Ministerstvo školství se k rušení žádného z devíti tisíc volných míst nemá. Ilustrační foto

Ministerstvo školství se k rušení žádného z devíti tisíc volných míst nemá. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rekordmani prázdných židlí: nejvíc volných míst drží ministerstvo školství

  • 41
Čtyři až pět procent z celkového počtu míst na ministerstvech školství, vnitra nebo obrany zelo loni prázdnotou. Vyplývá to ze statistiky, kterou sestavila MF DNES na základě výsledků státního rozpočtu za rok 2008. Za prázdné židle přitom úřady berou peníze.

Co do počtu bylo v loňském roce nejvíc neobsazených pozic na velkých ministerstvech, jako je školství (9 049), vnitro (2 666), obrana (1 880) a spravedlnost (1 255).

Naopak malé resorty, jako je doprava, zemědělství, ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo průmyslu a obchodu, mají mezi 5,5 procenta až 10 procenty neobsazených židlí.

Rušení těchto prázdných míst na státních úřadech ohlásil minulý týden ministr financí Eduard Janota. Je to poprvé, co chce někdo takový řez provést. Na úřadech se totiž drží už léta a jejich počet osciluje mezi 12 tisíci a loni rekordními 18 tisíci. To představuje přibližně čtyři procenta z celkového počtu míst ve státní správě.

Janota chce ponechat volné jen jedno procento židlí – pouze pro případ, že by nějaký zaměstnanec zrovna odešel a nová posila by se teprve hledala. Jednoprocentní podmínku však momentálně splňuje pouze Úřad vlády a s přivřenýma očima i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Při škrtání nebude brát ministr financí v úvahu 600 míst, která souvisejí s projekty evropských fondů a českého předsednictví. Dokonce na ně pošle jednotlivým úřadům 200 milionů korun ze svého rozpočtu.

Jako v Gogolově románu

Státní rozpočet by díky likvidaci většiny z celkového počtu 18 171 míst měl v příštím roce ušetřit téměř čtyři miliardy korun.

"Pokud se peníze používaly na přilepšení průměrné mzdy formou různých odměn stávajícím zaměstnancům, může to mít dopad i na průměrné platy," uvedl ministr financí.

MF DNES vypočítala, že pokud by se takto používaly všechny peníze, státní zaměstnanci by od nového roku přišli v průměru zhruba o 750 Kč měsíčně.

Jak vůbec mrtvé duše na úřadech vznikly? Asi podobně jako ve stejnojmenném Gogolově románu Mrtvé duše. Hlavní hrdina Čičikov papírově skoupil od statkářů mrtvé nevolníky a na každého z nich si půjčil od poručenské rady peníze. Věřitele by přitom ani ve snu nenapadlo, že nevolníci ve skutečnosti neexistují. A podobně se chovaly i české vlády a dál na mrtvé duše z rozpočtu posílaly peníze.

"Resorty si navymýšlely místa, a když dostaly peníze, bylo dobře, když ne, bylo to horší," říká vysoký úředník z ministerstva práce a sociálních věcí, který si nepřál být jmenován.

Struktura státní správy se tak podobá armádě, kde chybí 1 900 vojáků. "Tyto pozice v žádném případě nebudeme škrtat. Každé družstvo má stejný, předepsaný počet míst, každý tam má svou funkci," nechal se slyšet mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Základní funkce jako pancéřník nebo řidič tanku však nechce kvůli nízkému platu nikdo dělat.

Ani ministerstvo školství se k rušení žádného z devíti tisíc volných míst nemá. Podle mluvčí Kateřiny Böhmové je daný počet pracovních míst relikt z dávných dob a není naplňován dlouhodobě.

"O žádná skutečně neobsazená místa nejde, protože ve školství se nefinancují pracovní místa, ale vzdělávání žáků," tvrdí. Že by úřady jako Čičikov z Mrtvých duší držely místa volná kvůli dodatečným finančním prostředkům, nikdo nepřizná.

Národní bezpečnostní úřad (4,3 procenta volných míst) či Nejvyšší kontrolní úřad (17 procent) argumentují vypuknutím babyboomu s tím, že pro matky musí držet až desítky volných míst.

Anebo trvají na tom, že lidi prostě nemůžou sehnat, a odvolávají se na nízké mzdy ve státní sféře. "Obsazení pracovních míst je komplikováno také nízkými nástupními platy kontrolorů,"uvedla Radka Burketová z NKÚ.

S námitkami úřadů si Janota snadno poradí – je připraven, že jim na volná místa nedá z rozpočtu peníze.