilo letos v květnu, hodnota zakázky dosahovala až sta milionů korun. ŘSD to vysvětlovalo příliš přísnými podmínkami, které by mohly řadu zájemců diskriminovat a jiné naopak zvýhodnit. Zrušení tendru současně umožnilo pokračování některých smluv na právní služby bez řádné soutěže. Vysoké výdaje za právníky kritizoval už v minulosti Nejvyšší kontrolní úřad, zvláště v případě banálních činností.