Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rejdaři chtějí splavné Labe, stát však staví předražené mosty

  1:39aktualizováno  1:39
Státní organizace Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) zvyšuje za více než miliardu korun čtyři mosty přes Labe, aby pod nimi mohly podplouvat více naložené lodě. Rejdaři považují investice za nesmyslné, Labe je totiž v Čechách po většinu roku pro nákladní lodě stejně nesplavné. Nejvyšší kontrolní úřad už začal zkoumat, zda ŘVC s penězi zbytečně neplýtvá.

Ředitelství vodních cest ČR zvyšuje za více než miliardu korun mosty přes Labe. Rejdařům to přijde nesmyslné. Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Projekty na snadnější proplutí nákladních lodí jsou zatím jen na papíře, vyšší mosty se ale staví už teď.

Rejdařům vadí, že stát dává přednost zvýšení mostů na Středním Labi, zatímco oni by spíše potřebovali splavnění úseku od Ústí nad Labem po státní hranici. Ten totiž často znemožňuje lodím opustit Česko a plout dále do Německa. Vodní doprava proto upadá. Česko kvůli tomu žalují čtyři firmy o miliardu korun, v prvním stání ale rejdaři prohráli.

Investice do labské cesty už prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad, který zkoumal, jak stát utrácí za modernizaci vodních cest. Podle kontrolorů například ministerstvo dopravy neprokázalo potřebnost investic na modernizaci a rozvoj labské cesty.

Jde o akce na čtyřech mostech v Poděbradech, Nymburku, Kolíně a Valech u Přelouče. ŘVC mosty zvyšuje, aby pod nimi mohly proplout lodě naložené až do výšky 5,25 metru, tedy dvou kontejnerů na sobě.

Za tři roky zdražení o 139 procent

Podle původních odhadů měly v roce 2004 stát úpravy 433 milionů korun. V době kontroly o tři roky později ale náklady stouply už na 964 milionů korun, což je o 139 procent více.

Proč stavby podražily? Například v Poděbradech stoupla cena téměř o pětinu kvůli chybám v zadávací dokumentaci, v Nymburku museli platit za výluku železniční dráhy.

V porovnání s mostem v Kolíně jde ale o drobné. Náklady na jeho zvýšení vzrostly o 366 procent.

Mluvčí ŘVC Václav Straka tvrdí, že se postupně zjistilo, že k opravě a zvednutí mostu v Kolíně je ještě třeba dobudovat další stavby. "Vlastní most se nezdražoval, ale stavba nakonec vyvolala nutnost dalších investic, které výrazně přispějí ke zlepšení kvality života obyvatel Kolína," řekl Straka. Podle něj jde například o pryžové železniční přejezdy nebo protihlukové stěny. "Ne všechno se staví kvůli návratnosti, ale protože je to potřeba," dodal Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Viamont na scéně

Oprava mostu v Kolíně vyjde na více než miliardu korun, většinu peněz zaplatí Evropská unie. Most si zasloužil pozornost nejen cenou: staví ho firma Viamont DSP společně s Eurovií a společností EDS holding. ŘVC odmítlo zveřejnit, kdo byl druhým zájemcem v soutěži.

Viamont dříve patřil bývalému ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi, kdo ho vlastní dnes, není jasné. Miliardovou soutěž vypsalo ŘVC až po jeho odchodu z vlády letos na začátku roku. "Rejdaři by měli kritizovat ochranářské aktivisty a politiky, kteří rozvoji vodní dopravy brání. Most v Kolíně by se pak musel v rámci rekonstrukce železničního uzlu stejně opravit, a kdybychom ho zvyšovali poté, rejdaři i vy byste nás ukamenovali," řekl Řebíček MF DNES. Viamont DSP získal také zakázku za 91 milionů korun na most v Nymburku.

Kolínský most má i jedno specifikum: je připraven i na to, aby se mohl v budoucnu zvedat pro proplutí ještě vyšších lodí. "Chápal bych peníze do splavnění Labe od Ústí nad Labem. Vše ostatní mi přijde jako pitomost. Dělá to na mě dojem, že se tam ulévají někde peníze," řekl v létě MF DNES Jiří Petrák, šéf poradenské firmy Mott MacDonald.

O celoročním splavnění Labe se mluví už přes patnáct let, zatím ale naráží na protesty ekologů. Dopravy na českých řekách navíc dlouhodobě ubývá, především kvůli nesplavnosti Labe.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Velikonoční volno rozhýbalo prodeje letenek, Češi odlétají k moři

Ilustrační foto.

Prodloužení velikonočního víkendu na čtyři dny volna významně podpořilo prodeje letenek a zájezdů. Po ustanovení...

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Najdete na iDNES.cz