Reklamace v Česku? Pouze s obtížemi!

  10:00
Ačkoli mají v České republice od 1. ledna letošního roku spotřebitelé více práv, narazí-li na neseriózního obchodníka či prodávajícího, jsou stále jen jeho pouhými rukojmími
Kupující v Česku je zvyklý na ledasco. Chybějící český návod, zboží s viditelnými vadami, problematická, či dokonce nemožná reklamace. Jednoduše řečeno ne vždy se ve zdejších krajích cítí zákazník skutečně zákazníkem. O to naléhavěji působí, pokud místní zvyklosti v přístupu ke klientům přijme za své i známá zahraniční firma. Své o tom ví i Karel Černý, který chtěl letos na jaře udělat dceři radost a pořídit jí kolečkové inline brusle. Vybral si k tomu hypermarket, o jehož dobrém fungování by nemělo být pochyb pobočku Tesco v Letňanech v Praze. Šestadvacátého dubna zaplatil téměř tisíc pět set korun za dětské brusle a nic zlého netuše je vezl dceři domů. Ta je začala ihned používat a ještě 11. května na nich zcela bez potíží jezdila.

(Bez)chybný výrobek

Druhý den se ukázalo, že ne každé zboží musí být bezchybně vyrobeno. Pozdě odpoledne si je na chodbě domu dcera nasadila, chtěla se rozjet a - nic. Taktak že nespadla. Kolečka bruslí se zadrhla, tři ze čtyř na jedné brusli byla zcela zaseknutá. Pan Černý neváhal a brusle v letňanském Tesku reklamoval. Teprve v obchodě si uvědomil, že u výrobku nebyl přiložen návod v češtině. Po pracovníkovi hypermarketu požadoval vrácení peněz, neboť k takto nebezpečnému výrobku již neměl důvěru. Šlo přece o zdraví jeho dítěte. Byla mu však navržena oprava v běžném reklamačním řízení. "Řekl jsem, že brusle nechci opravit. Pokud by se kolečka zasekla při jízdě, byl by to velký malér," vysvětluje Karel Černý. Přivolaná manažerka jen podotkla, že české návody se k některým výrobkům nedávají.

Co dokáže zkušebna

Právo na vaší straně

* Jde o takzvaný rozpor s kupní smlouvou. To znamená, že zboží vykazuje jiné vlastnosti, než by mělo mít. Jedním z příkladů rozporu je právě výskyt vady.
* Pokud se vada projeví během prvních šesti měsíců ode dne převzetí věci (zakoupení), má se za to, že rozpor existoval již při zakoupení, neprokáže-li se opak.
* Stačí, aby zákazník řádně a včas vadu reklamoval. Má možnost si zvolit výměnu nebo opravu, popřípadě u neodstranitelné vady může požadovat odstoupení od smlouvy či slevu.
* Je na prodávajícím, aby prokazoval, že výrobek nebyl v době koupě závadný a že si vadu například nezpůsobil klient sám.
* Pokud prodávající takový důkaz nebude schopen v případném soudním sporu podat, spor prohraje a bude muset nárok spotřebitele uspokojit.

Více v TOMTO článku



V té chvíli kontaktoval pan Černý přílohu Test redakce MF DNES, která do celého případu zasáhla. Brusle byly zaslány do akreditované zkušebny k posouzení. "Nefunkčnost ložiska kolečka nebyla způsobena mechanicky (kolečko ani ložisko nenesou žádné stopy mechanického poškození). Jedná se o výrobní vadu ložiska," praví se v odborné zprávě Strojírenského zkušebního ústavu se sídlem v Jablonci nad Nisou. Jinými slovy, kolečka bruslí trpěla skrytou vadou, která vznikla již při jejich výrobě.

S vámi se bavit nebudeme

Třicátého července přichází Karel Černý, tentokrát již s redaktorem MF DNES, brusle do letňanského Teska znovu reklamovat. Neochotný reklamační pracovník při požadavku vrácení peněz nebo výměny za bezvadné zboží volá manažera. Nepříjemný a až přehnaně asertivní muž odmítá se zákazníkem komunikovat. "Ne, ne, ne," kroutí vytrvale hlavou, "nebudu se s vámi bavit. Posudek ze zkušebny je sice hezká věc, ale mě nezajímá. My si posouzení vypracujeme sami. A pokud trváte na výměně zboží, musím podotknout, že o tom vy nerozhodujete." Je to skutečně překvapivá odpověď. Zákon totiž říká něco jiného. Manažer rovněž pana Černého upozorňuje, že si s ním právníci firmy poradí. Ani poslední "útok" jej nedokáže rozhodit. "Vůbec mě nezajímá, že u výrobku nebyl český návod," odolává.

