Rekord: práci nemá 10 procent lidí

  • 167
Poprvé od pádu komunismu je bez práce více než desetina práceschopných lidí. V pondělí budou zveřejněny výsledky nezaměstnanosti za minulý měsíc. Poprvé v historii České republiky to bude dvouciferné číslo. Bez místa je podle předběžných informací z regionů více než 540 000 lidí.

Nezaměstnanost představuje nyní jeden největších problémů české společnosti.
Kromě rekordní výšky ji provázejí i další nebezpečné trendy. Davy lidí bez práce už zdaleka nejsou problémem jen na severu Moravy a Čech.

Alarmující laťku deseti procent už nezaměstnanost překročila v šesti ze 14 velkých krajských měst. V řadě z nich, například Brně či Zlíně, přitom nebyl ještě před několika lety problém najít místo.

Nezaměstnanost je vysoká i proto, že mnoho lidí dává přednost životu na sociálních dávkách. Ty jim často zaručují vyšší životní úroveň, než kolik si dokážou vydělat.


"O poměrech v Česku sice neexistuje žádná detailní studie, ale analýzy ze zemí Evropské unie ukazují, že pokud by sociální systém motivoval k práci, nezaměstnanost by byla zhruba poloviční," říká ekonom Ondřej Schneider z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Pokud by tedy lidé byli nuceni hledat si aktivně práci a vzít v podstatě jakékoliv místo, byla by v Česku nezaměstnanost kolem pěti procent.

To potvrzuje i včera zveřejněný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Většina Čechů by při ztrátě místa hledala práci, která odpovídá jejich představám. Jen 40 procent lidí by přijalo jakoukoliv práci. Pokud jim nebude vyhovovat, raději zůstanou na podpoře.

Dojíždět je ochoten jen jeden Čech z pěti. Ještě menší je ochota přestěhovat se kvůli novému místu: uvažovalo by o tom jen 13 procent lidí.
Přes vysokou nezaměstnanost se paradoxně propuštění bojí jen dva z pěti Čechů. To jen dokládá lukrativnost české sociální sítě.