Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Regulace nájmů končí, přicházejí pře

  8:54aktualizováno  8:54
Příští rok budou nájemníci obecních bytů v řadě menších měst platit o více než polovinu větší činži než letos. To je teprve začátek. Takzvaná deregulace brzy skončí, ale nájmy porostou dál. Hlavně v malých městech totiž bude nájemné v deregulovaných bytech stále výrazně nižší, než odpovídá tržní ceně. A v růstu mu od roku 2011 už nebude bránit žádný zákonný strop.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Místní politici naposledy zvedli regulované nájemné často na maximum stanovené státem. Krajská města kromě Ústí nad Labem a Ostravy a také větší města ve Středočeském kraji čeká uvolnění nájmů roku 2013.

S dalším zvyšováním nájmů by měli s jistotou počítat ti, kterým majitel domu pro příští rok vyměřil činži pod padesát korun za metr čtvereční. "To je částka, která se bere jako minimum potřebné k základní údržbě domu," vysvětlil vedoucí odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš. Pokud majitel své domy navíc zatepluje nebo mění okna, padesátikorunová minimální částka letí vzhůru. A rychle.

Soukromníci budou zdražovat víc než města

Místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin dokonce odhaduje minimální náklady až na 80 korun. Zároveň připouští, že v menších městech se lidé takové sumy za nájem bát nemusí. "V lokalitách, kde je malý zájem o bydlení, nájem na takovou částku nedosáhne," uklidňuje.

V horší pozici budou po deregulaci nájemníci bytů v majetku soukromníka. "Město i soukromý vlastník mají s byty náklady na údržbu, správu nebo renovaci. Potud je to stejné. Jenže pak přichází zisk, který se snaží soukromý majitel samozřejmě maximalizovat," připustil náměstek kladenského primátora a šéf bytové komise Svazu měst a obcí Vojtěch Munzar.

V cestě růstu nebude stát téměř nic. Kdyby bylo nájemné po deregulaci podobné tomu tržnímu, majitelé domů by nezdražovali, protože by jejich nájemníci mohli jít bydlet jinam za méně peněz. Ale tak to nebude – už teď je jasné, že obě sazby se přiblíží v roce 2012 jen ve velkých městech.

V okresních městech mezi nimi zůstane i více než dvojnásobný rozdíl. Teoreticky tak majitel domu například v Uherském Hradišti může zvednout nájem hned v lednu 2011 skoro na dvojnásobek a pořád bude levnější než nabídky realitních kanceláří.

Rozhodovat budou soudy. Nevědí, čím se řídit

Jedinou obranou proti extrémnímu nájmu bude soud. Zatímco dnes je strop regulovaného nájemného jasně stanoven zákonem, po skončení regulace to tak nebude a o tom, zda je činže přiměřená, začnou rozhodovat soudy.

Od roku 2011 by je mohly zavalit až desetitisíce žalob na vysoký nájem ze strany nájemníků nebo na nízký ze strany majitelů domů. Na soudcích pak bude stanovit takzvaný "místně obvyklý nájem".

A politici už vymýšlejí způsob, jak jim svázat ruce. Sociální demokraté před pár dny oznámili, že chtějí vytvořit zákon, který by maximální sazby podle jednotlivých lokalit pevně zakotvil.

Lidé nemají na činže, berou dávky

"Soud totiž nemá žádnou možnost, jak přiměřené nájemné zjistit. Podívá se na nabídky realitních kanceláří, jenže tam jsou ceny zkreslené," tvrdí poslanec Stanislav Křeček, který zároveň vede Sdružení nájemníků.

Soudci se takové regulaci brání. "Když je třeba rozhodnout o ceně, zpracuje se znalecký posudek, který zohlední všechny faktory," popisuje stávající praxi například pardubická soudkyně Petra Nováková. Obdobně podle ní soud může postupovat i v budoucnu.

Ministerstvo prosazuje "mapu nájmů"

Ministerstvo pro místní rozvoj by nejraději přijalo kompromis. "Existovala by veřejně přístupná databáze, kde by mohli nájemníci i majitelé domů zjistit výši obvyklého nájemného. To neznamená, že by se nemohli obrátit na soud. A vůbec to neznamená, že by se soudci museli informacemi z databáze řídit," vysvětluje Pavel Rakouš.

Podmínkou je, aby politici schválili novelu občanského zákoníku, která leží ve Sněmovně. "Bez toho nebude podle čeho soudit. Dojde k úplnému zamrznutí," řekl Rakouš. Dvakrát ji poslanci odmítli zařadit na jednání, poprvé se to povedlo minulý týden.

Pokud by se podařilo schválit zákoník do poloviny příštího roku, je reálné nachystat databázi s údaji o výši nájmů do konce roku. Prvním lednovým dnem přespříštího roku se totiž uvolní růst nájemného právě v těch městech, kde je rozdíl mezi tržní a regulovanou činží největší.

Pro desítky tisíc lidí může uvolnění nájmů znamenat stěhování. Organizace na ochranu nájemníků straší ještě vyššími čísly. Po čtyřiceti letech o odchodu z bytu uvažuje i Marie H. "Ve vysokém věku je to ale složité. Budu muset změnit lékaře, mám také problém s očima a sotva přečtu názvy ulic," posteskla si žena. Majitel domu je podle ní sice seriózní, ale na dohodu to s ním nevypadá. "Chová se tržně," konstatuje lakonicky důchodkyně.

Podle kladenského náměstka primátora Vojtěcha Munzara by podobných příběhů nemuselo být moc, stejně jako soudních sporů o výši činže. A to ani v domech soukromých majitelů. "Věřím, že se budou majitelé snažit s nájemníky dohodnout. Může to pro ně být mnohem jednodušší než se je snažit dostat z bytu," myslí si Munzar.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Končí další vysoký státní úředník, ředitelka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Svatava Maradová v úterý prostřednictvím své mluvčí oznámila...

Najdete na iDNES.cz