Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Student Agency

Dráhy svlékl „do naha“, svá čísla však RegioJet tají a porušuje zákon

  • 124
Soukromý železniční dopravce RegioJet na přelomu roku s velkou slávou získal velmi detailní data o tom, jak hospodaří na jednotlivých rychlíkových tratích České dráhy, sám ale příliš sdílný o svém hospodaření není. RegioJet, podobně jako tisíce dalších firem, nesplnil zákonnou povinnost a do konce roku neodeslal na rejstříkový soud výsledky hospodaření za rok 2011.

Není tak jasné, jak se prvnímu nedotovanému soukromému osobnímu dopravci na českých kolejích skutečně vede. Šéf a majitel firmy Radim Jančura dosud o hospodaření firmy mluvil velmi různě. Hned po startu tvrdil, že je v zisku, po zlevnění Českých drah ale začal mluvit o ztrátě. Naposledy loni na podzim odhadl ztrátu na 20 až 50 milionů korun.

Kolik loni stát vybral na pokutách firmám, které nezveřejnily výsledky svého hospodaření?Čtěte ve čtvrtek 24. 1.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

"Výsledky budou nejpozději v pondělí," slíbil po několika urgencích mluvčí firmy Aleš Ondrůj. Podle něj nejde ale srovnávat data o Českých drahách o nákladech na rychlíky a jejich výroční zprávu. "Nás nezajímají data ČD. Nás zajímá, jak je nakládáno s veřejnými financemi. To je jediným předmětem našeho zájmu," vysvětlil Ondrůj.

RegioJet nezveřejněním porušuje zákon o účetnictví. Podle něj musí firmy nejpozději do konce následujícího účetního období poslat na soud účetní závěrku. V Česku tuto povinnost podle odhadů neplní až polovina firem.

Podle Jiřího Šimka, auditora společnosti Mazars Audit, může výše pokuty dosáhnout až 6 % aktiv firmy. "Klientům proto doporučujeme tuto povinnost nezanedbávat, kontrola jejího plnění je totiž pro správce daně velmi jednoduchá: stačí nahlédnout do obchodního rejstříku," řekl Šimek.

Podle statistik finanční úřady začaly výrazně více postihovat firmy, které svá čísla nezveřejňují. Jen za loňský rok počet pokut stoupl trojnásobně.