Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reforma důchodů začíná drhnout

  1:00aktualizováno  1:00
Slib schválit do příštích voleb důchodovou reformu začíná brát zasvé. Všech pět parlamentních stran sice pokračuje v hledání kompromisu, jehož plody mají vydržet na desetiletí dopředu, ale názory jsou příliš odlišné, času málo a atmosféra na politické scéně se zhoršuje.

Příprava reformy běží podle plánu, ale v týmu expertů zastupujících jednotlivé strany narůstá skepse.

Po dalším kole jednání minulý týden se ukazuje, že do voleb budou hotovy zřejmě jen podrobně propočítané návrhy každé strany, ale společné řešení existovat nebude.

"Názory jsou dosti rozdílné a kompromis by vyžadoval velké ústupky," uvádí zástupce lidovců v expertním týmu Ivo Foltýn. "Každý vidí, že volební období se pomalu chýlí ke konci a že pak budou karty rozdány jinak," říká Petr Mach z ODS, podle něhož lze z dnešních diskusí čekat nejvýš jasnou představu, co nás čeká a co s tím kdo chce udělat.

Klub expertů vznikl na konci loňského roku po dohodě šéfů parlamentních politických stran, z nichž každá v něm má dva zástupce. Ti najali sedm ekonomů, aby pro reformu připravili podklady. Politická dozorčí rada se znovu sešla minulý týden nad prvními výpočty o tom, co hrozí, když se nic nepodnikne.

Vesměs mladí ekonomové pod vedením třicátníka Vladimíra Bezděka spočítali, že jejich generace v žádném případě nemůže od státu očekávat důchod podle dnešních zvyklostí, i když bude celý život odvádět 34 procent platu jako pojistné pro výplatu penzí starším lidem.

Mají se lidé starat sami o sebe?
Protože dnešní třicátníci mají málo dětí, mohou od nich podle dnešních pravidel čekat důchod maximálně ve výši třiceti procent platu namísto dnešních průměrných čtyřiceti, a to v nejlepším případě až od 69 let. Budou tedy muset více spořit a přimět politiky k hledání řešení tak, aby společnost začala chybějící peníze co nejdříve střádat. Žádná z politických stran zatím nemá detailně propracovaný návrh řešení.

Největší spor se vede o to, do jaké míry ponechat riziko budoucí chudoby na lidech samotných a do jaké míry je nutit k povinnému spoření či odvádění daní. ČSSD dosud spoléhala takřka výhradně na to, že pouze zmodernizuje státní systém. Nyní však začíná sympatizovat s tím, co letos začalo fungovat na Slovensku: dovolit lidem, aby přesměrovali část odváděného sociálního pojištění na vlastní účet u penzijního fondu. Tím se vzdávají nejistého nároku na státní důchod výměnou za vlastní úspory. Toto řešení podporují také obě menší strany vládní koalice.

Opoziční ODS má však jinou představu. Snížení pojistného vítá (s ním i snížení budoucích státních důchodů), ale ušetřené peníze chce nechat lidem, ať si spoří, jak sami uznají za vhodné.

Reforma důchodů je dnes obrovské téma v celém světě. Americký prezident George Bush ji nedávno vypíchl jako jeden z hlavních bodů svého programu. O reformu se pokouší celá Evropa. Všechny studie o stavu české ekonomiky berou jako klíčové téma důchody, které budou neúnosně zatěžovat státní rozpočet. Britský časopis The Economist před časem varoval, že důchody a s nimi spojené vztahy mezi mladou a starší generací mohou být klíčovým společenským tématem bohatého světa pro 21. století.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...Najdete na iDNES.cz