Regulátor vody v Česku nevznikne

Regulátor vody v Česku nevznikne | foto: Michal Sváček, MAFRA

Hlídač vodáren nebude, stížnosti zpracuje Ministerstvo zemědělství

  • 33
Vláda ustoupila z plánu na zřízení samostatného úřadu, který by dohlížel na vodárny, jak původně požadovala Evropská komise. Regulaci miliardového byznysu bude koordinovat Ministerstvo zemědělství.

Nad vodárenským byznysem v Česku bude nadále bdít několik ministerstev, nikoliv jeden nezávislý regulátor, jak původně chtěla Evropská komise. Vyplývá to z materiálu Ministerstva průmyslu a obchodu, který resort poslal do připomínkového řízení. Do konce ledna se má objevit ve vládě.

Ministerstvo v dokumentu ve shodě s ostatními resorty navrhuje, že místo vytváření nového regulátora pouze upraví současný stav. A plánovaná úprava spočívá ve zřízení koordinačního regulačního orgánu na Ministerstvu zemědělství.

Takový krok vítají samotné vodárny. „Sami jsme takovou variantu doporučovali. Myslíme si, že obor je již dostatečně regulován, podílí se na tom pět ministerstev,“ reagoval František Barák, šéf Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Sovak.
Vodárny dlouhodobě argumentují tím, že v tuzemsku existuje několik různých modelů provozování a tisíce firem, které nejde regulovat pomocí jednotné metodiky.

Voda za pět let zdražila o polovinu

Formálně se toho příliš nemá změnit. Cenovou regulaci budou mít nadále na starosti na ministerstvu financí. Ministerstvo zemědělství bude plnit roli koordinátora všech úřadů, které se na regulaci podílejí. Stát to vysvětluje tím, že resort Mariana Jurečky disponuje daty z oboru.

Vodné a stočné je čím dál citlivější téma. Lidé za vodu platí stále více peněz, za pět let ceny stouply o polovinu. Od ledna v průměru vodárny podraží zhruba o dvě až tři procenta, takže v řadě regionů se už cena přiblížila stokoruně za kubík.

Ministerstvo zemědělství se má zároveň postarat o to, aby zákazníci věděli, na koho se mohou obracet se stížnostmi na vodárny. Resort proto navrhuje zřízení centralizovaného místa pro pomoc při vyřizování stížností, námětů a žádostí o vysvětlení v problematice vodáren. Stát chce navíc nově vodárny vzájemně porovnávat podle jednotlivých ukazatelů, počínaje ekonomickou efektivitou a konče zákaznickým servisem.

Myšlenky na vznik samostatného regulátora začal stát řešit kvůli Evropské komisi. Ta totiž podmiňovala další dotace na výstavbu vodovodů, kanalizací nebo čističek vznikem úřadu. V létě ale došlo k jednání, během něhož Komise ze svých požadavků ustoupila.

Čerpání dotací absence úřadu neohrozí

Materiál obsahuje i zajímavý detail o průběhu jednání. „Prezentace byly na přání zástupců DG Regio z časových důvodů radikálně zkráceny, takže zástupcům Evropské komise byly představeny obě varianty řešení regulace cen ve vodárenství ve velmi zkrácené verzi,“ napsali úředníci.

Příklon k verzi bez regulátora podle Komise neohrozí čerpání evropských dotací na vodu. Ministerstvo životního prostředí navíc bude opět chtít, aby dotace směřovaly jen k firmám, které mají vysoutěžené provozní smlouvy.

Ještě v létě se hovořilo o tom, že by pravomoce regulace vodáren přešly na Energetický regulační úřad (ERÚ). „Na případné převzetí této problematiky jsme připraveni a vzhledem k záměru jsme vytvořili projektový tým, který spolupracoval s dotčenými ministerstvy,“ řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Tuto variantu ale úředníci nedoporučují.