Za získání jednoho klienta pro fond dostane poradce až 840 korun. Ilustrační foto.

Za získání jednoho klienta pro fond dostane poradce až 840 korun. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Reforma penzí odstartuje nevídaný hon na klienty. Ve hře jsou miliony

  • 749
Pokud vláda prosadí velkou důchodovou reformu, budou se ulice a nákupní centra jen hemžit investičními poradci s nabídkami na spoření v penzijních fondech s podporou státu. Pro toho, kdo jim kývne, už přitom nebude cesty zpět. Lov na klienty zřejmě nastane už v lednu 2013.

Stát lidem nabídne, že jim nechá část peněz, které dosud odvádějí na důchody, aby si je mohli začít ukládat do fondů. Pokud na to přistoupí, od státu dostanou nižší penzi, avšak dorovná jim to právě spoření v soukromých fondech. Ve výsledku tedy mohou získat vyšší penzi než bez vlastního spoření.

Udělat to však nemusí. Bude to jejich dobrovolné rozhodnutí.

Dá se čekat, že nástup poradců bude rychlý a intenzivní. Na rozhodnutí budou mít lidé čas do pětatřicátého roku věku a ti starší jen do půlky roku 2013.

Za získání jednoho klienta pro fond dostane poradce až 840 korun. V době, kdy už skoro každý má nasmlouvané stavební spoření a penzijní či životní připojištění se státní podporou a daňovým zvýhodněním, to pro agenty bude vítané sousto. Ministerstvo financí předpokládá, že do systému vstoupí až 2,5 milionu lidí.

Spoření přitom bude moci nabízet investiční zprostředkovatel a v první fázi nebude muset prokazovat odbornou způsobilost. "Bude to požadováno až od roku 2014," píše ministerstvo financí v připomínkách k zákonu.

Jak lze zajistit, aby se lidé nerozhodovali unáhleně a špatně? "Není pravděpodobné, že by zprostředkovatelé mohli uzavírat smlouvy na chodbě nákupního centra," uklidňuje Dušan Hradil z ministerstva.

Vyplatí se spořit na důchod ve fondech?

Co mluví pro
* peníze z fondu budou přilepšením k důchodu vyplácenému státem
* pokud se sníží důchod od státu, člověku stále zůstane příjem z fondu

A co hovoří proti
* rozhodnutí spořit si ve fondu je neměnné, měnit se dá pouze penzijní společnost a strategie investování
* člověk si musí povinně a pořád přispívat na důchod dvě procenta ze svého
* státní penze bude při spoření ve fondu nižší
* fond může i prodělat, stát nic negarantuje

Na rozdíl od toho, když se člověk nechá zlákat ke změně telefonního operátora či dodavatele elektřiny, však chybné rozhodnutí už nepůjde změnit.

Hrozí, že se až do důchodu zavážete odvádět ze svého příjmu každý měsíc do fondu dvě procenta příjmů. A také to, že vám nakonec soukromá penze nevystačí na pokrytí toho, oč se vám sníží penze od státu.

A nedá se čekat, že poradci budou lidi od spoření odrazovat. Podle ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) si každý může výhodnost nabídky fondu ověřit na důchodové kalkulačce na webu ministerstva práce a sociálních věcí. MF DNES podle vlastní kalkulačky spočítala, že vstup do systému se vyplatí bohatším lidem, co mají do důchodu daleko.

Levici se nápad na penzijní spoření nelíbí. "Tady jde o to, uloupit peníze z průběžného důchodového systému," nařkl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka vládu. Premiér Petr Nečas chce ve středu s vedením ČSSD o penzijní reformě jednat. (čtěte více)