Může si zákazník vybírat?

Na radu právníka čtenář odnáší vadný výrobek k reklamaci 24. srpna. Opět požaduje vrácení peněz. Zboží je přijato. Jaké ho však čeká překvapení - v rozporu s jeho požadavkem a bez jeho souhlasu jsou brusle opraveny. "Tesco udělalo chybu, neboť mělo reklamaci zamítnout, a nikoli bez vědomí klienta přistoupit k opravě. V případném soudním sporu by oprava podstatně snížila prokazatelnost charakteru vady," vysvětluje advokát Martin Elger.

Co říká právník

Jednání manažera a průběh uplatňování reklamace porušují několik zákonných ustanovení. "Zákazník si podle nových pravidel platných od 1. ledna letošního roku může vybrat mezi výměnou či opravou," říká Martin Elger. "Vada se navíc objevila do šesti měsíců od zakoupení zboží, tudíž se má za to, že byla ve výrobku již přítomna, a je na prodávajícím, aby dokázal opak. Jinak musí požadavek klienta uspokojit. A také absence českého návodu odporuje zákonu, konkrétně zákonu na ochranu spotřebitele," doplňuje advokát.

Konec dobrý, všechno dobré?

Poté, co se redakce Testu spojila se společností Tesco, nabraly události rychle jiný směr. "Celým případem se budeme zabývat. Pokud to tak skutečně bylo, rádi bychom se zákazníkovi omluvili za politováníhodné chování našeho pracovníka, který postupoval v rozporu s interními pravidly," prohlásila tisková mluvčí firmy Martina Čermáková v dopise zaslaném redakci přílohy Test. "Dvaadvacátého září mi nakonec ještě zavolala zástupkyně Teska, která mi jménem ředitele kromě omluvy nabídla i vrácení plné ceny bruslí," uzavírá kauzu Karel Černý. Vypadá to, že se přece jen zákazník bude moci v Česku začít zákazníkem opravdu cítit. Alespoň někde.

Šest rad pro nakupování

1. Dobře si kupované zboží prohlédněte a vyzkoušejte. Vždy je lepší objevit případnou viditelnou vadu ještě před zaplacením a zboží si nechat vyměnit.

Pokud se u výrobku vyskytne vada, má zákazník čtyři možnosti, z nichž si může za určitých okolností vybrat:

* opravu
* výměnu
* odstoupení od smlouvy
* slevu z ceny

2. Zkontrolujte, zda je k výrobku přiložen český návod, pokud to jeho povaha vyžaduje, či alespoň základní informace v češtině. Není-li tomu tak, požadujte je po personálu v obchodě. V případě, že vám návod v českém jazyce neposkytne, raději takový produkt nekupujte.

3. Při placení vždy žádejte paragon, na němž je zřetelně vyznačeno, kdy a kde bylo zboží zakoupeno. I džínsy ze stánku za čtyři sta korun se vyplatí reklamovat, začnou-li se ve švu párat.

4. Informujte se u prodávajícího, jaká záruční lhůta se na vybraný výrobek vztahuje. Tento rok to totiž ještě vždy nemusí být dvacet čtyři měsíců.

5. Pozorně si přečtěte informace o výrobku, které jsou uváděny na obale či v propagačním letáku. Jestliže zjistíte, že tyto sliby produkt nesplňuje, jde o klamání zákazníka a máte nárok na vrácení peněz.

6. Trvejte za každých okolností na svých právech.

Kdo se vyzná v zákonech, má vetší šanci uspět při reklamaci! Co říkají zákony o reklamacích a vadách zboží?
Víte na co máte nárok?

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Palubní personál rakouských aerolinek stávkuje, dotýká se to i spojů s Prahou

28. března 2024  16:39

V Rakousku ve čtvrtek začala 36hodinová stávka palubního personálu aerolinek Austrian Airlines...

Pěstitelé v problémech. Cena vína prakticky neroste a jeho spotřeba klesá

28. března 2024  15:58

Spotřeba tichých vín, tedy ne šumivých ani perlivých vín, v České republice v loňském roce dál...

Parní Albatros opraví soukromá firma. Třicet let ho pak bude moci provozovat

28. března 2024  12:31

Největší z parních lokomotiv patřící Českým drahám se dočká opravy a bude opět moci na trať. Na...

Komora: Loni přibylo žadatelů o podporu, farmy se rozdělovaly účelově

28. března 2024  12:17

Po loňském spuštění tzv. redistributivní platby, tedy dotace, při které se vyplácí 3 500 Kč na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...