Právě v den, kdy má Nečasova vláda první narozeniny, začali poslanci schvalovat penzijní reformu, kterou obhajoval ministr financí Miroslav Kalousek.

Právě v den, kdy má Nečasova vláda první narozeniny, začali poslanci schvalovat penzijní reformu, kterou obhajoval ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Dan Materna, MAFRA

Reforma penzí se spořením ve fondech je tu. Levice ji nezastavila

  • 1618
Lidé dostanou od státu šanci, aby si na část své budoucí penze spořili ve fondech a snížili současně odvody státu. "Musíme nabídnout více cest, jak se zajistit na stáří," hájil před poslanci reformu premiér Petr Nečas. Sněmovna ji začala schvalovat v den, kdy má vláda první narozeniny. ČSSD reformu odmítá a tvrdí, že ji po příštích volbách změní.

Sociálním demokratům a komunistům se po celodenní diskusi ve Sněmovně nepodařilo reformu penzí zamítnout. Vládní návrh teď budou řešit parlamentní výbory.

"Říkáme lidem, že dostanou šanci rozložit rizika - na jedné straně solventnosti státu, na straně druhé riziko stability kapitálových trhů," obhajoval před poslanci důchodovou reformu ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

"Vláda nebude strkat hlavu do písku, musíme snížit závislost na státem garantovaném důchodovém systému. Nestačí jen dílčí změna parametrů. Nebudeme-li mít odvahu říci, že lidé, kterým ještě není čtyřicet let, by si měli spořit na část penze ve fondech, chovali bychom se zbaběle," prohlásil Nečas.

Lidé se budou moci rozhodnout, jestli sníží odvody státu na sociální zabezpečení ze současných 28 procent o 3 procenta, která budou moci poslat do soukromých penzijních fondů. Podmínkou bude, že k tomu přidají dvě procenta ze svého.

Poslanec VV Michal Babák

Věci veřejné budou při projednávání penzijní reformy v parlamentních výborech požadovat, aby se do návrhu ještě dostal princip "mezigenerační solidarity", na kterém se už dříve koalice dohodla, ale ve vládním návrhu pro VV překvapivě není. Jde o to, že by lidé měli mít možnost jedno procento z dosavadních sociálních odvodů poslat na penzi svých rodičů. Poslanec a finanční expert VV Michal Babák ve Sněmovně řekl, že tohoto návrhu se jeho strana nevzdá.

Peníze klientů ve fondech budou oddělené od majetku akcionářů

Kalousek poslancům řekl, že lidé, kteří si budou ve fondech spořit, se nebudou muset obávat toho, že o své peníze přijdou, pokud se fond dostane do problémů. "Bude důsledně oddělen fond akcionářů od majetku klientů, který nebude zahrnut do konkurzní podstaty, pokud se společnost dostane do potíží," řekl ministr financí a první místopředseda TOP 09.

Nečas na schůzce Sobotku nepřesvědčil

ČSSD tvrdí, že penzijní reformu po volbách zásadně změní

Budou existovat čtyři různé typy fondů podle toho, jak moc budou lidé ochotni riskovat a očekávat v budoucnu vyšší výnosy z fondu. Každý, komu bude 35 let, se bude muset rozhodnout, zda do fondu půjde, nebo ne. Pak už to ale nebude moci změnit. "Rozhodnutí bude dobrovolné, ale nevratné," řekl Kalousek.

Šanci přesměrovat část současných sociálních odvodů do penzijních fondů dostanou i starší lidé. A až půjde člověk do důchodu, bude se moci rozhodnout, zda mu peníze z fondů budou vypláceny 20 let, nebo rozloženy tak, aby dostával peníze do konce svého života. 

Rath: Kuponová privatizace proti tomu byla spartakiádní cvičení

S navrženou penzijní reformou, která má vést k tomu, že se uleví státní pokladně v situaci, kdy bude kvůli demografickému vývoji přibývat důchodců, zásadně nesouhlasí levicová opozice a odbory, které v úterý protestovaly v Praze.

David Rath

"Takový podvod jsme tu ještě nezažili, proti tomu vypadá kuponová privatizace jako cvičení na spartakiádě," napadl penzijní reformu poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath. Vyčetl vládě a Kalouskovi, že když reforma "klapne", budou lidé zhruba příštích 30 let posílat fondům 20 miliard korun ročně, aniž by fondy z těchto peněz musely vydat korunu.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že fakticky o žádnou důchodovou reformu nejde, protože je výhodná jen pro 10 procent lidí s nejvyššími příjmy. Lidé si sice budou moci peníze do fondů odkládat dobrovolně, ale reformu bude doprovázet změna sazeb daně z přidané hodnoty, která zdraží i potraviny či léky. "A vyšší daně budou muset platit i ti, kteří peníze do fondů nedají," řekl Sobotka.

Výhrady opoziční sociální demokracie označil premiér Nečas doslova za demagogické výkřiky, které jsou zcela mimo realitu.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

"Není pravda, že bude reforma výhodná jen pro lidi s příjmem nad 40 tisíc korun měsíčně, jak tvrdí pan Sobotka. Jsem přesvědčen, že to ví, ale říká to proto, že odmítá vše, s čím přijde vláda," ohradil se ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09.

V poledne se kvůli penzijní reformě sešel Nečas, Kalousek a Drábek se zástupci ČSSD v čele se Sobotkou, ČSSD už teď avizuje, že pokud vyhraje příští volby, reformu penzí zásadně předělá. Schůzka podle očekávání postoj ČSSD nezměnila.

Špičky koalice se jen s lídry sociální demokracie dohodly na expertní skupině, která bude řešit možnost dřívějšího odchodu do důchodu pro lidi v nejtěžších profesích, pokud to finančně podpoří zaměstnavatelé. Experti se budou bavit i o možnosti, že by se po roce 2043, kdy bude věk odchodu do důchodu 67 let, důchodový věk zvyšoval pouze v případě, že se bude prodlužovat střední délka života.

K tisícovce stát nově přispěje 230 korunami

Lidé, kteří si už nyní spoří se státním příspěvkem, o tuto možnost nepřijdou. Změní se ale pravidla podpory. Zatímco nyní stát k pětistovce, kterou si ukládáte, přidá 150 korun a další tisícovku (12 tisíc korun ročně) si můžete odečíst od daňového základu, nově stát přidá 230 korun měsíčně (2 760 korun ročně), pokud budete ukládat alespoň tisícovku měsíčně. Odečíst od daňového základu půjde nadále maximálně tisíc korun (respektive 12 tisíc za rok), ale první vložená tisícovka se počítat nebude.

Nejvýhodnější tedy bude vložit 2 tisíce korun měsíčně místo současných 1 500 korun. Stát vám přidá za rok 2 760 korun a ještě si 12 tisíc odečtete od daňového základu. "Chceme tak motivovat lidi k vyšším úsporám," potvrdil Kalousek.

S posílením této formy spoření na penzi souhlasí i levice a odbory, podle nichž ale není nutné ani správné, aby se vyváděly peníze ze státního důchodového systému. Levice tvrdí, že to bude znamenat jen to, že si ve fondech budou spořit bohatí, kteří sníží své odvody státu, a v průběžném důchodovém systému nemusí být podle ČSSD a odborů dost peněz.