Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reklamy od silnic do pěti let zmizí, rozhodla vláda. Smlouvy to umožňují

  11:18aktualizováno  13:10
Reklamní poutače a billboardy, které rozptylují řidiče, od silnic zmizí. Shodla se na tom vláda. Původně se mluvilo o desetileté lhůtě kvůli "neprůstřelným smlouvám", to ale podle ministra dopravy Pavla Dobeše již neplatí. Mění se také například pravidla pro výkup pozemků, což zrychlí výstavbu a omezí spekulace.
Billboardy u dálnice D1 v Praze. Ilustrační foto

Billboardy u dálnice D1 v Praze. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Veškeré reklamní poutače by z okolí silnic a dálnic měly zmizet maximálně do pěti let, tedy do roku 2017. Mnozí odborníci totiž poukazují na to, že billboardy podél cest mají neblahý vliv na řidiče. Výzkumníci z Českého vysokého učení technického pak dokonce změřili, že kolem reklamy jedou řidiči 10 metrů poslepu. (více o výsledcích průzkumu ČVUT čtěte zde)

Do budoucna by mohli povolení na výstavbu reklamních zařízení získat pouze provozovatelé restaurací, benzinových čerpacích stanic, motelů a dalších zařízení, která bezprostředně souvisí se silničním provozem. Jejich poutače by ale musely být umístěny maximálně do vzdálenosti 200 metrů od provozovny.

Ministr Pavel Dobeš iDNES.cz tento krok vysvětlil tak, že není možné, aby například někdo z Ostravy provozoval reklamní poutače třeba v Praze. "Opravdu si myslím, že jsou silnice u nás malý cirkus. Není možné mít po přejetí hranic každých sto metrů kolem silnic billboardy," řekl ministr iDNES.cz.

Změna se ovšem nebude týkat poutačů v obecní a městské zástavbě, kde o jejich umístění rozhodují příslušné magistráty a radnice.

Lhůta se dá splnit bez ohledu na smlouvy

Ministerstvo dříve mluvilo dokonce o desetileté lhůtě, a to kvůli "neprůstřelným" smlouvám se současnými provozovateli reklamních ploch (více o problematických smlouvách čtěte zde). Tyto zkazky ale ministr nyní popřel. "Byť jsou některé smlouvy uzavřené na delší dobu, jsou v nich zaneseny klauzule, které jejich vypovězení umožňují," vysvětlil iDNES.cz Dobeš.

Ve smlouvách je podle něj totiž uvedeno, že se uzavírají na danou dobu, ale v případě změny legislativy je lze vypovědět. A právě to se nyní děje, dodal ministr. Podle něj je to krok správným směrem, který Českou republiku přibližuje Evropě. V mnoha okolních zemích totiž reklamní poutače od silnic a dálnic zmizely zcela.

Omezí se spekulanti a dopravci dostanou slevu na mýto

Součástí zákonné úpravy je také zrychlení výkupu půdy pro dopravní stavby, což napomůže rychlejší výstavbě dopravní infrastruktury, zlevnění výkupů a zvláště omezení prostoru pro spekulanty. S návrhem přišel na vládu šéf resortu dopravy Dobeš z VV.

"Obojí pomůže předejít mnoha dopravním nehodám a rizikům v silničním provozu," uvedl ministr.

Vedle těchto bodů prošel i návrh na zpřehlednění mýtného systému a usnadnění jeho využívání v rámci dalších evropských systémů. Jeho součástí je i možnost zavedení slev na mýtné pro vozidla, která často využívají zpoplatněné silnice. Má to posílit konkurenceschopnost a kompenzovat dopravcům letošní zdražení mýta. (více o návrhu na slevy z mýtného systému čtěte zde)

"Dnešní úprava nám poskytuje možnost zavést pro dopravce pouze jednu mýtnou krabičku pro celou Evropu a tím mu uspořit čas a finance. Inspirací nám byla úspěšná praxe leteckých dopravců," doplnil ministr Pavel Dobeš.

Autor:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Místo přestaveb koupíme nové vlaky, říká nový šéf Českých drah

Miroslav Kupec, předseda představenstva Českých drah (ČD)

České dráhy utratí v příštích deseti letech za nákup nových vozidel a další investice 40 miliard korun. Pustí se i do...

Třetím členem vedení Českých drah se stal Radek Dvořák

České dráhy mají novou lokomotivu Vectron

Třetím členem vedení Českých drah se stal dosavadní ředitel odboru koncepce a rozvoje osobní dopravy Radek Dvořák. Do...

Vlaky se na trať z Volar do Strakonic vrátí v listopadu, oprava bude stát 140 milionů

Železniční trať mezi Mikulovem a Novým Městem porušená erozí.

Na poškozený úsek železniční trati, která spojuje jihočeské Strakonice a Volary, se vlaky vrátí na konci listopadu....Najdete na iDNES.cz