Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reforma veřejných financí má podporu českých firem

aktualizováno 
Zástupci významných českých firem podporují návrh reformy veřejných financí, jak jej minulou neděli nastínili vládní experti po jednání na zámku v Kolodějích. Přiklánějí se však k razantnějším krokům. Tento závěr vyplynul z diskusního fóra na téma „Dopad připravované reformy veřejných financí na podnikovou sféru“, které uspořádalo Sdružení CZECH TOP 100 a jehož hlavními hosty byli ministr financí Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Fóra se zúčastnili i někteří generální ředitelé z žebříčku nejvýznamnějších firem CZECH TOP 100.

„Myslím, že reforma by měla být zásadnější, což by byl pozitivní signál především pro zahraniční investory,“ uvedl například Zbyněk Passer ze společnosti Passerinvest Group. Podle Ondřeje Schneidera z Univerzity Karlovy mají razantnější reformy větší šanci na úspěch v dosažení stanovených cílů. Vládou předložený návrh označil za nepříliš ambiciózní a vyslovil názor, že některých cílů nemusí být ve stanoveném horizontu dosaženo. Osobně by navrhoval radikálnější změny. Bohuslav Sobotka v této souvislosti upozornil, že je třeba brát zřetel na politické prostředí, ve kterém se reforma připravuje a následně bude i realizovat. Proto byla zvolena cesta politicky průchozích změn.

Jak uvedl Ladislav Bartoníček, generální ředitel České pojišťovny, reforma veřejných financí by měla směřovat i k lepšímu podnikatelskému prostředí v ČR. Přimlouval se rovněž za to, aby se právní normy EU slepě nekopírovaly do českého práva, a aby některé výhody, které jsou dnes u nás zakotveny, zůstaly v platnosti i po přistoupení do EU.

Generální ředitel společnosti Siemens Pavel Kafka ocenil komplexní přístup vlády k řešení problému veřejných financí. Za velký problém podnikatelského prostředí v České republice označil mimo jiné i současný stav nemocnosti českých pracovníků. Zatímco například v Německu činí tři procenta v ČR je to trojnásobek. Ministerstvo financí bude podle Sobotky prosazovat, aby novela zákona
o nemocenském pojištění byla projednána ve zrychleném procesu tak, aby mohla vstoupit v platnost již od začátku roku 2004.

Návrh reformy počítá například se snížením deficitu veřejných financí v roce 2006 na maximálně čtyři procenta HDP a zmrazením počtu zaměstnanců ústředních orgánů státní správy na současné úrovni. Další změny by se měly týkat valorizace důchodů, systému stavebního spoření a důchodového systému. Změny v důchodovém systému spočívají především ve zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu až na 63 let.

Reforma by se měla týkat rovněž systému státní sociální podpory s cílem snížit její atraktivitu. Mimo jiné se počítá se zavedením nové sociální dávky - existenční minimum. Vyplácená částka by měla být nižší, než je dnes výše  životního minima, přičemž dlouhodobě nezaměstnaní by již nepobírali životní ale existenční minimum. Smyslem této změny je větší motivace nezaměstnaných při hledání nové práce.

Ministr Sobotka zopakoval, že uplynulou neděli byla prodiskutována první část finanční reformy s tím, že druhá finální část jednání se uskuteční 11. května a hlavními body jednání by měly být daňová reforma a změny v systému nemocenských dávek. Výsledky jednání koaličních expertů ministerstvo financí promítne do upravené verze návrhu reformy veřejných financí, kterou vládě předloží do konce května.

 

O sdružení CZECH TOP 100

Sdružení CZECH TOP 100 vzniklo v roce 1994 s hlavním cílem přispívat ke zvyšování informační otevřenosti prostřednictvím pravidelného sestavování a zveřejňování seznamu největších a nejsilnějších společností v České republice. V současné době vyhlašuje toto sdružení každoročně již čtyři žebříčky: 100 obdivovaných firem ČR (březen), 100 nejvýznamnějších firem ČR (červen), TOP 10 systémových integrátorů (říjen) a 100 nejlepších výročních zpráv (listopad). Dále organizuje doprovodné programy, konference a odborná diskusní fóra.

 

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Lidé se snaží ušetřit za kouření, do cigaret balí doutníkový tabák
Tabák v „doutníkovém balení“ je levnější, stát na daních tratí stamiliony

Levné kouření láká a stát přichází o spotřební daň. Rozdíly ve zdanění tabáku v různých formách jsou i několikanásobné. Na trhu jsou například k mání doutníky,...  celý článek

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...
Amazon před Vánoci hromadně nabírá, práci tu dostane 2 500 brigádníků

Americký internetový prodejce Amazon v tuzemsku v předvánoční sezoně nabere 2 500 nových sezonních pracovníků. V České republice aktuálně pro společnost...  celý článek

Podnikatel Jan Hradecký na snímku z roku 2013
Při rallye v Africe zemřel Jan Hradecký, zakladatel české firmy Botanicus

Podnikatel a mecenáš Jan Hradecký tragicky zemřel při rallye veteránů Classic Safari. Světu zanechal odkaz prostřednictvím své firmy na přírodní kosmetiku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.