Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kontroverzní reklama útočí na prezidentovo kouření a politiku

  14:06aktualizováno  14:06
Společnost v2cigs, která prodává elektronické cigarety, rozjela kontroverzní kampaň na své zboží. Čisté elektronické kouření dává do kontrastu s nepříjemným kouřem, který kolem sebe šíří prezident. To vše propojuje motiv současné vládní krize. Podle expertů je reklama neetická.

Reklama na elektronické cigarety s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: iDNES.cz

Reklama se tak snaží dostat kuřákům pod kůži to, že používání elektronických cigaret je ohleduplné tam, kde kouření klasických cigaret ne. Slogany typu: "Bez plynové masky se u prezidenta neukazujte" či "Zpruzení a uzení? Zeman vyžene vládu, i kdyby ji měl vykouřit!" doprovází věta o tom, že elektronické cigarety jsou pro ty, kterým ještě záleží na druhých.

Fotogalerie

Prodejce cigaret chce kampaní, kterou spustil po odstoupení premiéra Nečase, podle svých slov pobavit lidi. "Máme za to, že česká politická elita si z nás dělá legraci, a proto nevidíme žádný problém v tom udělat si trochu legrace z ní. Věříme, že velká část Čechů to cítí stejně," řekla iDNES.cz Markéta Baráková, která mediálně zastupuje v2cigs. 

Kampaň bude podle ní pokračovat tak dlouho, dokud si budou politici z lidí střílet, podléhat virózám a požadovat popelníky na nevhodných místech.

Expertům na reklamu se ale kampaň nelíbí a říkají, že i kdyby k ní dal prezident souhlas, je jednoznačně neetická a reklamní agentuře hrozí sankce. "Tato reklama je jednoznačně v rozporu s Etickým kodexem Rady pro reklamu. Jde o ukázkový případ," říká Pavel Brabec, prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace.

Proč je reklama neetická

... Reklama nesmí ke svému působení využívat nositele veřejné autority (například politiky, představitele odborných medicínských a jiných společností), i když by oni sami se svým úplatným či bezúplatným působením v reklamě souhlasili.

Zdroj: Výběr ustanovení z Etického kodexu RPR

Prodejce cigaret se však brání, že jeho kampaň není reklama, protože spojení fotky prezidenta s cigaretami je jen na jejích vlastních stránkách, a ne na reklamních nosičích. Například na serveru iDNES.cz totiž firma využívá jako odkaz na své stránky pouze obraz neidentifikovatelných úst s cigaretou, aby nešlo určit, komu patří.

Kontroverzní reklama na elektronické cigarety.

Zda tento argument uspěje, bude posuzovat Rada pro reklamu, která na kampaň obdržela už několik stížností. "Dnes jsme ve věci zahájili rozhodovací řízení tím, že jsme oslovili zadavatele reklamy, aby se do 24 hodin vyjádřil ke stížnostem, které jsme na jeho kampaň obdrželi," řekl výkonný ředitel Rady pro reklamu (RPR) Ladislav Šťastný. 

Pokud by arbitrážní komise RPR vydala rozhodnutí o neetičnosti reklamy, případné sankce by následně řešil příslušný živnostenský úřad, který může udělit agentuře například pokutu.

Líbí se vám reklama na cigarety s prezidentem Zemanem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 27. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 3764
Ne 1663


Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Jakou hypotéku nově získá žadatel s platem 23 tisíc čistého?

Ilustrační snímek

Strážci ekonomiky znovu šlápli na brzdu, pokud jde o hypoteční úvěry. Od října banky výrazněji zohlední příjmy žadatele...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Malí podnikatelé nebudou muset evidovat online. Nová koalice bránila EET

Ilustrační snímek

Podnikatelé, u nichž hotovostní platby nepřevýší 200 tisíc korun, by podle vlády nemuseli být připojeni k internetu a...

Velké propouštění začíná. V Tesle přijde o místo 3 600 zaměstnanců

Tesla Roadster 2

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla propustí 3 600 lidí, což představuje zhruba devět procent jeho pracovní...

Další z rubriky

Odebrání licence WPB Capital byla chyba, soud zrušil rozhodnutí ČNB

Česká národní banka

Česká národní banka pochybila, když v roce 2014 odebrala licenci záložně WPB Capital. Soud rozhodnutí ČNB zrušil, banka...

Vedení pošty převzal Roman Knap. Má za úkol škrtat v managementu

Nový generální ředitel České pošty Roman Knap.

Do funkce generálního ředitele České pošty zasedl Roman Knap. A hned poté se od ministra vnitra v demisi Lubomíra...

Krotitelé rozpočtu spustili web. Úřad radí politikům, jak zemi nepředlužit

Ilustrační snímek

Nový úřad na hlídání rozpočtu spustil internetové stránky. Úkolem ekonomů, kteří s ním spolupracují, je sledovat, jak...

Najdete na iDNES.cz