(ilustrační snímek) - Daňové povinnosti musí plnit všichni

(ilustrační snímek) - Daňové povinnosti musí plnit všichni

Reforma daně z příjmu nemá ve Sněmovně šanci

  • 92
Revoluce ve zjednodušení zákona o dani z příjmu a vzniku jediné "superdaně", která sjednotí daň z příjmu a odvody na sociální pojištění, se za současné úřednické vlády nedočkáme. Taková je reakce politických stran na záměr ministra financí Eduarda Janoty dotáhnout do konce návrh svého předchůdce na reformu zákona o dani z příjmu.

Nápad výrazně zjednodušit a zpřehlednit zákon o dani z příjmu a stanovit jednotný vyměřovací základ pro všechny příjmy a odvody na pojistné představil loni v dubnu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

O sazbu daně přitom vůbec nešlo, daňový poplatník by odváděl stejné peníze jako dosud.

Výjimky na odstřel

– firemní stravenky a režijní jízdenky
– příjmy z prodeje nemovitostí
– dary na provoz zoo
kázeňské odměny a zvláštní příplatek v cizí měně pro vojáky a policisty
– odměny za odběr krve
– příjmy bývalého prezidenta
výhry z loterií a sázek

Spolu s výjimkami osvobozenými od daně z příjmu u právnických osob jde o 42 kandidátů na zrušení.

"Nepředkládáme diskusi o sazbách, ale o změně systému," vysvětloval před půldruhým rokem tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek na tiskové konferenci.

Ještě před pádem Topolánkovy vlády stihl věcný záměr předložit ministrům k diskusi. Tam však pohořel. "Kvůli rušení některých výjimek se strhla vichřice v odborech," vzpomíná Kalousek, dnes lídr strany TOP 09.

Jádrem sporu bylo zrušení četných daňových výjimek (stravenky, režijní jízdenky, celkem počítal návrh se zrušením 40 výjimek) a jejich nahrazení daňovým paušálem, který by si daňový poplatník mohl odečíst ze základu daně.

Podle informací Hospodářských novin se nyní chce návrh pokusit dotáhnout do konce Kalouskův nástupce, ministr Janota.

"Je otázka, jestli vláda bude chtít schválit, které výjimky půjdou ven," uvažuje náměstek ministra financí pro daně Peter Chrenko, který má celou reformu na starosti. Podle něj je pravděpodobnější, že vláda spíš bude chtít počkat na nové volby a na nové seskupení sil ve Sněmovně, aby bylo jasné, které výjimky se mohou vyhodit. Například rušení stravenek se už teď nelíbí ČSSD.

"Jsme připraveni debatovat o zjednodušení daně z příjmu. Pokud by to ale poškodilo zaměstnance, souhlasit s ní nebudeme," říká stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka. Jestli by zavedení odečitatelného paušálu ztrátu stravenkového benefitu kompenzovalo, neumí říct, návrh zákona zatím neviděl.

ODS zase vadí, že by se sociální pojištění mělo zapracovat přímo do zákona o dani z příjmu a ne samostatně. "Zásadní výhrady máme k tomu, aby odvody na důchodové pojištění byly součástí superdaně. Tomuto návrhu dávám nulovou šanci, aby prošel touto Poslaneckou sněmovnou," říká bývalý ministr práce a místopředseda ODS Petr Nečas.

Obává se, že by přestal být vidět rozdíl mezi tím, co se vybere na důchody a co se na ně vyplatí. "Mohlo by to vést k populistické snaze zvyšovat důchody," vysvětluje. Se sloučením sociálního pojištění s daní nesouhlasí ani ČSSD. "Je to první krok k tomu, aby byl privatizován důchodový systém, a to podporovat nebudeme," říká Sobotka.

Další posun možná v říjnu

Návrh na změnu zákona o dani ministerstvo financí teprve finalizuje ve spolupráci s resortem práce. Ten dosud viděl komplikace při sjednocení výpočtu daně z příjmu a odvodů na sociální pojištění.

Dnes se pojistné odvody počítají z hrubé mzdy, zatímco daň se vypočítává ze superhrubé. Sjednocení základů pro výpočet daně by znamenalo změnu řady zákonů, navázaných na hrubou mzdu, především zákonů o nemocenské a důchodech.

Kdy by se mohl návrh na změnu daně pohnout dál? "Jestli se půjde dál touto reformní cestou a zda se daně a odvody sjednotí, by se mohlo na úrovni vlády rozhodovat už v říjnu," soudí Chrenko. Vznik zákona, který by mohl putovat k poslancům, odhadnout nedokáže.