Reforma podle ODS: Modrý úděl

  • 57
Vedení ODS v úterý začalo plánovat strategii, jak nezůstat pozadu s novým hitem české politiky - reformou veřejných financí. Dokument, kterému občanští demokraté říkají Modrý úděl, v úterý projednala jejich stínová vláda.

Obsah se má nyní vypilovat a vměstnat do paragrafu tak, aby v létě mohla ODS v parlamentu předložit vlastní alternativu k reformě, kterou chystá Špidlova vláda.

Ústředním bodem mají být změny v placení daní a sociálních dávek. Evergreenem ODS, pocházejícím ještě z dob předsednictví Václava Klause, je rovná daň z příjmu ve výši 15 procent. Stejně vysoká by mela být jednotná sazba DPH. Zároveň by se chtěli pokusit prosadit zrušení daně z kapitálových výnosů.

Spoluautor Modrého údělu, poslanec Martin Kocourek, se prý při hledání názvu inspiroval hospodářským programem amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta po krizi v 30. letech.

Jde však pouze o chytlavost názvu: zatímco Roosevelt rozhýbával ekonomiku investicemi ze státního rozpočtu (s oblibou o tomto programu mluvil Miloš Zeman), Kocourek naopak sní o razantním omezení státního přerozdělování, o snížení daní a o stimulaci podnikání. Některé vize znějí velmi novátorsky.


"Primární sociální sít musí tvořit rodina, nikoli stát. Dokud budu poslanec s vysokým příjmem, můj bratr nebude mít nárok na žádné sociální dávky od státu," vysvětluje jednu ze svých představ Kocourek.

Kromě rovné daně a změn v sociálním systému se Modrý úděl týká důchodové reformy či větších pravomocí parlamentu při schvalování státního rozpočtu a při kontrole jeho plnění. První oficiální návrh má být hotov do dvou týdnů.