Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reforma důchodů začíná drhnout

  1:00aktualizováno  1:00
Slib schválit do příštích voleb důchodovou reformu začíná brát zasvé. Všech pět parlamentních stran sice pokračuje v hledání kompromisu, jehož plody mají vydržet na desetiletí dopředu, ale názory jsou příliš odlišné, času málo a atmosféra na politické scéně se zhoršuje.

Příprava reformy běží podle plánu, ale v týmu expertů zastupujících jednotlivé strany narůstá skepse.

Po dalším kole jednání minulý týden se ukazuje, že do voleb budou hotovy zřejmě jen podrobně propočítané návrhy každé strany, ale společné řešení existovat nebude.

"Názory jsou dosti rozdílné a kompromis by vyžadoval velké ústupky," uvádí zástupce lidovců v expertním týmu Ivo Foltýn. "Každý vidí, že volební období se pomalu chýlí ke konci a že pak budou karty rozdány jinak," říká Petr Mach z ODS, podle něhož lze z dnešních diskusí čekat nejvýš jasnou představu, co nás čeká a co s tím kdo chce udělat.

Klub expertů vznikl na konci loňského roku po dohodě šéfů parlamentních politických stran, z nichž každá v něm má dva zástupce. Ti najali sedm ekonomů, aby pro reformu připravili podklady. Politická dozorčí rada se znovu sešla minulý týden nad prvními výpočty o tom, co hrozí, když se nic nepodnikne.

Vesměs mladí ekonomové pod vedením třicátníka Vladimíra Bezděka spočítali, že jejich generace v žádném případě nemůže od státu očekávat důchod podle dnešních zvyklostí, i když bude celý život odvádět 34 procent platu jako pojistné pro výplatu penzí starším lidem.

Mají se lidé starat sami o sebe?
Protože dnešní třicátníci mají málo dětí, mohou od nich podle dnešních pravidel čekat důchod maximálně ve výši třiceti procent platu namísto dnešních průměrných čtyřiceti, a to v nejlepším případě až od 69 let. Budou tedy muset více spořit a přimět politiky k hledání řešení tak, aby společnost začala chybějící peníze co nejdříve střádat. Žádná z politických stran zatím nemá detailně propracovaný návrh řešení.

Největší spor se vede o to, do jaké míry ponechat riziko budoucí chudoby na lidech samotných a do jaké míry je nutit k povinnému spoření či odvádění daní. ČSSD dosud spoléhala takřka výhradně na to, že pouze zmodernizuje státní systém. Nyní však začíná sympatizovat s tím, co letos začalo fungovat na Slovensku: dovolit lidem, aby přesměrovali část odváděného sociálního pojištění na vlastní účet u penzijního fondu. Tím se vzdávají nejistého nároku na státní důchod výměnou za vlastní úspory. Toto řešení podporují také obě menší strany vládní koalice.

Opoziční ODS má však jinou představu. Snížení pojistného vítá (s ním i snížení budoucích státních důchodů), ale ušetřené peníze chce nechat lidem, ať si spoří, jak sami uznají za vhodné.

Reforma důchodů je dnes obrovské téma v celém světě. Americký prezident George Bush ji nedávno vypíchl jako jeden z hlavních bodů svého programu. O reformu se pokouší celá Evropa. Všechny studie o stavu české ekonomiky berou jako klíčové téma důchody, které budou neúnosně zatěžovat státní rozpočet. Britský časopis The Economist před časem varoval, že důchody a s nimi spojené vztahy mezi mladou a starší generací mohou být klíčovým společenským tématem bohatého světa pro 21. století.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz