Kontroverzní reklama útočí na prezidentovo kouření a politiku

  14:06aktualizováno  14:06
Společnost v2cigs, která prodává elektronické cigarety, rozjela kontroverzní kampaň na své zboží. Čisté elektronické kouření dává do kontrastu s nepříjemným kouřem, který kolem sebe šíří prezident. To vše propojuje motiv současné vládní krize. Podle expertů je reklama neetická.

Reklama na elektronické cigarety s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: iDNES.cz

Reklama se tak snaží dostat kuřákům pod kůži to, že používání elektronických cigaret je ohleduplné tam, kde kouření klasických cigaret ne. Slogany typu: "Bez plynové masky se u prezidenta neukazujte" či "Zpruzení a uzení? Zeman vyžene vládu, i kdyby ji měl vykouřit!" doprovází věta o tom, že elektronické cigarety jsou pro ty, kterým ještě záleží na druhých.

Fotogalerie

Prodejce cigaret chce kampaní, kterou spustil po odstoupení premiéra Nečase, podle svých slov pobavit lidi. "Máme za to, že česká politická elita si z nás dělá legraci, a proto nevidíme žádný problém v tom udělat si trochu legrace z ní. Věříme, že velká část Čechů to cítí stejně," řekla iDNES.cz Markéta Baráková, která mediálně zastupuje v2cigs. 

Kampaň bude podle ní pokračovat tak dlouho, dokud si budou politici z lidí střílet, podléhat virózám a požadovat popelníky na nevhodných místech.

Expertům na reklamu se ale kampaň nelíbí a říkají, že i kdyby k ní dal prezident souhlas, je jednoznačně neetická a reklamní agentuře hrozí sankce. "Tato reklama je jednoznačně v rozporu s Etickým kodexem Rady pro reklamu. Jde o ukázkový případ," říká Pavel Brabec, prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace.

Proč je reklama neetická

... Reklama nesmí ke svému působení využívat nositele veřejné autority (například politiky, představitele odborných medicínských a jiných společností), i když by oni sami se svým úplatným či bezúplatným působením v reklamě souhlasili.

Zdroj: Výběr ustanovení z Etického kodexu RPR

Prodejce cigaret se však brání, že jeho kampaň není reklama, protože spojení fotky prezidenta s cigaretami je jen na jejích vlastních stránkách, a ne na reklamních nosičích. Například na serveru iDNES.cz totiž firma využívá jako odkaz na své stránky pouze obraz neidentifikovatelných úst s cigaretou, aby nešlo určit, komu patří.

Kontroverzní reklama na elektronické cigarety.

Zda tento argument uspěje, bude posuzovat Rada pro reklamu, která na kampaň obdržela už několik stížností. "Dnes jsme ve věci zahájili rozhodovací řízení tím, že jsme oslovili zadavatele reklamy, aby se do 24 hodin vyjádřil ke stížnostem, které jsme na jeho kampaň obdrželi," řekl výkonný ředitel Rady pro reklamu (RPR) Ladislav Šťastný. 

Pokud by arbitrážní komise RPR vydala rozhodnutí o neetičnosti reklamy, případné sankce by následně řešil příslušný živnostenský úřad, který může udělit agentuře například pokutu.

Líbí se vám reklama na cigarety s prezidentem Zemanem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 27. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 3764
Ne 1663


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Samoobslužné pokladny ověří u Britů jejich věk. Kvůli alkoholu a cigaretám

Samoobslužná pokladna firmy NCR vybavená systémem na rozpoznávání věku z...

V některých supermarketech ve Velké Británii zákazníci již brzy nebudou muset při nakupování alkoholu a cigaret u...

Češi se přestali zlepšovat ve schopnosti splácet dluhy

Ilustrační snímek

Schopnost Čechů splácet závazky se v letošním třetím čtvrtletí poprvé od konce roku 2015 přestala zlepšovat. Na konci...

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...Najdete na iDNES.cz