„Cílem vypravené vlakové soupravy je podpora jedinečné české exklávy na Balkáně. Náš vlak dorazí do 1 085 kilometrů vzdálené Oršavy po osmnácti hodinách cesty a dále bude možné pokračovat lodí proti proudu Dunaje pod hluboké kazaňské soutěsky,“ říká Jiří Schmidt, technický ředitel společnosti RegioJet. Ten do českých vesnic u Banátu jezdí už více než dvacet let. Souprava zůstane na místě až do neděle, kdy po obědě pojede zpět.
Téměř tisícitunový a půl kilometru dlouhý vlak táhne po českém a slovenském území lokomotiva Siemens Vectron. V soupravě je řazeno šest vozů RegioJet. Dále jsou v soupravě řazeny vozy dalších dopravců, kteří jízdu vlaku podpořili – Kladenské dopravní společnosti (KDS) a Českých drah. Celková délka vlaku je v současné evropské osobní dopravě výjimečná.
RegioJet na spoj nasadil tři velkoprostorové vozy od SBB, které jinak jezdí jako třída lowcost, a dva lehátkové. KDS nasadila mix vozů řady B, lehátkových vozů i jednoho salónního. Jeden vůz je čistě pro zavazadla.
Krajané v Rumunsku
Zvláštní vlak veze účastníky Festivalu Banát, jenž se letos bude konat pošesté. Cestující ve vlaku po dobu jízdy doprovodí i vystupující hudebníci.
Festival Banát je znám mimo jiné svými chmelovými brigádami a alternativní hudební scénou. „Hlavním cílem festivalu je pomoci našim krajanům v nelehké situaci a přispět k dalšímu ekonomickému rozvoji této oblasti,“ říká Štěpán Slaný, organizátor a „duchovní otec” Festivalu Banát.
V rumunském Banátu žije početná česká menšina, která do města přišla v 19. století. V místě je dodnes slyšet čeština.
Server Zdopravy.cz zveřejnil i orientační jízdní řád. Příjezd do cíle se může podle serveru zpozdit třeba proto, že na rumunském hraničním přechodu Curtici kontrola dokáže zdržet vlaky i několik hodin. Už z Prahy spoj vyjel se zpožděním.
Cesta 15. srpna 2017 směr rumunská Oršava:
Stanice | Příjezd | Odjezd | Poznámka |
---|---|---|---|
Praha-Smíchov | 18:08 | ||
Praha hl.n. | 18:15 | 18:17 | bez nástupu cestujících |
Pečky | 18:48 | 18:53 | bez nástupu cestujících |
Adamov | 20:56 | 21:10 | bez nástupu cestujících |
Brno dolní nádraží | 21:26 | 21:31 | |
Břeclav | 22:13 | 22:15 | bez nástupu cestujících |
Bratislava hl.st. | 23:10 | 23:12 |
Cesta 21. srpna 2017 směr Praha:
Stanice | Příjezd | Odjezd | Poznámka |
---|---|---|---|
Bratislava hl.st. | 1:42 | 1:44 | |
Kúty | 2:25 | bez zastavení | |
Lanžhot | 2:33 | 3:25 | |
Břeclav | 3:30 | 3:32 | |
Brno dolní nádraží | 4:07 | 4:12 | |
Česká Třebová | 5:15 | 5:20 | |
Choceň | 5:38 | 5:39 | |
Pardubice hl.n. | 5:59 | 6:02 | |
Nymburk hl.n. | 6:45 | 6:47 | |
Praha-Vysočany | 7:29 | 7:30 | |
Praha-Libeň | 7:34 | 7:38 | |
Praha-Vršovice | 7:54 | bez zastavení | |
Praha-Smíchov | 8:10 |