Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reformy skoncují v Česku s rovnostářstvím

  1:00
Poprvé v historii budou všichni zaměstnanci, ať berou deset či sto tisíc korun, používat stejné procento pro výpočet daně. Zatímco ti chudší si příliš nepolepší, horních dvacet tisíc zaměstnanců si toho i přes svůj vysoký plat všimne. Převrat v rovnostářské české společnosti to však asi znamenat nebude.
Čím vyšší příjem, tím více si napřesrok i rok poté polepšíte. Ilustrační foto.

Čím vyšší příjem, tím více si napřesrok i rok poté polepšíte. Ilustrační foto.

Daně se mají změnit od příštího ledna, namísto čtyř sazeb odlišných podle výše příjmů bude jen jedna – patnáctiprocentní.

Největšími vítězi této rošády budou nadprůměrně ohodnocení zaměstnanci s platy nad 80 tisíc korun hrubého měsíčně. Ti ušetří nejen na nižší dani, protože dnes platili až 32 procent, ale i na zmrazení odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

Například počítačový expert s výdělkem sto tisíc korun si dnes odnáší domů čistého 63 800 korun. Jeho lednová čistá výplata v příštím roce už bude o devět tisíc korun tučnější. Z toho necelé dvě třetiny ušetří na nižší dani a zbytek na novém stropu u pojištění. To bude zaměstnanec i firma platit maximálně ze čtyřnásobku průměrného platu, tedy zhruba 80 tisíc korun.

peníze, dítě, kasička Mění se daně, mění se dávky
Vše o reformě najdete zde

Oproti tomu člověk s desetitisícovým platem uvidí od ledna na výplatní pásce o 450 korun navíc. Zatímco jeho čistý příjem stoupne o pět procent, skvěle odměňovaného zaměstnance skoro třikrát rychleji. Nerovnosti v čistých příjmech se zvýší.

Ekonomové a sociologové, na rozdíl od odborů, v tom nevidí problém. Spíš mírný posun k evropskému normálu.

"Dopad na nerovnost pracovních příjmů nebude prakticky žádný. Pohyby v řádu stokorun či tisícikorun v poměru k průměrné roční mzdě dosahující čtvrt milionu korun nynější rozložení příjmů neovlivní," říká sociolog Jiří Večerník.

K menším změnám a k prohloubení rozdílů v příjmech podle něj dojde, spočítat si je však nyní netroufá. Stále totiž není jasné, co stát udělá například s důchody. Podle ekonoma Pavla Kohouta navíc platí, že "těch několik málo skutečně bohatých Čechů" se už dnes dokáže vyšším daním legálně vyhnout. Jejich čistých příjmů se podle něj zavedení rovné daně příliš nedotkne.

"Změna ale pomůže vyšší střední třídě, což je příznivé, protože ta je motorem hospodářského růstu," míní Kohout.

Rovný a rovnější
Česká společnost se spíše posune k normálu. Dvacet let od konce komunismu patří do první desítky nejrovnostářštějších zemí světa. To jinými slovy znamená, že zde jsou jedny z nejmenších rozdílů v rozdělení příjmů ve společnosti.

K měření míry rovnostářství se používá například Giniho koeficient. Jeho hodnota se teoreticky pohybuje v hodnotách od nuly do sta. Nula znamená, že všichni mají stejně. Naopak stovka představuje, že jeden člověk má úplně vše.

Česko se podle různých zdrojů pohybuje mezi 25 až 28. To je třeba blízko hodnot Rakouska, Belgie či Nizozemska. Podle stejného měřítka jsou si v Evropě nejrovnější Švédové a Dánové, naopak větší rozdíly jsou ve Velké Británii či Portugalsku.

Z postkomunistických států nerovnosti vyskočily nejvíce v Rusku a pobaltských ekonomikách, jako je Estonsko či Litva. Umístění Česka na žebříčku mají i po letech na svědomí komunisté a jejich likvidace soukromého podnikání. Výsledkem bylo, že až na drobné výjimky se všichni měli stejně, nebo skoro stejně. Ti stáhli Giniho koeficient až pod úroveň 25.

"Extrémní rovnostářství tlumí hospodářský růst a z občanů vychovává pasivní rozmazlené děti. Pletou si pak stát s tátou, který rozdává korunky dítěti, které si nejvíce zakřičí," říká Kohout k rizikům plynoucím z přílišné rovnosti příjmů.

Za posledních sedmnáct let se samozřejmě situace trochu změnila, rozdíly v odměňování narostly. Zatímco loni už bralo podle dat sesbíraných pro ministerstvo práce společností Trexima přes sto tisíc korun skoro sedmnáct tisíc lidí, před pěti lety to nebyla ani polovina.

Dodnes však model rovného odměňování zčásti přetrvává ve státní správě, kde jsou rozdíly v platech daleko menší než u soukromých firem. Celkově tak prohloubení rozdílů v příjmech v ČR nebylo za poslední léta výrazné. Například slovenská společnost je už – pokud jde o platy – rozvrstvenější než česká.

Rozdíl může být větší
Poslední údaje přitom existují jen za rok 2004. Od té doby se od sebe Česko a Slovensko mohly ještě dále oddálit. Zatímco v Česku vláda sociální demokracie přidávala lidem na spodním konci žebříčku, snižovala daně nízko- a středněpříjmovým rodinám a zvyšovala sociální dávky, na Slovensku zavedli rovnou daň a v dávkách se snažili škrtat.

I v případě rovnostářství má každý extrém své pro a proti a jako nejlepší se ukazuje něco mezi. V případě Giniho koeficientu jde o hodnoty okolo 35. Zatímco rizika příliš velkých rozdílů chudoby a bohatství jsou viditelná, nebezpečí moc velkého rovnostářství je nenápadnější.

S obrovskými rozdíly v příjmech se potýkají hlavně země Latinské Ameriky, subsaharské Afriky, ale v poslední době i jihovýchodní Asie. Před třemi týdny varovala Asijská rozvojová banka, že v některých státech Asie začíná být růst nerovnosti nebezpečný.

"Není to ani tak případ toho, že by bohatší byli čím dál bohatší a chudší čím dál chudší, ale bohatší bohatnou rychleji než chudí," uvádí hlavní ekonom banky Ifzal Ali. A varuje, že v některých zemích se to může projevit i tím, že pouliční nepokoje přeskočí rychle až na občanské války.

Dvěma zeměmi, kde nerovnosti za deset let narostly nejrychleji, jsou Nepál a Čína. Hlavně úředníkům z komunistické Číny se zprávy nelíbí a říkají, že i nejchudší si mohou dovolit utratit dvojnásobek toho co před desetiletím.

Evropě takové zvraty nehrozí, řada zemí se pohybuje spíše na opačném konci rovnostářského žebříčku. Evropa je tradiční oblastí sociálního smíru a velkého přerozdělování ze státní pokladny. Čím je větší, tím více peněz jde na sociální dávky a nerovnosti se tím zahlazují.

Sociální příjmy jako dávky a důchody tvoří v Česku více než dvacet procent všech příjmů domácností. Naproti tomu z podnikání plyne do rodinných kasiček ani ne pětina. Tradičně největší částí, přes 60 procent, jsou příjmy zaměstnanců. Právě jimi nyní reforma v podání vlády Mirka Topolánka zahýbá. Nicméně ani lidé závislí na penězích od státu se bát nemusí. Topolánkův batoh pro ně žádné výrazné okleštění nenachystal.

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...